REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reforma prawa podatkowego. Czy Polska będzie atrakcyjniejsza od Wielkiej Brytanii?

Reforma prawa podatkowego. Czy Polska będzie atrakcyjniejsza od Wielkiej Brytanii? /Fot. Fotolia
Reforma prawa podatkowego. Czy Polska będzie atrakcyjniejsza od Wielkiej Brytanii? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2018 może stać się przełomowy dla polskich podatników oraz płatników składek na ubezpieczenia społeczne. Z dniem 1 stycznia wchodzi bowiem niezwykle ambitna reforma prawa podatkowego, zastępująca podatki PIT, składki na ZUS i NFZ jednym podatkiem (tzw. podatkiem jednolitym).

Główne cele reformy to znaczące uproszczenie procedur związanych z obliczeniem i poborem należnych podatków i składek, oraz lepsze dopasowanie ich wysokości do zarobków płatników (nowelizacja zakłada wprowadzenie wielu progów podatkowych). Czy zatem Polska stanie się na tyle atrakcyjną jurysdykcją, że zniechęci rodzimych przedsiębiorców do szukania szczęścia poza granicami kraju, np. w Wielkiej Brytanii, będącej ulubionym celem emigracji zarobkowej Polaków? Czy nie będzie już konieczne stosowanie optymalizacji podatkowej w krajach bardziej przyjaznych przedsiębiorcom, aby móc godziwie zarabiać?

Autopromocja

Na te i inne tego rodzaju pytania niezwykle ciężko jest obecnie precyzyjnie odpowiedzieć. O ile bowiem prawo brytyjskie jest na tyle stabilne że przez najbliższe lata (nawet pomimo Brexitu) będzie gwarantowało przedsiębiorcom warunki podobne do tych obowiązujących dzisiaj, a które obiektywnie rzecz biorąc są bardzo atrakcyjne (niskie podatki, niskie składki na ubezpieczenia społeczne, wysoka kwota wolna od podatku, itd.), o tyle trudno jest przewidzieć, jak za dwa, trzy lata będzie wyglądało prawo polskie. Dzieje się tak dlatego, że zakres wspomnianej reformy jest naprawdę rozległy, a proponowane zmiany bardzo radykalne. Nie należy zatem spodziewać się, że wszystko od razu będzie działać tak sprawnie, jak założył to sobie ustawodawca, a wręcz przeciwnie: należałoby przypuszczać, że niezbędne będą liczne poprawki i nowelizacje, które, zanim ustabilizują sytuację wprowadzą pewne zamieszanie utrudniające właścicielom firm działalność związaną z rozliczeniami podatków i składek ubezpieczeniowych. A dopóki taka stabilizacja nie nastąpi, o wiele lepszym rozwiązaniem może być założenie przedsiębiorstwa na terenie UK.

Kolejne wątpliwości związane są z samym kształtem ustawy; czy z formalnego punktu widzenia spełni ona założenia prawodawców i oczekiwania przedsiębiorców. Gdyby takie prognozy opierać na planowanej obecnie reformie samych składek na ubezpieczenia społeczne, która mając obniżyć składki i uprościć ich opłacanie uczyniła coś dokładnie odwrotnego, można mieć poważne wątpliwości co do tego, czy nowe prawo faktycznie przyniesie podatnikom spodziewane korzyści. Może się okazać, że podatek będzie wprawdzie jeden, ale może być na tyle wysoki, a jego obliczenie (uwzględniające różnego rodzaju ulgi) na tyle skomplikowane, że utrwalone rozwiązania obowiązujące w Wielkiej Brytanii w dalszym ciągu będą przyciągały inwestorów z Polski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednakże, aby móc precyzyjnie rozstrzygnąć powyższe wątpliwości należy poczekać mniej więcej dwa lata. Jedyne co zasadniczo nie podlega dyskusji, to fakt, że to właśnie owe najbliższe dwa lata, czas wielu zawirowań na polskiej scenie gospodarczej będzie idealny do założenia własnej działalności na terenie Wielkiej Brytanii. A to dlatego, że po pierwsze nie narazi przedsiębiorcy na prawne i finansowe turbulencje jakie niewątpliwie wstrząsną polską gospodarką, a po drugie, w przypadku niekorzystnego rozwoju sytuacji w naszym kraju, przetrwanie firmy założonej na terenie Zjednoczonego Królestwa nie będzie zagrożone.

Autor: B. Fuchs, Admiral Tax

www.admiral.tax

Polecamy: Opłaty zaliczane do kosztów podatkowych (PDF)

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA