REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warszawski Oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce ma już 60 lat

Warszawski Oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce ma już 60 lat /shutterstock.com
Warszawski Oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce ma już 60 lat /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Oddział Okręgowy w Warszawie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w dniu 26 kwietnia obchodził Jubileusz 60-lecia swojej działalności. Uroczystość odbyła się w Teatrze Kwadrat w Warszawie. Była to okazja do podsumowań dotychczasowej działalności oraz do dyskusji nad przyszłością zawodu księgowego.

Oddział Warszawski Stowarzyszenia Księgowych w Polsce działa już od sześćdziesięciu lat, został założony podczas spotkania w auli Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, w którym udział wzięło 75 członków-założycieli.

Autopromocja

- Po odwilży październikowej, 26 kwietnia 1957 roku zebrało się grono osób, które stanowiło komitet założycielski Oddziału Okręgowego w Warszawie. Zatwierdzono wówczas uruchomienie Oddziału, wybrano zarząd, ustalono skład komisji rewizyjnej oraz sądu koleżeńskiego, jak również wybrano Karola Koca prezesem zarządu. Dokument założycielski zachował się w aktach Oddziału do dziś. Zebraniu przewodniczył zasłużony dla rachunkowości Pan Jerzy Graczyński - wspominał ten moment Franciszek Wala, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Jak podkreślają obecne władze Oddziału, przez sześć dekad działalności, w nierzadko niesprzyjających warunkach politycznych i gospodarczych, Oddział wypełniał misję powierzoną przez założycieli – reprezentował i integrował środowisko księgowych, kadrowych, biegłych rewidentów i szeroko pojętej profesji ekonomiczno-finansowej, stając się niejako wizytówką tych zawodów.

Bieżąca działalność Oddziału koncentruje się przede wszystkim na udoskonalaniu i unowocześnianiu oferty szkoleniowej, promowaniu zawodów związanych z księgowością wśród młodzieży, integrowaniu środowiska i pomocy przy dostosowywaniu ciągle zmieniających się przepisów do rzeczywistości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działalność szkoleniowa i konsultacyjna, której Oddział podjął się od początków istnienia, prowadzona jest na wysokim poziomie, dzięki wiedzy i doświadczeniu wykładowców oraz profesjonalnie przygotowanym materiałom szkoleniowym, czego wyrazem jest m.in. przyznany przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty w 2006 roku certyfikat na prowadzoną działalność kursową. Odział otrzymał także certyfikat Systemu Zarządzania Jakością zgodnego z normą ISO 9001.

- Mówiąc o jubileuszach i o uroczystościach, które świętujemy jako Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, trzeba powiedzieć, że to przede wszystkim powód do refleksji nad tym, czego się już dokonało, czego dokonali nasi poprzednicy i my wszyscy, ale także powód do dumy, do satysfakcji. Myślę, że to się odnosi w szczególności do Oddziału Warszawskiego, Oddziału największego w Stowarzyszeniu, zawsze bardzo znaczącego w łącznej grupie naszych oddziałów okręgowych. Szczególnie chciałbym podkreślić, że ostatnie kilkanaście lat działalności Oddziału Okręgowego w Warszawie zaznaczyło się doskonale, to jest pasmo doskonałych wyników, doskonałych efektów. Chciałbym więc serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy do tych pięknych wyników włożyli swoją cegiełkę, swój wysiłek, swój intelekt, swój czas – mówił Franciszek Wala.

Na wartość dydaktyczną wskazał również sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Wiesław Janczyk, który w liście z okazji jubileuszy napisał: „Nie do przecenienia jest działalność Warszawskiego oddziału Okręgowego w zakresie przygotowania do zawodu księgowego oraz ustawicznego doskonalenia kwalifikacji. Kursy i szkolenia oferowane przez Centrum Edukacji zawodowej Oddziału Okręgowego w Warszawie SKwP na bieżąco odpowiadają na potrzeby specjalistów na różnym etapie kariery zawodowej – od profesjonalistów, którzy mają sposobność regularnie uzupełniać swoją wiedzę w zakresie polskiego oraz międzynarodowego prawa bilansowego (szczególnie cenione są szkolenia obligatoryjne dla biegłych rewidentów), po młodych adeptów, u których potrafią Państwo wzbudzić zainteresowanie tą niełatwą dziedziną”.

Gratulacje dla księgowych złożył także Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, podkreślając, że „zawód oparty na zaufaniu publicznym, do jakich zalicza się profesja księgowego, to zajęcie dla ludzi, których nie przeraża wizja drobiazgowego zbierania i rozliczania setek faktur, ale też nieustannego dokształcania. Dziś rachunkowość to nie tylko suche dane finansowe. Współczesny księgowy zmienia się często w menedżera finansów firmy. Musi mieć wysokie kwalifikacje, ale też umiejętność analitycznego myślenia oraz poruszania się wśród nowoczesnych technologii. Sprostanie najwyższym standardom i poznawanie wciąż nowych przepisów prawa wymaga od księgowych ustawicznego kształcenia i doskonalenia. I na to stawia przede wszystkim Państwa stowarzyszenie – najstarsza i największa polska organizacja zrzeszająca przedstawicieli środowiska zawodowego zawiązanego z rachunkowością i finansami”.

Podczas uroczystości uhonorowany został Jan Oleksa, biegły rewident i wykładowca, otrzymując złotą odznakę z diamentem „Za zasługi w rozwoju Stowarzyszenia Księgowych w Polsce”.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM


W ramach obchodów jubileuszu odbyła się debata pt. „Rachunkowość – zadziwiająca, niezwykła, zaskakująca – kombinacja  tradycji i nowoczesności”, w której uczestniczyli: Wiesława Moczydłowska (moderator debaty), redaktor, rzecznik prasowy w Krajowej Izbie Doradców Podatkowych; Ewelina Bugaj, doradca podatkowy; Piotr Ciski, dyrektor zarządzający Sage w Polsce; Agnieszka Gajewska, biegły rewident, Prezes Oddziału Regionalnego Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w Warszawie oraz Członek Zarządu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział w Warszawie; Łukasz Godlewski, biegły rewident; Leszek Marciniuk, biegły rewident, członek zarządu Oddziału Terenowego w Siedlcach Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Agnieszka Gajewska, biegły rewident, Prezes Oddziału Regionalnego Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w Warszawie oraz Członek Zarządu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział w Warszawie powiedziała: "Jestem spokojna o przyszłość Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Na pewno do końca świata i o jeden dzień dłużej będą osoby, które będą chciały poznać tajniki wiedzy merytorycznej z zakresu księgowości. Można oczywiście popaść w samozachwyt, z uwagi na to, że na dzień 1 marca tego roku mieliśmy otwartych przez Oddział 46 kursów jednocześnie - to jest oczywiście dużo. Przed nami jednak olbrzymie wyzwanie, pokazać księgowym drogę do przyszłości, próbować tak zmienić nasze kursy, spróbować na nie tak popatrzeć, aby odpowiadać na oczekiwania. W nasz zawód zaczyna wchodzić nowe pokolenie, tzw. pokolenie Z. Jak tym nowym ludziom przekazywać wiedzę, czyli jak mają rozumieć procesy księgowe, połączenie księgowości z podatkami, połączenie wycen wartości godziwej – jak to wszystko odnieść potem do faktycznych zapisów w księgach rachunkowych. Należy zastanowić się nad tworzeniem nowych, nowoczesnych programów nauczania, tak by zawodowy księgowy miał tytuł „nowoczesny” zawodowy księgowy, który będzie doradcą, który będzie wsparciem dla przedsiębiorcy i który będzie potrafił ocenić, co czeka przedsiębiorcę, jeśli podejmie takie a nie inne działania".

W ocenie Łukasza Godlewskiego, biegłego rewidenta "perspektywy przed naszym zawodem, zawodem księgowego, są dosłownie nieograniczone. Dlaczego? My musimy mieć wiedzę merytoryczną, musimy być bardzo kompetentni, musimy umieć przekazać tę wiedzę, czyli dochodzi tutaj także umiejętność komunikacji, ale także dyplomacji przy przekazywaniu informacji, szczególnie tych złych. Uważam, że zawód księgowego ma przyszłość przy tak dobrej bazie kompetencyjnej, stanowiącej rzeczywiste wsparcie dla przedsiębiorcy. Nie możemy się jednak zamknąć w naszej pracy na dane historyczne, w tym obrazie na dany dzień i widzieć tylko dzień bilansowy i dzień rozliczenia za dany okres. Nie, to nie wystarczy, rynek potrzebuje czegoś więcej. Musimy także otworzyć się na zmianę informatyczną, która nas wspomaga i upraszcza pracochłonne procesy księgowe".

Piotr Ciski, dyrektor zarządzający Sage w Polsce, zauważył natomiast, że "jesteśmy w takim miejscu, w którym będzie się bardzo dużo działo z punktu widzenia rozwiązań informatycznych i technologii. Proszę zwrócić uwagę, że większość z Państwa w swojej pracy używa maila i elektronicznych systemów finansowo-księgowych. Coraz więcej informacji jest digitalizowanych i przechowywanych w przedsiębiorstwie. W związku z czym, jeśli współpracujecie z dostawcą oprogramowania, zapytajcie go, jakie on ma narzędzia, które pomogą wam lepiej realizować swoją pracę, zapytajcie go, w jaki sposób pomoże wam przetwarzać informacje i pomagać pracodawcy. Wasza rola jest szalenie ważna, czasami potraficie uratować biznes. Jak usiądziecie, popatrzycie, następnie przyjdziecie do prezesa i powiecie, że rabaty pomiędzy jednym miesiącem a drugim dramatycznie nam wzrosły, terminy płatności nam się wydłużyły, za chwilę będziemy mieli problem z płynnością. Ale do tego sam system księgowy nie wystarczy, musicie mieć do tego odpowiednie narzędzia".

Podsumowując debatę, Jerzy Koniecki, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce i prezes warszawskiego Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, powiedział, że "nie unikniemy cyfryzacji, nie unikniemy nowych zadań, nowej roli księgowego. Księgowy, dopóki pieniądz będzie, będzie potrzebny, dopóki kredyt będzie, będzie potrzebny, dopóki będą nowe inicjatywy, księgowy będzie potrzebny, bo ktoś to będzie musiał zarejestrować. Rola księgowego będzie się zmieniać, to nie będzie przysłowiowy technik zarękawek, tylko będzie to technik analityk, który analizuje i przekłada dane rzeczywiste na przyszłe, czyli prognosta. I rzeczywiście będziemy do tego celu wykorzystywać informatykę, nie cofniemy się przed rozwojem cyfryzacji. My także, jako Stowarzyszenie, do tego się przygotowujemy, zwracamy na to uwagę na organizowanych przez nas zajęciach".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA