| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > 8,5 proc. CIT od spółek rynku wynajmu nieruchomości (REIT)

8,5 proc. CIT od spółek rynku wynajmu nieruchomości (REIT)

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy, zgodnie z którym dochody spółek rynku wynajmu nieruchomości (REIT) mają być opodatkowane 8,5-proc. stawką CIT w części wydatkowanej na wypłatę dywidend. Jednocześnie dywidendy wypłacane przez takie spółki nie będą podlegały opodatkowaniu. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2018 roku.

Stawka 8,5 proc. ma obowiązywać "w zakresie dochodów uzyskanych przez spółkę rynku wynajmu nieruchomości bezpośrednio lub pośrednio z wynajmu nieruchomości lub ich części, w części wydatkowanej na wypłatę dywidend oraz innych należności z tytułu udziału w zyskach tej spółki".

"Zakłada się, iż wprowadzenie regulacji wpłynie stymulująco na gospodarkę narodową poprzez budowę nowych nieruchomości na wynajem i rozbudowę lub modernizację nieruchomości istniejących. Należy również spodziewać się zwiększenia dochodów krajowych gospodarstw domowych z zysków kapitałowych" - napisano w ocenie skutków regulacji.

"Pojawienie się w obrocie na rynkach regulowanych akcji spółek rynku wynajmu nieruchomości będzie sprzyjać również rozwojowi rynku kapitałowego w Polsce. W tym zakresie prognozowany wpływ przybliży wskazanie udziału notowanych spółek typu REIT w rynku nieruchomości komercyjnych ogółem – 5,95 proc. w Unii Europejskiej, 5,87 proc. w Holandii i 9,81 proc. we Francji" - dodano.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Z projektu wynika, że "spółka rynku wynajmu nieruchomości" powinna m.in.:

- być spółką akcyjną, której akcje dopuszczono do obrotu na rynku oficjalnych notowań;

- mieć kapitał zakładowy nie mniejszy niż 50 mln zł;

- utrzymywać nieruchomości, udziały lub akcje spółek zależnych oraz akcji innych spółek rynku wynajmu nieruchomości na poziomie nie niższym niż 70 proc. wartości bilansowej aktywów spółki;

- uzyskiwać co najmniej 80 proc. przychodów netto ze sprzedaży z najmu nieruchomości lub ich części, lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, które były przeznaczone na wynajem przynajmniej przez rok, lub ich części, lub z tytułu udziałów w spółkach zależnych lub ze sprzedaży udziałów lub akcji tych spółek zależnych;

- uzyskiwać przychody z najmu (bezpośrednio lub pośrednio przez spółki zależne) co najmniej trzech nieruchomości lub ich części;

- utrzymywać wartość bilansową zobowiązań kredytowych lub pożyczkowych na poziomie nie wyższym niż 70 proc. wartości aktywów;

- corocznie wypłacać dywidendę na poziomie nie niższym niż 90 proc. zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy, a także pomniejszonego o niepokryte straty, akcje własne oraz o kwoty, które zgodnie z innymi przepisami lub statutem powinny być przeznaczone z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.

Wykonywanie działalności przez spółkę rynku wynajmu nieruchomości wymaga wpisu do prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego rejestru.

Nazwa (firma) spółki powinna zawierać dodatkowe oznaczenie "spółka rynku wynajmu nieruchomości" lub skrót "srwn".

MF planuje, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r.

(PAP Biznes)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »