| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dwa razy więcej zwrotów PIT

Dwa razy więcej zwrotów PIT

Podatnicy najczęściej korzystali z ulg: na dzieci, internetowej i rehabilitacyjnej. Wpłaty z 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego są rekordowe.

W rozliczeniu za rok 2007 w województwie łódzkim w 22 proc. zeznań znalazły się wnioski o przekazanie 1 proc. podatku na kwotę 15 184 762 zł.

- Dla porównania w rozliczeniu za 2006 rok podatnicy przekazali 3 724 220 zł, za 2005 rok - 2 851 959 zł, za 2004 rok - 1 777 333 zł, za 2003 rok - 693 512 zł - wskazuje Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi.

Paulina Koteluk z Izby Skarbowej w Krakowie dodaje, że małopolskie urzędy skarbowe przekażą 24 280 607 zł na konta organizacji pożytku publicznego. Natomiast Małgorzata Brzoza z Izby Skarbowej w Szczecinie podaje, że najwięcej pieniędzy w województwie zachodniopomorskim, bo aż 2 537 618,57 zł, przekazali podatnicy Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie, Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie - 1 620 715,82 zł oraz Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie - 1 080 653,10 zł.

- Najniższa kwota przekazu wynosiła 0,10 zł, a najwyższa 109 874 zł - mówi Małgorzata Brzoza.

Natomiast Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwraca uwagę na błędy przy przekazywaniu 1 proc. podatku.

- Podatnicy błędnie wpisują numer KRS organizacji, na rzecz której chcą przekazać 1 proc. podatku, a także zdarza się, że wskazują organizację niewymienioną w wykazie organizacji, na rzecz których mogą dokonać przekazania podatku - podaje Maciej Cichański.

Akcja rozliczania podatku za 2007 rok to już 16 kampania składania zeznań PIT. Mimo tak długiej tradycji podatnicy nadal popełniają w zeznaniach błędy. Co więcej, to te same błędy, które pojawiały się w latach ubiegłych. Trudno mówić, że standardowym błędem są pomyłki rachunkowe, bo tu mylić się może każdy. Jednak nadal zapominamy podpisać zeznanie, wpisujemy NIP pracodawcy zamiast swojego lub nie odróżniamy adresu zameldowania od zamieszkania.

Grażyna Piechota z Izby Skarbowej w Katowicach jako najczęstsze pomyłki wymienia brak podpisów, brak załączników do składanych zeznań, błędne numery NIP, błędy rachunkowe.

Natomiast Małgorzata Spychała-Szuszczyńska z Izby Skarbowej w Poznaniu wyjaśnia, że obok błędów, które powtarzają się co roku - brak podpisu, posługiwanie się NIP pracodawcy lub ZUS, błędy rachunkowe, pojawiły się problemy związane z wypełnianiem PIT-36. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w związku z brakiem obowiązku składania deklaracji miesięcznych lub kwartalnych w 2007 roku mieli problemy z wypełnianiem części zeznania PIT-36, dotyczącej zaliczek wpłacanych w ciągu roku.

- Bardzo często pomijali tę część formularza - tłumaczy Małgorzata Spychała-Szuszczyńska.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczenie PIT za 2008 rok

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK