| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kopalnie walczą o miliard złotych podatku

Kopalnie walczą o miliard złotych podatku

Ponad miliard złotych będą musiały zapłacić kopalnie, jeśli organy podatkowe zaczną egzekwować od nich podatek od nieruchomości od wyrobisk górniczych.

Kopalnie twierdzą, że nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach nie zmieniła ich sytuacji i nie są one zobowiązane do zapłaty podatku. Innego zdania są organy podatkowe oraz sądy. W sprawie opodatkowania wyrobisk górniczych pojawiają się jednak kolejne argumenty świadczące o tym, że wyrobiska nie podlegają podatkowi od nieruchomości. W skargach do sądu nie podnoszono bowiem, że w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych znajduje się odniesienie do przepisów prawa budowlanego (a zatem również do prawa geologicznego i górniczego, z którego wynika, że wyrobiska nie są budowlą), przy czym za prawo budowlane należy - zdaniem ekspertów - uznać całe prawo budowlane, a nie - jak twierdzą organy podatkowe - wyłącznie ustawę Prawo budowlane. W argumentacji organów można doszukać się także nieścisłości. W ustawie Prawo budowlane znajduje się przepis, który stanowi wprost, że ustawy nie stosuje się do wyrobisk górniczych. Organy podatkowe twierdzą jednak, że przepis ten nie ma znaczenia, ponieważ ustawa o podatkach i opłatach lokalnych odnosi się tylko do definicji budowli. Należy więc stosować tylko definicję budowli zawartą w ustawie Prawo budowlane, pomijając przepis dotyczący niestosowania tej ustawy do wyrobisk.

Podobnie stwierdził jednak NSA (sygn. akt II FSK 656/05).

NSA O WYROBISKACH GÓRNICZYCH

Przy określaniu przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości przepisy prawa budowlanego mają ograniczone zastosowanie. W rzeczywistości sprowadzają się jedynie do definicji budowli i urządzeń budowlanych związanych z obiektem budowlanym, zawartych w przepisach art. 3 pkt 3 i 9 ustawy Prawo budowlane. Budowle znajdujące się w wyrobisku górniczym są opodatkowane podatkiem od nieruchomości. Uzasadnienie wyroku NSA (sygn. akt II FSK 656/05)

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stachowiak

Marketing Team Leader w firmie HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK