| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

Powstaje pytanie, czy jest możliwe wcześniejsze (tj. przed upływem roku podatkowego) złożenie zeznania przez osobę objętą nieograniczonym obowiązkiem podatkowym zamierzającą na stałe opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Na tak postawione pytanie negatywnej odpowiedzi udzielił Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie w piśmie z 5 marca 2004 r., nr PBII/Z/415/4/2004. Stwierdził w nim między innymi, że zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8, które to dotyczą nierezydentów.
Urzędem skarbowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1, jest urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego, a gdy zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustało przed tym dniem – według ostatniego miejsca zamieszkania na jej terytorium.
Jak z powyższego widać, ustawodawca nie przewidział możliwości wcześniejszego złożenia zeznania jak po upływie roku podatkowego.
Warto też zastanowić się, jakie ewentualnie konsekwencje wywołałoby złożenie zeznania podatkowego po upływie ustawowego terminu do jego złożenia.
W tej kwestii wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach w wyroku z 30 października 2002 r., sygn. akt: I SA/Ka 1630/01 (opubl. POP 2003/2/30). Sąd stwierdził, że złożenie przez podatnika rocznego zeznania podatkowego po terminie przewidzianym w art. 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 161 Ordynacji podatkowej nie powoduje jego bezskuteczności, jednak może podlegać sankcjom przewidzianym w Kodeksie karnym skarbowym, w szczególności podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe na podstawie art. 56 § 4 Kodeksu karnego skarbowego.
Do którego urzędu skarbowego należy złożyć zeznanie
Podatnicy są zobowiązani złożyć zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania (a nie na przykład położenia zakładu pracy czy siedziby firmy).
WAŻNE!
Decydujące w tym względzie jest miejsce zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego, za który składane jest zeznanie (czyli w odniesieniu do zeznania za 2004 r. – 31 grudnia 2004 r.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »