| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

Natomiast osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy) – art. 3 ust. 2a wyżej cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu nie można jednoznacznie określić miejsca zamieszkania podatniczki. W związku z powyższym musi uczynić to sama podatniczka, biorąc pod uwagę miejsce, gdzie koncentruje się ośrodek jej życiowych interesów (dom, rodzina, ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze).
W związku z powyższym, bez względu na rodzaj obowiązku podatkowego, jakiemu podatniczka podlega (nieograniczony, ograniczony) oraz fakt uzyskiwania lub nie dochodów na terenie Niemiec – jest ona zobowiązania do opodatkowania dochodów uzyskanych w roku 2003 na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, składając w terminie do 30.04.2004 r. zeznanie podatkowe.
Jeżeli natomiast chodzi o kwestię wspólnego rozliczenia z mężem (obywatelem Niemiec) w Niemczech, do udzielenia odpowiedzi w tym zakresie jest uprawniony i kompetentny odpowiedni niemiecki organ podatkowy.
Podatnicy, którzy jako formę opodatkowania swoich dochodów wybrali ryczałt ewidencjonowany (zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby osiągające przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy i poddzierżawy), byli zobligowani do złożenia oddzielnego zeznania (PIT-28) w terminie do 31 stycznia 2005 r.
WAŻNE!
Obowiązek złożenia zeznania spoczywa na wszystkich osobach, które osiągnęły w danym roku podatkowym dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a które nie skorzystały z możliwości rocznego rozliczenia podatku przez płatnika (zakład pracy, spółdzielnię, ZUS, bank wypłacający rentę zagraniczną, uczelnię itd.).
Zatem samodzielnego rozliczenia się z fiskusem muszą dokonać zwłaszcza osoby, które:
1) zmieniły w ciągu roku pracę lub przeszły na emeryturę,
2) pracują w więcej niż jednym zakładzie pracy,
3) prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych lub w formie liniowej,
4) osiągają dochody z najmu i dzierżawy, opodatkowane na zasadach ogólnych (czyli według skali),
5) chcą kontynuować korzystanie z ulg mieszkaniowych lub dokonać odliczeń z tytułu darowizn,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »