| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

Dokonując wykładni językowej ww. przepisu, sprawozdanie stanowić powinno przedstawienie przebiegu jakiejś działalności, szczegółowe zdanie sprawy z czegoś, opis jakichś zdarzeń, wypadków, relacje, raport. Sprawozdanie powinno, oprócz daty i podpisu osoby sporządzającej ten dokument, zawierać opis zdarzeń sporządzony z dokładnością, która pozwoli dokonać kontroli opisanych w nim faktów.
Niezależnie od powyższego należy zauważyć, iż w wyniku zmian wprowadzonych ustawą z 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 134, poz. 1509) wysokość omawianych darowizn, przekazanych począwszy od 1 stycznia 2002 r. przez osoby fizyczne w formie pieniężnej, podlegających odliczeniu od dochodu podatnika, ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Przepis ten dotyczy także darowizn na cele charytatywno-opiekuńcze osób prawnych.
Z analizy powyższych regulacji wynika, że przepisy ustawy o stosunku Państwa do Kościoła w części dotyczącej darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne stanowią przepisy szczególne w odniesieniu do regulacji zawartej w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Rozdział drugi ustawy o stosunku Państwa do Kościoła wymienia osoby prawne Kościoła i ich organy. Zapis art. 8 ust. 1 ww. ustawy wymienia organizację charytatywno-opiekuńczą jako osobę prawną Kościoła Katolickiego. Biorąc powyższe pod uwagę, jeżeli spełnia Pan wszystkie wymogi wskazane powyżej, darowiznę przekazaną na rzecz kościelnej osoby prawnej może Pan odliczyć w pełnej wysokości od dochodu uzyskanego w roku 2004.
WAŻNE!
Natomiast NSA uważa, że odliczenie przysługuje wyłącznie w ramach limitu określonego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W celu usunięcia tej rozbieżności zwykły skład NSA zwrócił się do Izby Finansowej NSA o rozstrzygnięcie tej kwestii. Orzeczenie spodziewane jest w połowie marca, a więc już po oddaniu niniejszego numeru do druku.
Odliczeniu od dochodu z tytułu dokonanej darowizny podlegają kwoty w wysokości faktycznie wydatkowanej (w przypadku darowizn w formie innej niż pieniężna – w wysokości ich faktycznej wartości), ale ich łączna wysokość nie może być wyższa niż 350 zł.
Zasady dokumentowania darowizn zarówno na działalność pożytku publicznego, jak i na cele kultu religijnego są takie same. Darowizny dokonywane w formie pieniężnej muszą być dokumentowane wpłatą na rachunek bankowy, natomiast darowizny dokonywane w innej formie muszą być poświadczone dokumentem, z którego wynika ich wysokość, oraz oświadczeniem obdarowanego o ich przyjęciu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy Rejestr Wierzytelności

Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »