| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

Odliczenie 1% podatku na organizacje pożytku publicznego
Podatnik może zmniejszyć wysokość podatku przekazywanego urzędowi skarbowemu, dokonując wpłaty na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego. Możliwość ta dotyczy zarówno podatku wykazanego w zeznaniu obejmującym dochody opodatkowane według skali (czyli na zasadach ogólnych), jak i podatku od przychodów opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym.
WAŻNE!
Nie mogą z niej skorzystać przedsiębiorcy opodatkowani w formie liniowej, chyba że oprócz dochodów z działalności gospodarczej osiągną jeszcze inne dochody opodatkowane na zasadach ogólnych (np. ze stosunku pracy, z umów zlecenia czy o dzieło).
Do skorzystania z tego odliczenia nie są również uprawnione osoby osiągające wprawdzie dochody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale w zryczałtowanej formie.
Przykład
Anna Lipowska otrzymała dywidendę z tytułu udziału w spółce z o.o. w wysokości 5000 zł brutto. Od dywidendy potrącono 19% zryczałtowany podatek dochodowy w kwocie 950 zł. Ponieważ dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych, to wypłaconej jej z tytułu dywidendy kwoty nie będzie mogła wykazać w zeznaniu rocznym, a tym samym pomniejszyć należnego z tego tytułu podatku o wpłatę na rzecz organizacji pożytku publicznego (w granicach obowiązującego 1% limitu).
Ponieważ odliczeniu podlega tylko wpłata dokonana dla organizacji pożytku publicznego, należy sprawdzić, czy dana organizacja posiada taki status. Przesądzają o tym przepisy ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zawierającej również definicję działalności pożytku publicznego.
Działalnością tą jest działalność społecznie użyteczna prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie. Chodzi tu o organizacje pozarządowe, osoby prawne, jednostki organizacyjne poszczególnych kościołów i związków wyznaniowych oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, które są adresatami darowizn, z tytułu których przysługuje powyższe odliczenie od podatku. Ich status powinien być oficjalnie potwierdzony – na zasadach przewidzianych w wymienionej ustawie, m.in. poprzez wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Możliwości odliczenia nie daje więc dokonanie wpłaty na rzecz organizacji, która faktycznie prowadziła działalność społecznie użyteczną, lecz nie może wylegitymować się statusem organizacji pożytku publicznego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stachowiak

Marketing Team Leader w firmie HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK