| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

Podatek z tego tytułu może zostać zmniejszony o wysokość dokonanej wpłaty, maksymalnie o 1% kwoty podatku wykazanego w zeznaniu, pomniejszonego o składki na ubezpieczenie zdrowotne.
WAŻNE!
Jeśli odliczenia dokonują małżonkowie rozliczający się wspólnie albo dokonuje go osoba samotnie wychowująca dzieci i rozliczająca się na zasadach preferencyjnych, to powyższy 1% limit należy odnieść do wspólnego podatku wykazanego w takim zeznaniu.
Odliczeniu od podatku za 2004 r. podlega wpłata dokonana w okresie pomiędzy 1 stycznia a 2 maja 2005 r., na podstawie dowodu wpłaty zawierającego imię, nazwisko i adres wpłacającego, kwotę wpłaty oraz nazwę organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata.
Jeśli organizacje te zajmują się wytwarzaniem wyrobów akcyzowych, to wpłaty na ich rzecz nie dają prawa do skorzystania z powyższego odliczenia.
Trzeba pamiętać, że wpłata nie może zostać odliczona równocześnie jako darowizna. Jednak jeśli w roku objętym zeznaniem zostanie dokonana inna wpłata na rzecz tej samej organizacji, to podatnik będzie mógł skorzystać z ulgi związanej z odliczeniem darowizn.
Późniejsze ujawnienie wydatku a prawo do skorzystania z ulgi
Podatnicy często mają wątpliwości, czy nieujęcie jakiegoś wydatku dającego prawo do ulgi w zeznaniu rocznym powoduje definitywną utratę prawa do jego odliczenia.
W kwestii tej wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny między innymi w wyroku z 8 maja 2002 r., sygn. akt SA/Sz 2561/00 (opubl. LEX nr 78294), w którym podkreślił, że (…) Ujawnienie wydatków dających prawo do ulgi podatkowej po złożeniu zeznania podatkowego za rok, w którym zostały poniesione, nie rodzi negatywnych skutków w zakresie prawa do odliczeń niezeznanych.
Tym samym Sąd potwierdził, iż (…)
Nie można zgodzić się z poglądem, że ujawnienie przez podatnika wydatków podlegających odliczeniu po upływie terminu określonego w art. 45 ust. 1 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych skutkuje utratą prawa do odliczeń wydatków niewskazanych w zeznaniu podatkowym (por. wyrok NSA z 14 listopada 2001 r., sygn. akt I SA/Ka 1792/00, opubl. POP 2002/4/108).
Jak rozliczyć podatek wynikający z zeznania
Ponieważ podatnicy za 2004 r. będą składać aż cztery rodzaje zeznań podatkowych, warto zapoznać się z zasadami i sposobem ich wypełniania. Ilustrują je poniższe przykłady.
Przykład I
Państwo Nowakowie podjęli decyzję o wspólnym rozliczeniu dochodów osiągniętych w 2004 r. Ponieważ Jan Nowak prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, właściwym formularzem będzie PIT-36. Małżonkowie zamierzają skorzystać z niektórych ulg i odliczeń, do zeznania dołączą więc załączniki: PIT-B, PIT-D, PIT-2K oraz PIT-O. Informacja o tym znajdzie się w poz. 191, 192, 193 i 195 zeznania.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »