| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

Co do zasady małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od swoich dochodów. Jednak mogą oni podjąć decyzję o wspólnym opodatkowaniu, o ile spełnią określone warunki:
1) małżeństwo musi trwać przez cały rok podatkowy (który jest równy kalendarzowemu),
2) pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa (powstaje ona z mocy prawa z chwilą zawarcia małżeństwa, chyba że małżonkowie ją wyłączyli zawierając odrębną umowę, zwaną intercyzą).
Na tym tle rodzi się pytanie, czy małżonkowie mogą się rozliczać wspólnie, jeżeli wspólność majątkowa nie istniała między nimi przez cały rok podatkowy, a są przez cały rok podatkowy małżeństwem.
Na tak postawione pytanie pozytywnej odpowiedzi udzielił Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej w piśmie z 20 kwietnia 2004 r., nr PDOF-/415/17/2004, w którym stwierdzono, co następuje:
W dniu (...) 2004 r. wystąpili Państwo z pytaniem prawnym o zajęcie stanowiska w sprawie wspólnego rozliczenia małżonków z podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2003, w sytuacji gdy w dniu (...) 2002 r. została zawarta umowa o rozdzielności majątkowej małżonków, związek małżeński został zawarty w dniu (...) 2002 r., a w dniu (...) 2003 r. została zniesiona umowa o rozdzielności majątkowej małżonków.
Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. Nr 14, poz. 176 z dnia 03.03.2000 r. ze zm.) małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.
Możliwość złożenia wniosku o preferencyjne opodatkowanie dotyczy tych małżonków, którzy:
– podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,
– między którymi istnieje wspólność majątkowa,
– pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy.
Jak wynika z treści pisma, związek małżeński trwał przez cały 2003 rok, a rozdzielność majątkowa została zniesiona między małżonkami w dniu (...).09.2003 roku.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK