| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zakup wierzytelności podlega VAT gdy jest usługą

Zakup wierzytelności podlega VAT gdy jest usługą

Opodatkowanie lub zwolnienie z VAT sprzedaży wierzytelności wyłącza z PCC. Sprzedaż własnej wierzytelności nie podlega opodatkowaniu VAT po stronie zbywcy. Usługodawcą opodatkowanym VAT może być jednak także nabywca wierzytelności.

- Nie można przypisywać wykonywania działalności gospodarczej podmiotowi, który dokona kilkukrotnej transakcji zakupu wierzytelności w celu jej kompensaty. Trudno jest tu dostrzec profesjonalny charakter tej działalności - ocenia Tomasz Siennicki.

Ekspert dodaje, że polska klasyfikacja wyrobów i usług (PKWiU) nie wyróżnia usługi nabycia wierzytelności jako odrębnie klasyfikowanej usługi. Należy jednak przyjąć, że w zakresie, w jakim nabycie wierzytelności może być traktowane jako świadczenie usług (bądź element świadczenia usług), dotyczyć to będzie usług obrotu wierzytelnościami, ściągania długów, faktoringu.

- Usługi te są klasyfikowane wspólnie w PKWiU jako usługi pośrednictwa finansowego - wyjaśnia Tomasz Siennicki.

Niestety, ustalenie, że zbycie wierzytelności podlega VAT, nie rozwiązuje wszystkich problemów, które się z tym wiążą. Tomasz Stanek, doradca podatkowy w Kancelarii Podatkowej Ożóg i Wspólnicy, wskazuje, że trudności powstają również przy ocenie, czy jest to czynność opodatkowana VAT czy też zwolniona z tego podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się z podatku m.in. usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Natomiast w załączniku tym w poz. 3 wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego (sklasyfikowane w PKWiU w działach 65-67), z wyłączeniami. Wśród wyłączonych ze zwolnienia z VAT czynności pośrednictwa finansowego wskazano m.in. usługi ściągania długów oraz faktoringu.

- W przypadku gdyby nabycie wierzytelności następowało jako element świadczenia usług ściągania długów lub usług faktoringu, to taka usługa będzie podlegała opodatkowaniu - wyjaśnia Tomasz Stanek.

W ocenie eksperta, gdy nabycie wierzytelności własnej innego podmiotu nie wiąże się ze zobowiązaniem nabywcy do jakichkolwiek świadczeń na rzecz tego podmiotu, innych niż zapłata ceny, mamy do czynienia z usługą obrotu wierzytelnościami inną niż faktoring, która jako usługa pośrednictwa finansowego jest zwolniona z VAT.

- Jeśli jednak umowa zbycia wierzytelności przewiduje również inne zobowiązanie nabywcy niż tylko do zapłaty ceny, mamy do czynienia z usługą faktoringu podlegającą opodatkowaniu, jako wyłączoną ze zwolnienia od VAT - mówi Tomasz Stanek.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Opodatkowanie sprzedaży wierzytelności

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK