| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Z odliczeniem składek będzie kłopot

Z odliczeniem składek będzie kłopot

W rozliczeniu za 2008 rok podatnicy mogą odliczyć w PIT zagraniczne składki ubezpieczeniowe. Odliczenie zagranicznych składek w polskim PIT zależy od spełnienia wielu warunków. Nie wszystkie te warunki będą możliwe do spełnienia, co pozbawi prawa do uwzględnienia zagranicznych składek w Polsce.

W Unii Europejskiej funkcjonują różnorodne systemy ubezpieczeń społecznych. Próba ich porównania może być wskazana ze względu na nowe uregulowania w Polsce, związane z możliwością odliczania składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne ponoszonych przez pracownika za granicą w UE, EOG i Szwajcarii.

Zdaniem Piotra Młynarskiego, starszego konsultanta w Ernst & Young, odliczalność od dochodu składek na ubezpieczenie pracownika jest w niektórych państwach ograniczona (np. Holandia, Dania) lub wręcz mechanizm ten nie występuje (np. Irlandia, Norwegia). Z kolei niektóre kraje mogą pochwalić się podejściem bardziej liberalnym (np. Niemcy). We Włoszech odliczenie może w pewnych sytuacjach dotyczyć składek płaconych gdziekolwiek za granicą.

- Istotne będzie prawidłowe określenie podstawy wymiaru ubezpieczenia zdrowotnego - podpowiada Piotr Młynarski.

Podaje, że w zależności od kraju podstawa ta jest taka sama jak do ubezpieczeń społecznych, ale podlega ograniczeniom kwotowym (np. w Niemczech aktualnie do wysokości 43 tys. euro w stosunku rocznym; na Słowacji natomiast kwota ta jest ograniczana na bazie miesięcznej). W niektórych przypadkach jednak nie ma wydzielonego ubezpieczenia zdrowotnego (np. Belgia, Dania), a niektóre systemy zdrowotne utrzymywane są bezpośrednio z podatków (np. Włochy). Podatnika może tu więc czekać niemiła niespodzianka - w sytuacji, gdy podstawa do ubezpieczenia zdrowotnego jest nieznana, odliczenie kwoty z tytułu składki w zeznaniu rocznym może być zakwestionowane przez polski urząd skarbowy.

- Dodatkowymi obciążeniami mogą okazać się również składki na ubezpieczenia niewystępujące w Polsce. Przykładowo w Niemczech dla osób bezdzietnych przewidziane są dodatkowe narzuty w ramach składki na ubezpieczenie pielęgnacyjne. Odliczenie tych składek może być kwestionowane przez polskiego fiskusa - stwierdza Piotr Młynarski.

Dodaje, że niektóre systemy umożliwiają odliczanie w kraju macierzystym obowiązkowych składek za pracę opłaconych do zagranicznego systemu na podstawie certyfikatu E101 (np. Włochy, Hiszpania).

Konsekwencją zmian uregulowań systemów ubezpieczenia społecznego mogą być zmiany podejścia do kwestii potencjalnych odliczeń.

- Czechy do końca 2007 roku zezwalały na odliczanie składek na ubezpieczenie społeczne płaconych za granicą, jednak od roku 2008 możliwość ta została w praktyce zniesiona. Z kolei taka możliwość dostępna jest na Słowacji, pod warunkiem że dochód, od którego składki te są należne, opodatkowany jest w całości na Słowacji - podsumowuje ekspert Ernst & Young.

ODLICZANIE SKŁADEK NA UBEZPIECZENIE

Tak jest

Nie można w zeznaniu rocznym odliczać zagranicznych składek ubezpieczeniowych.

Tak będzie

Od 1 grudnia 2008 r. przepisy ustawy o PIT pozwolą na odliczanie w zeznaniu PIT składek ubezpieczeniowych opłacanych za granicą.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Odliczanie składek ubezpieczeniowych

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK