| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jaką stawkę VAT zastosować przy składaniu oferty na dostawę sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych

Jaką stawkę VAT zastosować przy składaniu oferty na dostawę sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych

Zajmuję się dostawą sprzętu komputerowego, w tym dla placówek oświatowych. Czy składając ofertę dostawy sprzętu komputerowego dla tych placówek na towary wymienione w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, podatnik ma prawo do zastosowania stawki VAT 0%.


Pismo z 11 lutego 2005 r. (uzupełniające) nr DV/443-150a/05

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
W nawiązaniu do pisma nr DV/443-150/2/04 z 20 września 2004 r., stanowiącego informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku dodatkowo wskazuje, że:
Zastosowanie stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% będzie miało miejsce dopiero w przypadku wystąpienia zdarzeń prawnych wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535). W przedstawionym w zapytaniu stanie faktycznym zastosowanie stawki VAT w wysokości 0% odnosi się do dostawy sprzętu komputerowego przez podatnika na rzecz placówek oświatowych i tylko pod warunkiem posiadania stosownej dokumentacji i przekazania jej kopii do właściwego urzędu skarbowego. Sytuacje poprzedzające dostawę, takie jak złożenie oferty, nie są regulowane przepisami ustawy o podatku od towarów i usług. W szczególności nie ma przepisów wskazujących warunki podania w ofercie ceny z uwzględnieniem VAT w takiej wysokości, której zastosowanie zależy od spełnienia wymogów wskazanych w ustawie. Jednocześnie na podstawie art. 66 ust. 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 97, poz. 93 ze zm.), w związku z art. 3 ustawy z 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz.U. Nr 97, poz. 1050), osoba składająca ofertę ma obowiązek uwzględnić we wskazanej cenie podatek od towarów i usług. Należy więc przyjąć, iż jeśli dostawa danego towaru podlega opodatkowaniu obniżoną stawką VAT, podatnik może wskazać w swojej ofercie stawkę preferencyjną.
W związku z tym, że dostawa sprzętu komputerowego, wymienionego w załączniku nr 8 do ustawy, na rzecz placówek oświatowych korzysta z preferencji podatkowej, podatnik może wskazać w złożonej ofercie cenę towaru z uwzględnieniem stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0%. Stawkę w tej wysokości będzie mógł zastosować jednak dopiero przy dostawie towaru i tylko wówczas, jeśli spełni wymóg posiadania stosownej dokumentacji oraz przekazania jej kopii do właściwego urzędu skarbowego (tj. w przypadku spełnienia warunków, o których mowa w art. 83 ust. 13–15 ustawy o podatku od towarów i usług).

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PD3.3-443-218/04Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Stawicka

Specjalista w obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »