| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Co stanowi obrót z tytułu dzierżawy nieruchomości

Co stanowi obrót z tytułu dzierżawy nieruchomości

Nasza spółka dzierżawi od ośrodka sportu i rekreacji teren ośrodka wypoczynkowego. Spółka otrzymuje za dzierżawę terenu wystawione przez OSiR faktury VAT, które zawierają 2 składniki rozliczeń, tj. podatek od nieruchomości oraz czynsz dzierżawny. Do obu pozycji doliczany jest VAT. Mamy wątpliwości, czy otrzymywana przez naszą spółkę faktura jest wystawiana prawidłowo? - Pismo z 9 maja 2006 r. nr P1-P-443/0005/06

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2–22, art. 30–32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.
W rozpatrywanej sprawie opłata z tytułu podatku od nieruchomości jest ściśle związana ze świadczoną przez OSiR usługą, w rozumieniu powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, i jest częścią należności z tytułu świadczenia usługi na rzecz spółki.
Należy przy tym zauważyć, że w omawianym przypadku przedmiotem umowy jest skonkretyzowana usługa, nie zaś szereg dowolnie wyodrębnionych w jej ramach usług. Tym samym na całość świadczenia należnego od spółki składa się na równi z czynszem kwota podatku od nieruchomości.
W konsekwencji zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług opłata z tytułu podatku od nieruchomości stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Nie ma przy tym znaczenia, czy podatek ten zostanie wyodrębniony na fakturze, czy też stanowić będzie element kalkulacyjny wartości usługi. Należy bowiem traktować go jako część kwoty należnej z tytułu świadczonej usługi dzierżawy i opodatkować według stawki właściwej dla usługi dzierżawy – 22%.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
•1471/NUR2/443-458/05/PD

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Wądrzyk

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK