REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy oboje małżonkowie są podatnikami VAT w przypadku najmu wspólnej nieruchomości

REKLAMA

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 31 stycznia 2007 r., nr IPB1/449-10/06/I

INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - GŁÓWNA TEZA
Świadczący usługę najmu będzie podatnikiem podatku od towarów i usług wówczas, gdy najem ten będzie wykonywał we własnym imieniu i na własny rachunek. Jeżeli przedmiotem najmu jest rzecz stanowiąca majątek wspólny małżonków, to podatnikiem podatku od towarów i usług w okolicznościach wskazanych w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług będzie ten małżonek, który dokonuje wynajmu we własnym imieniu (który jest stroną czynności prawnej). Prawnopodatkowa podmiotowość określona ww. przepisem, jak również prawa i obowiązki określone przepisami o podatku od towarów i usług (w tym również obowiązek rozliczenia tegoż podatku) w takiej sytuacji dotyczy tylko jednego z małżonków.

KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko organów podatkowych jest prawidłowe. Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzaniu majątkiem wspólnym, lecz każdy z nich jest uprawniony do samodzielnego zarządzania majątkiem wspólnym. Zgoda drugiego z małżonków na dokonanie przezeń czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu nie oznacza, iż przez jej wyrażenie staje się on też stroną czynności prawnej dokonanej przez pierwszego z nich. O tym, który z małżonków jest (będzie) podatnikiem podatku od towarów i usług, rozstrzyga w istocie rzeczy wola małżonków co do tego, który z nich określone czynności zarządu majątkiem wspólnym będzie w konkretnej sytuacji wykonywał.

Od woli małżonków zależy, który z nich będzie rozliczał VAT z tytułu najmu lokalu, który stanowi współwłasność małżeńską. Gdy małżonkowie zdecydują się, że tylko jeden z małżonków będzie rozliczał VAT od najmu lokalu stanowiącego współwłasność, drugi z nich będą z tego obowiązku zwolniony. Małżonek, który będzie rozliczał VAT z tego tytułu, będzie mógł odliczać VAT od wszystkich wydatków w całości, jeżeli najem będzie opodatkowany VAT, również gdy faktura została wystawiona na obojga małżonków.

Interpretację skomentowała
Olga Jasielska
Ekspert z zakresu VAT

STAN FAKTYCZNY I PYTANIE PODATNIKA
Wnioskiem z dnia 3 lutego 2006 r. (wpływ do urzędu 6 lutego 2006r.) podatnik zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego m.in. w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności najmu lokalu użytkowego.

Przedstawiając własne stanowisko podatnik stwierdził, iż z uwagi na fakt, że lokal został wycofany z ewidencji środków trwałych oraz, że złożył wraz z żoną oświadczenie o opłacaniu przychodów z najmu tylko przez żonę, obowiązek podatkowy w zakresie ewentualnego rozliczenia się z podatku od towarów i usług po przekroczeniu obrotu w wysokości 10.000 euro powstanie tylko po stronie małżonki. Wnioskodawca nie będzie więc zobowiązany do rozliczania podatku od towarów i usług z tytułu najmu tego lokalu.

W przedmiotowym wniosku podatnik zaznaczył, iż :
- prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego, którą zawiesił z dniem 1 lutego 2006r. likwidując punkt handlowy, 
- lokal użytkowy, w którym mieścił się punkt handlowy jest współwłasnością podatnika i jego małżonki, 
- nakładów na nabycie lokalu użytkowego nie rozliczono w ramach podatku od towarów i usług, 
- z dniem 31 stycznia 2006r. lokal ten został wycofany z ewidencji środków trwałych, 
- z dniem 1 lutego 2006r. małżonka podatnika podpisała umowę najmu tego lokalu, deklarując jednocześnie zryczałtowaną formę rozliczania przychodu z najmu lokalu, 
- pismem z dnia 31 stycznia 2006r. podatnik wraz z żoną złożył do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach oświadczenie, iż całość przychodu uzyskanego z najmu lokalu użytkowego będzie opodatkowana przez jego małżonkę.

Postanowieniem z dnia 4 maja 2006 r. Nr IUS/PP3/4430/30/06/ 81039 Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach uznał za nieprawidłowe stanowisko podatnika w sprawie będącej przedmiotem wniosku.
W uzasadnieniu postanowienia stwierdzono, iż cyt.:
"....Zdaniem tutejszego organu podatkowego przychód uzyskany z najmu przedmiotowego lokalu jest przychodem z działalności gospodarczej - vide: postanowienie IUS PDFD1-415/18/06 z dnia 26-04-2006r.
Zatem przedmiotowe przychody z najmu lokalu użytkowego będącego składnikiem majątku związanego z działalnością gospodarczą podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o VAT i jako czynny podatnik VAT winien Pan rozliczyć w zakresie VAT, dokumentując fakturą VAT i ewidencjonując w rejestrze sprzedaży, zgodnie z wymogami przepisów ustawy o podatku od towarów i usług
. "

Postanowieniem z dnia 19 grudnia 2006r. Znak IPB1/449-10/06/I/71228 Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wszczął z urzędu postępowanie w sprawie zmiany w/w postanowienia.

INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - ARGUMENTACJA
Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zmienił z urzędu jako wydane z rażącym naruszeniem prawa postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach z dnia 4 maja 2006r., nr IUS/PP3/4430/30/06/81039 stwierdzające nieprawidłowość stanowiska podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 3 lutego 2006r. (data wpływu 6 luty 2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności najmu lokalu użytkowego i stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione w w/w wniosku z dnia 3 lutego 2006r. jest prawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach weryfikując ww. interpretację stwierdził co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl natomiast art. 15 ust 1 tej ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Ustęp 2 ww. art. 15 stanowi, iż działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z uregulowaniami ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9 , poz. 59 ze zm.), istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej jak i umownej jest to, iż każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).

Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzaniu majątkiem wspólnym lecz każdy z nich jest uprawniony do samodzielnego zarządzania majątkiem wspólnym, a zgoda drugiego z małżonków na dokonanie przezeń czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu nie oznacza, iż przez jej wyrażenie staje się on też stroną czynności prawnej dokonanej przez pierwszego z nich. O tym, który z małżonków jest /będzie/ podatnikiem podatku od towarów i usług rozstrzyga w istocie rzeczy wola tychże małżonków co do tego, który z nich określone czynności zarządu majątkiem wspólnym będzie w konkretnej sytuacji wykonywał.

Wobec powyższego świadczący usługę najmu będzie podatnikiem podatku od towarów i usług wówczas, gdy najem ten będzie wykonywał we własnym imieniu i na własny rachunek. Jeżeli przedmiotem najmu jest rzecz stanowiąca majątek wspólny małżonków, to podatnikiem podatku od towarów i usług w okolicznościach wskazanych w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług będzie ten małżonek, który dokonuje wynajmu we własnym imieniu (który jest stroną czynności prawnej). Prawnopodatkowa podmiotowość określona ww. przepisem, jak również prawa i obowiązki określone przepisami o podatku od towarów i usług (w tym również obowiązek rozliczenia tegoż podatku) w takiej sytuacji dotyczy tylko jednego z małżonków.

W stanie faktycznym wnioskodawca wskazał, iż umowę najmu lokalu użytkowego podpisała jego małżonka. Ponadto małżonkowie złożyli do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach oświadczenie o woli opodatkowania przez żonę całości uzyskanego przychodu w związku ze świadczeniem usługi najmu przedmiotowego lokalu użytkowego.

W konsekwencji skoro wnioskodawca wyraził wolę rozliczania osiągniętego przychodu z tytułu zawartej umowy najmu wyłącznie przez jego małżonkę, to na gruncie podatku od towarów i usług tylko wyznaczony małżonek (żona wnioskodawcy) będzie traktowany jako podatnik tego podatku w momencie przekroczenia kwoty obrotu osiągniętego z tytułu najmu lokalu użytkowego, uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Opodatkowania podatkiem od towarów i usług nie wyłączy ewentualny brak zgody współmałżonka w przypadku rozporządzania składnikiem majątku wspólnego wykraczającego poza zakres zwykłego nim zarządu. Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług - czynności określone w art. 5 ust. 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach wydane postanowienie zawiera nieprawidłową interpretację przepisu art. 5 ust. 1 pkt. 1 oraz art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.  Wbrew stanowisku organu pierwszej instancji czynności najmu lokalu użytkowego, w sytuacji gdy umowę najmu tego lokalu podpisała żona wnioskodawcy, nie podlegają opodatkowaniu u wnioskodawcy, ponieważ nie jest on podatnikiem z tytułu tych czynności. Zatem prawidłowe jest stanowisko podatnika przedstawione w piśmie z dnia 3 lutego 2006r.

Stosownie do dyspozycji art. 14 b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej, organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia lub uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4 z urzędu, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.

Skoro jak wykazano powyżej, dokonana przez organ pierwszej instancji interpretacja przepisów prawa podatkowego stwierdzająca, że przedmiotowe przychody z najmu lokalu użytkowego są składnikiem majątku związanego z działalnością gospodarczą i podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług i jako czynny podatnik od towarów i usług wnioskodawca winien je rozliczyć w zakresie podatku od towarów i usług, dokumentując fakturą VAT i ewidencjonując w rejestrze sprzedaży VAT, zgodnie z wymogami przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jest nieprawidłowa - uznać należy, że postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach z dnia 4 maja 2006r., nr IUS/PP3/4430/30/06/81039 rażąco narusza prawo, co tym samym uzasadniało jego zmianę w trybie określonym w art. 14 b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej.

Tutejszy organ pragnie zauważyć, iż powołane w przedmiotowym postanowieniu z dnia 4 maja 2006r., postanowienie z dnia 26 kwietnia 2006r. znak: IUS PDFD1-415/18/06 dotyczące opodatkowania przychodów z najmu tego lokalu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zostało zmienione decyzją Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 lipca 2006r. znak: PBB1/4117-0038/06/3 poprzez stwierdzenie, iż stanowisko podatnika w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów z najmu lokalu użytkowego w stanie faktycznym przedstawionych we wniosku z dnia 3 lutego 2006r./ wpływ do Urzędu 6 lutego 2006r./ jest prawidłowe.

Wobec powyższego postanowiono orzec jak w sentencji decyzji. Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku. Na mocy art. 143 Ordynacji podatkowej, niniejsza decyzja wydana została z upoważnienia Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach. Od decyzji służy odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach /adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach- Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a/ , w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

REKLAMA