reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym

13 września Sejm znowelizował ustawę o podatku akcyzowym. Zmiana zakłada m.in., że od 1 listopada 2013 r. z opodatkowania akcyzą zwolnione będą gospodarstwa domowe oraz organy użyteczności publicznej zużywające gaz ziemny przeznaczony do celów opałowych.

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwaliła nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która implementuje dyrektywę Rady 2003/96/WE w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej. Od 1 listopada 2013 r. akcyza ma objąć wyroby gazowe takie jak gaz ziemny i inne węglowodory.

Uproszczenia w opodatkowaniu akcyzą wyrobów węglowych

Nowelizacja jest związana z upływem 31 października 2013 r. zwolnienia od akcyzy gazu ziemnego przeznaczonego dla celów opałowych. Po tej dacie Polskę obejmą regulacje unijne, przewidujące zwolnienie tych wyrobów z akcyzy w konkretnych sytuacjach.

Projekt wprowadza szczegółowe regulacje dotyczące zwolnień z opodatkowania akcyzą wyrobów gazowych. Szeroki katalog zwolnień od podatku akcyzowego dla wyrobów gazowych obejmuje nie tylko zwolnienia obowiązkowe przewidziane w przepisach UE, ale także zwolnienia nieobowiązkowe (fakultatywne).

Z opodatkowania akcyzą zwolnione będą m.in.: podmioty zużywające gaz ziemny przeznaczony do celów opałowych: gospodarstwa domowe oraz organy użyteczności publicznej.

Nowelizacja ponadto wprowadza do ustawy o podatku akcyzowym definicję wyrobów gazowych, finalnego nabywcy gazowego i pośredniczącego podmiotu gazowego.

Pierwsze czytanie projektu ustawy o podatku akcyzowym odbyło się na 47. posiedzeniu Sejmu. Drugie czytanie zostało przeprowadzone na posiedzeniu plenarnym 11 września 2013 r. Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.

Akcyza na cydr 2013

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

reklama

Czytaj także

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama