| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Prezydencki projekt zmian w ordynacji podatkowej - zakończenie prac w sierpniu

Prezydencki projekt zmian w ordynacji podatkowej - zakończenie prac w sierpniu

Ustawa w sprawie in vitro, nieodpłatnej pomocy prawnej i przygotowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego projekt zmian w ordynacji podatkowej - prace nad tymi projektami PO chciałaby sfinalizować do sierpnia. Platforma planuje też uchwalić ustawę ws. pierwszej pracy dla młodych.

W przyszłym tygodniu ma odbyć się pierwsze czytanie opracowanej przez MPiPS ustawy związanej z zaproponowanym przez Komorowskiego w kampanii wyborczej programem "Pierwsza praca". Zakłada m.in. gwarancję dwuletniego zatrudnienia dla ponad 100 tys. młodych osób już w 2016 r. Jest skierowany do absolwentów szkół zawodowych, ponadgimnazjalnych i wyższych, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat i bezskutecznie szukają zatrudnienia. Będzie finansowany z Funduszu Pracy i Środków Europejskich.

Polecamy: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Do Sejmu raczej nie trafi w tej kadencji projekt ustawy o umowie partnerskiej, który przygotował poseł PO Artur Dunin. "Mamy już tylko kilka posiedzeń Sejmu przed sobą. Nie wiem, na ile byłoby to możliwe do wprowadzenia, chyba nie powinniśmy wprowadzać tego projektu szybko i bez pogłębionej dyskusji, bo w Platformie nie ma co do tego jedności" - powiedział Grupiński. Jego zdaniem, projekt wymaga ponadto omówienia z zainteresowanymi środowiskami, m.in. osób LGBT. "To kwestia decyzji politycznej czy robić to pośpiesznie, czy poczekać jednak do nowej kadencji na nowy układ sił politycznych" - zaznaczył szef klubu PO.

Projekt Dunina zakłada, że umowę partnerską w formie aktu notarialnego mogłyby zawrzeć "dwie osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych", chyba, że przynajmniej jedna z nich pozostawałaby w związku małżeńskim, byłaby stroną innej umowy partnerskiej, chętni do zawarcia takiej umowy byliby rodzeństwem, krewnymi lub powinowatymi w linii prostej lub jeśli byliby to przysposabiający i przysposobiony (czyli rodzic adopcyjny i dziecko adoptowane).

Projekt Platformy daje partnerom prawo ustanowienia wspólnoty majątkowej (także wspólnego rozliczania PIT), a także prawo do pochówku zmarłego partnera, do bycia pochowanym w rodzinnym grobie partnera, również prawo do odmowy zeznań w postępowaniu karnym, cywilnym, o wykroczenia, także postępowaniu podatkowym. W razie śmierci jednego z partnerów, drugi z nich miałby też możliwość przejęcia po nim lokatorskiego prawa do mieszkania. W umowie partnerzy mogliby ponadto postanowić, że będą uprawnieni do dziedziczenia po sobie i do zachowku na takich samych zasadach, jak dziedziczą po sobie małżonkowie. (PAP)

mkr/ as/ pro/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »