REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ranking najlepszych i najgorszych przepisów podatkowych {wybór]

 Forum Doradców Podatkowych
Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.
Ranking najgorszych i najlepszych przepisów podatkowych/ Fot. Fotolia
Ranking najgorszych i najlepszych przepisów podatkowych/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stowarzyszenie Podatników w Polsce zaprezentowało wyniki XII edycji rankingu przepisów podatkowych „BUBLE I HITY PODATKOWE 2015”.

W rankingu podatkowym Stowarzyszenia kryterium wyróżnienia dla HITU jest zazwyczaj korzyść dla podatnika lub przedsiębiorcy płynąca z zastosowania danego rozwiązania lub jego pozytywny wpływ na prowadzenie działalności i na życie podatnika, dla BUBLA zaś – perspektywa ich utrudnienia wskutek absurdalności lub niejasności wprowadzonego rozwiązania legislacyjnego.

Autopromocja

HIT podatkowy

Podwyższenie o 20% ulgi na trzecie i każde kolejne dziecko oraz możliwość odzyskania kwoty niewykorzystanej ulgi – do wysokości łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które podlegają odliczeniu.

Ulga na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT

Umożliwienie od 1 lipca 2015 r. odliczania 50% VAT od paliwa do samochodów osobowych wykorzystywanych do celów „mieszanych”, czyli do działalności gospodarczej i do celów prywatnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uruchomienie portalu podatkowego, na którym można sprawdzić, czy kontrahenci są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT, czy jako zwolnieni z VAT, czy tez w ogóle nie są zarejestrowani dla celów VAT. Usługa „Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT" jest dostępna od 26 czerwca 2015 r. i jest przydatna m.in. w związku z odwrotnym obciążeniem czy ulga na złe długi.

Odwrotne obciążenie VAT - status kontrahenta można sprawdzić na smartfonie

Wprowadzenie od początku 2015 r. ryczałtowego rozliczania w podatku dochodowym od osób fizycznych używania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych (250 zł i 400 zł – w zależności od pojemności silnika samochodu).

Loteria paragonowa z nagrodami, która ma zachęcać do wydawania i brania paragonów fiskalnych. Ruszyła ona 1 października 2015 r. i wzbudziła ogromne zainteresowanie podatników rejestrujących masowo paragony fiskalne.

Narodowa Loteria Paragonowa - jak wziąć udział, jak zarejestrować paragon


BUBEL podatkowy

Rozszerzenie tzw. mechanizmu odwróconego obciążenia VAT na m.in. telefony komórkowe, laptopy, tablety i konsole do gier. Tym samym objęto nim od 1 lipca 2015 r. także przedsiębiorców handlujących tymi towarami, przy przyjęciu nieprecyzyjnej definicji „jednolitej gospodarczo transakcji”.

Odwrotne obciążenie VAT od 1 lipca 2015 r. – wyjaśnienia MF

Opodatkowanie VAT czynności wykonywanych przez komorników sadowych. 9 czerwca 2015 r. Minister Finansów wydał interpretacje ogólna, w której uznał, ze od 1 października 2015 r. do wszystkich czynności wykonywanych przez komorników maja zastosowanie ogólne zasady rozliczania podatku od towarów i usług. Przyjął on też, że nie są to usługi.

Nowy parapodatek – opłata od reklam. Od 11 września 2015 r. dodane przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dają gminie prawo podjęcia uchwały o warunkach sytuowania obiektów reklamowych. Na mocy tej uchwały gmina ma prawo pobierania tzw. opłaty reklamowej od umieszczonych tablic reklamowych lub urządzeń reklamowych.

Opłata reklamowa

Od 1 stycznia 2015 r. wszystkie firmy zatrudniające powyżej 5 osób oraz biura rachunkowe, maja obowiązek przesyłania urzędowi skarbowemu deklaracji PIT-4R, PIT-8AR, informacji PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, a także rocznego rozliczenia podatku PIT-40 jedynie w formie elektronicznej – w terminie do końca lutego. Pozostali płatnicy PIT mogą składać te dokumenty do urzędów skarbowych w formie papierowej, ale do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym.

Z dniem 1 stycznia 2015 r. na polskich rezydentów nałożony został obowiązek wykazania w odrębnym zeznaniu podatkowym dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej (CFC) i odprowadzenia od tych dochodów podatku dochodowego (wg 19% stawki).

Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek

Ponadto badani negatywnie ocenili połączenie izb skarbowych z urzędami skarbowymi województwa w jedna jednostkę organizacyjną. Rozwiązanie to sprawiło, że dwuinstancyjność postępowania podatkowego stała się fikcją.

Natomiast z pozytywnymi komentarzami spotkało się też zwolnienie w rozporządzeniu Ministra Finansów z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas fiskalnych (udokumentowanej fakturą) sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także nie wliczanie takiej sprzedaży do limitu dla obowiązku stosowania kas rejestrujących (20.000 zł). Wcześniej podatnicy często, z uwagi np. na sprzedaż samochodu firmowego osobie fizycznej, “wpadali” w obowiązek montowania kas rejestrujących, podczas gdy pozostała sprzedaż była wyłącznie na rzecz firm. Także za idące w dobrym kierunku uznano ograniczenie mechanizmu odwróconego obciążenia tylko do podatników VAT czynnych.

Źródło: Stowarzyszenie Podatników w Polsce

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    REKLAMA