| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Najważniejsze zmiany w ustawie o VAT od 2013 r.

Najważniejsze zmiany w ustawie o VAT od 2013 r.

Ułatwienia w rozliczeniu kasowym małego podatnika, ulgi na złe długi, sankcje za odliczanie VAT z niezapłaconych faktur – to najważniejsze zmiany w VAT, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.


Oprócz zmian, które mają poprawić płynność finansową firm, na etapie prac sejmowych wprowadzono również przepisy dotyczące zmiany w ustalaniu obowiązku podatkowego dla WDT, WNT, kursów walut, zmian w zasadach wystawiania faktur wewnętrznych, w dysponowaniu zwrotem VAT, ustalaniu miejsca świadczenia usług wynajmu środków transportu.

To jednak nie wszystko. W Sejmie dobiegają końca prace nad ustawą zmieniającą ustawę o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Zmiany przewidziane przez tę ustawę wejdą w życie w dwóch etapach: od 1 stycznia 2013 r. i od 1 stycznia 2014 r.


Mały podatnik


Kasową metodę będzie mógł wybrać tylko mały podatnik. W trzecim czytaniu w Sejmie została odrzucona również poprawka, która przewidywała podniesienie limitu dla małego podatnika z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Dlatego kasową metodę rozliczeń w 2013 r. będą mogli wybrać podatnicy, u których wartość sprzedaży w 2012 r. nie przekroczyła 4 922 000 zł (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług).

Mimo zmiany przepisów zawiadomienia złożone do końca 2012 r. będą ważne również w przyszłym roku. Dlatego nie trzeba ich składać ponownie. Ustawodawca w związku ze zmianą przepisów wydłużył termin złożenia zawiadomienia o wyborze lub rezygnacji z kasowego rozliczenia od nowego roku. Zawiadomienie trzeba będzie złożyć do 15 stycznia 2013 r.


Ważne!
Podatnicy, którzy chcą rozliczać się metodą kasową od pierwszego kwartału 2013 r., muszą złożyć zawiadomienie do naczelnika urzędu skarbowego do 15 stycznia 2013 r.


Wybór kasowej metody rozliczeń to nie tylko prawo do składania kwartalnych deklaracji i zapłaty VAT do 25 dnia miesiąca po zakończeniu kwartału. To również specjalne zasady ustalania obowiązku podatkowego. Gdy kontrahent małego podatnika, który wybrał kasową metodę rozliczeń, będzie czynnym podatnikiem VAT, to mały podatnik nie będzie musiał rozliczać VAT, dopóki nie ureguluje mu należności. Częściowa zapłata będzie powodowała obowiązek zapłaty VAT, ale tylko w części przypadającej na tę należność.

Gdy kontrahent będzie podatnikiem zwolnionym z VAT lub nie będzie w ogóle podatnikiem, nie będziemy mogli w nieskończoność przesuwać terminu rozliczenia VAT. Będziemy musieli to zrobić nie później niż 180 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, mimo braku zapłaty.

Ułatwienia w rozliczeniu podatku należnego u „kasowych” podatników wiążą się z ograniczeniami w odliczaniu podatku naliczonego. Podatnicy ci będą mogli obniżyć kwotę podatku należnego w rozliczeniu za kwartał, w którym uregulowali całość lub część należności wynikającej z otrzymanej od kontrahenta faktury, nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania faktury. Uregulowanie należności w części daje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego odpowiadającą części uregulowanej należności. W porównaniu z obecnymi regulacjami ograniczenia te zostały zmniejszone. Będzie można odliczać część VAT, gdy cała należność nie zostanie zapłacona. Obecnie kasowi podatnicy takiej możliwości nie mają.


Ulga na złe długi


Podatnicy, którzy nie wybiorą kasowej metody rozliczeń, nie będą wprawdzie mogli czekać z zapłatą VAT do czasu uregulowania należności przez kontrahenta, ale łatwiej skorzystają z tzw. ulgi na złe długi. Jej stosowanie zostało znacznie odformalizowane. Ulga na złe długi to prawo do korekty podstawy opodatkowania oraz podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Po zmianie okres, kiedy możemy uznać, że nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona, będzie wynosił 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, zamiast dotychczasowych 180 dni.

Ponadto wierzyciel nie będzie musiał zawiadamiać dłużnika o zamiarze skorygowania VAT i czekać na potwierdzenie od niego. Przyspieszy to termin korekty VAT.


Więcej na temat zmian w VAT przeczytacie Państwo w Biuletynie VAT

Zamów prenumeratę Biuletynu VAT >>

Joanna Dmowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »