| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > W 2013 r. więcej podatników zamontuje kasy fiskalne

W 2013 r. więcej podatników zamontuje kasy fiskalne

Minister Finansów podpisał nowe przepisy dotyczące zwolnień z obowiązku stosowania ewidencji przy użyciu kas fiskalnych.

Rozporządzenie z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2012 r., poz. 1382) wejdzie w życie z początkiem 2013 roku i ma obowiązywać do końca 2014 r. Do tego czasu będą obowiązywały zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących wymienione w rozporządzeniu. Obowiązkowo ewidencję mają natomiast prowadzić szkoły nauki jazdy.

W rozporządzeniu przewidziano m.in. zrównanie limitu obrotów pozwalającego na korzystanie ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania z zastosowaniem kas fiskalnych zarówno dla podmiotów kontynuujących, jak i rozpoczynających działalność.

Zwolnienie obejmie tylko podatników, których obroty - ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych - nie przekraczają 20 tys. zł w skali roku. Limit ten dotyczący podatników rozpoczynających prowadzenie w 2013 r. sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych będzie określany w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w tym roku podatkowym. Odpowiednio proporcjonalnie liczy się limit obrotu z roku poprzedzającego dany rok dla osób, które w tym poprzednim roku rozpoczęły działalność, jednak podatnicy, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności w 2012 r. mogą limit za rok poprzedni zastosować w całości (stąd jeżeli w 2012 r. nie uzyskali obrotu ponad 20.000 zł, to niezależnie od okresu prowadzenia działalności, mogą nadal korzystać ze zwolnienia).

W zakresie zwolnień przedmiotowo-podmiotowych rozporządzenie przewiduje utrzymanie systemu zwolnień dotyczących podatników, u których udział wartości dostaw towarów i świadczonych usług wymienionych w części I załącznika w obrotach z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT jest większy niż 80%.

Ujednolicone zostają zasady ustalania terminu rozpoczęcia rejestracji obrotów na kasie. Generalnie obowiązuje termin fiskalnizacji kasy po 2 miesiącach, licząc od końca miesiąca, w którym przekroczono limit 20.000 zł bądź odpowiednio 2 miesiącach po końcu półrocza lub roku, w którym limit obrotów zwolnionych (wskazanych w załączniku) był niższy niż 80%. Po upływie tego okresu konieczna jest rejestracja kasy fiskalnej. W przypadkach szczególnych, dotyczących np. podatników posiadających ponad 5000 kas, okres ten jest wydłużony do 12 miesięcy.

Dla podatników, którzy w 2012 r. byli zwolnieni z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, ale obrót przekroczył w 2012 r. 20.000 zł, zwolnienie traci moc 1 marca 2013 r.

A.J.

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o. o.
ul. Zagrody 20a, 30-318 Kraków
tel.: 12 260 98 10, e-mail: doradcy@doradcy.pl, www.doradcy.pl
Usługi księgowe i doradztwo podatkowe,
pomoc prawno-podatkowa oraz reprezentacja
Klienta przed aparatem skarbowym.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Zespół doradców podatkowych Jacek Czernecki

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK