reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Jaka stawka VAT na sprzedaż kawy i herbaty od 1 kwietnia 2013 r.

Jaka stawka VAT na sprzedaż kawy i herbaty od 1 kwietnia 2013 r.

Do końca marca tego roku sprzedaż kawy latte czy cappuccino „na wynos” może korzystać z opodatkowania obniżoną stawką VAT 5%. Sytuacja ta ulegnie zmianie od 1 kwietnia 2013 r.

Godzina z VAT 2013. Słuchaj codziennie o godz. 12.00 w Radio INFOR.PL

 

Od tej daty stawką podstawową (23%) będzie opodatkowana sprzedaż (dostawa) każdego napoju, przy produkcji którego jest wykorzystywany napar kawy lub herbaty, niezależnie od procentowego udziału tego naparu w przygotowywanym napoju. Dotychczas Minister Finansów, mimo pierwotnych zapowiedzi i projektów, nie wprowadził jeszcze analogicznych zmian w rozporządzeniu wykonawczym VAT. W konsekwencji na razie podawanie kawy latte oraz cappuccino w ramach usług związanych z wyżywieniem podlega opodatkowaniu stawką 8%.

Sprzedaż kawy i herbaty może być traktowana jako dostawa towarów lub jako usługa związana z wyżywieniem (gastronomiczna, stołówkowa, cateringowa).

Od 1 kwietnia 2013 r. zmieni się opodatkowanie dostaw napojów mlecznych z udziałem kawy i herbaty. Każda sprzedaż napojów mlecznych z udziałem kawy i herbaty traktowana jako dostawa towarów (czyli popularna sprzedaż napojów „na wynos”) będzie opodatkowana stawką 23%. Niezależnie od udziału procentowego naparu kawy lub herbaty w przygotowywanym napoju będzie on traktowany jako towar opodatkowany stawką 23%.

Nowe wzory deklaracji podatkowych VAT

Zmiany VAT dotyczące fakturowania

Do końca marca 2013 r. dostawa „na wynos” napojów mlecznych z udziałem kawy korzysta z opodatkowania stawką 5% na podstawie poz. 31 załącznika nr 10 do ustawy o VAT (analogiczne zapisy zawiera również poz. 52 załącznika nr 3 do ustawy o VAT wskazującego listę towarów i usług opodatkowanych stawką 8%, jednak gdy ten sam towar jest opodatkowany stawką niższą, to ma zastosowanie stawka niższa, czyli w tym przypadku stawka 5%).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Portal Procesowy

Wydawcą portalu jest kancelaria Wardyński i Wspólnicy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama