reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Zmiany w transakcjach łańcuchowych od 1 kwietnia 2013 r.

Zmiany w transakcjach łańcuchowych od 1 kwietnia 2013 r.

Jedna ze zmian w ustawie o VAT, która zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2013 r., dotyczy transakcji łańcuchowych. Przedsiębiorca uczestniczący w transakcji łańcuchowej nie będzie musiał udowadniać, że wysyłkę lub transport towaru należy przyporządkować jego dostawie.

Zmiany w tym zakresie wprowadza ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 6, poz. 35, z dnia 9 stycznia 2013 r.)

 

Na czym polega zmiana


W wyniku nowelizacji ulegnie zmianie treść przepisu odnoszącego się do miejsca dostawy towarów w transakcjach łańcuchowych (art. 22 ust. 2 ustawy o VAT).

 

 


Obecne brzmienie art. 22 ust. 2 ustawy o VAT:

„W przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru jest przyporządkowana tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport jest przyporządkowana dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że nabywca ten udowodni, że wysyłkę lub transport towaru należy zgodnie z zawartymi przez niego warunkami dostawy przyporządkować jego dostawie”.


Treść przepisu po zmianach od 1 kwietnia 2013 r.:

„W przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru są przyporządkowane tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport są przyporządkowane dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że z warunków dostawy wynika, że wysyłkę lub transport towaru należy przyporządkować jego dostawie”.

 

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Nowe przepisy w zakresie kas rejestrujących od 1 kwietnia

Zmiany VAT w zakresie przedstawiciela podatkowego - od 1 kwietnia 2013 r.

Zmiana w art. 22 ust. 2 ustawy o VAT polega więc na rezygnacji z obowiązku udowodnienia przez nabywcę, że wysyłkę lub transport towaru należy zgodnie z zawartymi przez niego warunkami dostawy przyporządkować jego dostawie. Dla przyporządkowania wysyłki lub transportu towarów dostawie dokonanej dla tego nabywcy, który dokonuje również jego dostawy wystarczy, że z warunków dostawy wynika, że wysyłkę lub transport towarów należy przyporządkować jego dostawie. Zmiana uwzględnia tezy zawarte w wyroku TSUE z 6 kwietnia 2006 r. w sprawie C-245/04.


WAŻNE!

ETS w wyroku TSUE z 6 kwietnia 2006 r. w sprawie C-245/04 stwierdził, że w przypadku dwóch następujących po sobie dostaw tego samego towaru, realizowanych w ten sposób, że pierwszy podmiot wydaje towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy (i następuje jedno fizyczne przesunięcie towaru pomiędzy zaangażowanymi państwami) - transport towaru może zostać przypisany tylko do jednej z dostaw. Natomiast miejscem opodatkowania takiej dostawy będzie państwo rozpoczęcia transportu towarów. Dostawy poprzedzające dostawę transportową będą opodatkowane w państwie rozpoczęcia transportu towarów, natomiast dostawy następujące po tej dostawie - w państwie zakończenia transportu.


Ponadto, w związku ze zmianą w art. 22 ust. 2 ustawy, polegającą na przyporządkowaniu transportu dostawie dokonywanej przez podatnika, który jednocześnie jest nabywcą towaru, na podstawie warunków dostawy - z dniem 1 kwietnia 2013 r. zostaje uchylony ust. 6 w art. 22 ustawy o VAT zawierający delegację uprawniającą ministra właściwego do spraw finansów publicznych do określania, w drodze rozporządzenia, rodzajów oraz wzoru dokumentów, na podstawie których wysyłkę lub transport towarów przyporządkowuje się danej dostawie. Delegacja ta przy nowym brzmieniu ust. 2 art. 22 staje się zbędna.

Należy uznać tę zmianę za dość istotną dla podmiotów dokonujących dostawy w ramach transakcji łańcuchowych, z uwagi na fakt, że przedsiębiorcy realizujący tego rodzaje transakcje po 1 kwietnia 2013 r. będą musieli każdorazowo szczegółowo analizować warunki dostaw, by ustalić, której z dostaw przyporządkować należy wysyłkę bądź transport towarów. Organy podatkowe również zobowiązane będą, badając poprawność rozliczenia podatku VAT, do czasochłonnej weryfikacji miejsca poszczególnych dostaw w kontekście warunków umów.

Jaka stawka VAT na sprzedaż kawy i herbaty od 1 kwietnia 2013 r.

Nieodpłatne przekazywanie towarów - zmiany VAT od 1 kwietnia 2013

Zapraszamy na forum o VAT


Transakcje łańcuchowe


Transakcje łańcuchowe są rodzajem transakcji zawieranych pomiędzy kilkoma kontrahentami w ten sposób, że towar jest wysyłany od ostatniego z podmiotów (w łańcuchu) do pierwszego, lecz każdy z podmiotów biorących udział w transakcji rozpoznaje dostawę towarów na rzecz kolejnego, o czym stanowi art. 7 ust. 8 ustawy o VAT - w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN + program498.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Nizioł

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama