| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Zmiany VAT w zakresie przedstawiciela podatkowego - od 1 kwietnia 2013 r.

Zmiany VAT w zakresie przedstawiciela podatkowego - od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące instytucji przedstawiciela podatkowego do celów VAT. Zmiany zakładają m.in. możliwość ustanawiania przez podmioty zagraniczne przedstawiciela podatkowego bez konieczności rejestrowania się jako czynny podatnik VAT.

W wyniku nowelizacji, od 1 kwietnia 2013 r. w ustawie o VAT pojawi się nowy rozdział „Przedstawiciele podatkowi”, który w sposób kompleksowy reguluje instytucję przedstawiciela podatkowego na gruncie ustawy o VAT (nowe przepisy art. 18a-18d ustawy). Część regulacji została przeniesiona z obecnie obowiązującego art. 15 ustawy o VAT w zakresie obowiązku ustanowienia przedstawiciela podatkowego, warunków jakie musi spełnić podmiot ustanawiany przedstawicielem podatkowym oraz z aktów wykonawczych do ustawy.

Ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 6, poz. 35, z dnia 9 stycznia 2013 r.)


Ustanowienie przedstawiciela podatkowego


Przedstawiciel podatkowy nadal będzie ustanawiany w drodze umowy pomiędzy podmiotami. Ustawodawca wprowadził m.in. przepis (art. 18d ust. 1) mający na celu umożliwienie podatnikom nieposiadającym siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, w określonych sytuacjach ustanowienie przedstawiciela podatkowego bez konieczności rejestrowania się jako podatnika VAT czynnego.

Dotyczy to sytuacji gdy podatnik będzie dokonywał na terytorium kraju wyłącznie importu towarów, których miejscem przeznaczenia jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju i wywóz z terytorium kraju dokonywany będzie przez importera tych towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Nowe przepisy w zakresie kas rejestrujących od 1 kwietnia

Przedstawiciel podatkowy ustanowiony przez  takiego podatnika będzie wykonywał w imieniu własnym obowiązki podatnika na rzecz którego działa. Wprowadzenie takiej możliwości powiązane zostało z ponoszeniem solidarnej odpowiedzialności przez podatnika i przedstawiciela podatkowego za zobowiązania podatkowe rozliczane przez przedstawiciela na rzecz podatnika (art. 18d. ust. 2).

Należy uznać, że rozwiązanie powyższe spowoduje uproszczenie obowiązków administracyjnych dla podatników zagranicznych importujących „przez Polskę” do innych państw członkowskich towary, co być może przełoży się na zwiększenie tego rodzaju importu w Polsce.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »