| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Zmiana definicji importu i eksportu towarów od 1 kwietnia 2013 r.

Zmiana definicji importu i eksportu towarów od 1 kwietnia 2013 r.

Najnowsza nowelizacja ustawy o VAT, która wchodzi w życie od 1 kwietnia 2013 r., zakłada zmianę definicji importu i eksportu towarów.

Radio INFOR.PL

Od 1 kwietnia 2013 r. zaczyna obowiązywać część zmian w ustawie o VAT wprowadzonych ustawą z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 35). W założeniach ustawodawcy większość zmian ma służyć uproszczeniu zasad rozliczania podatku. Jednak na pewno nie wszystkie wprowadzone zmiany są oczekiwane przez podatników, a o tym, czy są to zmiany faktycznie korzystne, ostatecznie zadecyduje praktyka.

Z pewnością oczekiwane przez podatników zmiany w ustawie o VAT, które wchodzą w życie z dniem 1 kwietnia 2013 r., dotyczą m.in.: działania poprzez przedstawiciela podatkowego, zmodyfikowania definicji działalności gospodarczej wykonywanej przez podatnika VAT oraz likwidacji niektórych wyłączeń prawa do odliczenia podatku naliczonego. Natomiast minusem nowelizacji obowiązującej od 1 kwietnia 2013 r. jest m.in. zwiększenie zakresu opodatkowania nieodpłatnie przekazywanych towarów i nieodpłatnie świadczonych usług oraz podwyższenie stawek VAT dla niektórych czynności, jak np. dostawy kawy z dodatkiem mleka oraz dostawy wyrobów sztuki ludowej. Warto przyjrzeć się bliżej poszczególnym zmianom w ustawie o VAT, z którymi przyjdzie zmierzyć się od 1 kwietnia 2013 r.

Zmiany VAT w zakresie przedstawiciela podatkowego - od 1 kwietnia 2013 r.

Nieodpłatne przekazywanie towarów - zmiany VAT od 1 kwietnia 2013

Jaka stawka VAT na sprzedaż kawy i herbaty od 1 kwietnia 2013 r.

Pozostałe zmiany w ustawie o VAT wprowadzane nowelizacją z 7 grudnia 2012 r. wejdą w życie dopiero od 1 stycznia 2014 r.


Import towarów


Nastąpiła zmiana definicji importu towarów. Dotychczas przez import towarów należało rozumieć przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.

Od 1 kwietnia 2013 r. za import towarów uznaje się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej (art. 2 pkt 7). Jednak opodatkowaniu VAT w Polsce podlega tylko taki import towarów, który został dokonany na terytorium naszego kraju (art. 5 ust. 1 pkt 3).

Dotychczas ustawa o VAT nie wskazywała wprost, gdzie należy opodatkować import towarów wprowadzonych na terytorium UE w państwie członkowskim UE innym niż Polska. W tym celu należało się posiłkować przepisami unijnymi. Z art. 60 dyrektywy 2006/112/WE wynika, że miejscem importu towarów jest to państwo członkowskie, na którego terytorium towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia do Wspólnoty. Nowa definicja importu towarów oraz art. 26a określający miejsce świadczenia przy imporcie towarów regulują tę kwestię kompleksowo w sposób wynikający z dyrektywy. Sposób ustalenia miejsca opodatkowania importu towarów nie powinien już powodować problemów.


Eksport towarów


Nastąpiła zmiana definicji eksportu towarów (art. 2 pkt 8). Dotychczas organy podatkowe twierdziły, że eksport towarów następował tylko wówczas, gdy procedura wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej została rozpoczęta na terytorium Polski, tj. w krajowym urzędzie celnym. Z kolei stanowisko sądów administracyjnych w tej sprawie było niejednolite, wobec czego NSA 25 czerwca 2012 r. podjął uchwałę w poszerzonym składzie 7 sędziów, sygn. akt I FPS 3/12. Wynika z niej, że:

(...) warunek „wywozu towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty” jest spełniony nie tylko wtedy, gdy procedura wywozu towarów, o której mowa w art. 161 Wspólnotowego Kodeksu Celnego, rozpocznie się poprzez zgłoszenie do wywozu złożone w urzędzie celnym położonym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »