reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Nowe zasady stosowania 0 proc. stawki VAT przy WDT

Nowe zasady stosowania 0 proc. stawki VAT przy WDT

Zmieniają się zasady stosowania 0 proc. stawki VAT do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Od 1 kwietnia 2013 r. podatnik, który zarejestruje się jako podatnik VAT-UE najpóźniej w momencie składania deklaracji będzie mógł zastosować 0 proc. stawkę VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Zmiany zakłada rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 15 marca 2013 r., poz. 362).

W związku ze zmianami wprowadzanymi ustawą z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r., poz. 35) konieczne stało się dostosowanie przepisów wykonawczych. Od 1 kwietnia 2013 r. podatnik, który zarejestruje się najpóźniej w momencie składania deklaracji będzie mógł zastosować 0 proc. stawkę VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Taka regulacja znalazła się również w przepisach wykonawczych.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie i dostawa towarów - zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

W nowych przepisach doprecyzowano moment, w jakim podatnik powinien posiadać określone dokumenty, aby móc zastosować stawkę 0 proc. Preferencyjną stawkę będzie można zastosować jedynie w sytuacji, gdy dostawca towarów lub świadczący usługi, przed upływem terminu do złożenia deklaracji, posiada świadectwo zwolnienia związane z tą konkretną transakcją. W przypadku jego braku dostawca będzie zobowiązany do opodatkowania transakcji według stawek obowiązujących w Polsce dla danego towaru lub usługi.

W rozporządzeniu przewidziano także nowe przepisy, które mają pomóc uniknąć podwójnego opodatkowania w związku z mającym nastąpić 1 lipca 2013 r. przystąpieniem Chorwacji do UE. Wprowadzono przepisy przejściowe w odniesieniu do czynności podlegających opodatkowaniu, które zostaną dokonane przed 1 lipca, a do których miałyby zastosowanie przepisy dotyczące eksportu towarów. Nowe przepisy umożliwią zastosowanie stawki 0 proc. pod warunkiem posiadania przez podatnika dokumentów potwierdzających, że towar został faktycznie dostarczony do nabywcy.

Zmiany wchodzą w życie od 1 kwietnia 2013 roku.

Prawo do faktur wewnętrznych przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych

Zmiana definicji importu i eksportu towarów od 1 kwietnia 2013 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN + program498.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama