reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Instytucja odpowiedzialności solidarnej w VAT od 1 października 2013 r.

Instytucja odpowiedzialności solidarnej w VAT od 1 października 2013 r.

Ministerstwo Finansów zmieniło projekt ustawy dotyczący wprowadzenia isntytucji odpowiedzialności solidarnej w podatku VAT. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 października 2013 r.

Ministerstwo Finansów informuje o przekazaniu do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych nowej wersji projektu ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług oraz ustawę - Ordynacja podatkowa. Nowela dotyczy wprowadzenia dla dostaw tzw. towarów wrażliwych instytucji odpowiedzialności podatkowej oraz ujednolica po stronie dostawcy i nabywcy tych towarów okresy rozliczeniowe.

Ministerstwo Finansów po analizie uwag nadesłanych do projektu z dnia 1 marca br. wprowadziło zmiany, które doprecyzowują rozwiązania przewidziane tym projektem, w szczególności w zakresie odpowiedzialności podatkowej nabywców za zaległości podatkowe dostawców zachowując główne cele projektu.

Główne zmiany w projekcie ustawy to dookreślenie, że projektowane rozwiązania dotyczą, co do zasady podmiotów profesjonalnie dokonujących obrotu towarami wrażliwymi. Konsekwencją jest wprowadzenie w projekcie limitu wartości nabywanych w określonym miesiącu towarów wrażliwych od jednego dostawcy w kwocie 100 tys. zł. Do tej kwoty limitu będzie działało wyłączenie nabywcy z instytucji odpowiedzialności solidarnej w podatku VAT. Natomiast warunkiem zastosowania odpowiedzialności podatkowej jest istnienie zaległości podatkowej powstałej w związku z uczestnictwem dostawcy w oszustwie.

Ułatwienia w płaceniu VAT dla portów morskich

Nowe terminy zapłaty w transakcjach handlowych

Z zakresu stosowania odpowiedzialności podatkowej przy zakupie paliw wyłączono podatników dokonujących ich nabycia wyłącznie na stacjach paliw lub stacjach gazu płynnego, do standardowych zbiorników używanych przez nich pojazdów, do napędu tych pojazdów.

Wskazano również, że odpowiedzialność podatkowa nie ma zastosowania w sytuacji, gdy np. niska cena wynika ze zwykłej praktyki biznesowej, w szczególności jest uzasadniona przyznanym zwyczajowym rabatem.

Nową propozycją jest także udostępnienie podatnikom dokonującym dostawy towarów wrażliwych możliwości złożenia kaucji gwarancyjnej na rozliczenia podatkowe. Złożenie takiej kaucji będzie skutkowało zamieszczeniem stosownej informacji w specjalnym, dostępnym w Internecie wykazie. Nabycie towarów wrażliwych od podmiotu wymienionego w tym wykazie, z uwzględnieniem określonego w przepisach warunku dotyczącego wysokości złożonej kaucji gwarancyjnej, będzie wyłączało nabywcę z zakresu odpowiedzialności podatkowej.

Zwrot VAT za materiały budowlane - wnioski do końca 2018 r.

Resort finansów proponuje, aby przepisy ustawy weszły w życie 1 października 2013 r.

Projekt ustawy zamieszczony został na stronie BIP Rządowego Centrum Legislacji pod adresem http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/2/projekt/155261

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Ministerstwo Finansów

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama