reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Eksport i import w ustawie o VAT 2013

Eksport i import w ustawie o VAT 2013

Od 1 kwietnia 2013 r. w ustawie o VAT zmianie uległy przepisy określające definicje importu oraz eksportu towarów. Jaka jest aktualna definicja importu i eksportu towarów na gruncie ustawy o VAT?

Zmieniona definicja importu towarów

 
W przypadku importu towarów (art. 2 pkt 7 ustawy o VAT) zmiana polega na zastąpieniu przywozu towarów „na terytorium kraju” sformułowaniem „na terytorium Unii Europejskiej”.

W związku z tym importem towarów w rozumieniu polskich przepisów będzie nie tylko przywóz towarów spoza UE bezpośrednio na terytorium Polski, przykładowo przywóz towarów z Ukrainy do Polski, lecz także przywóz towarów ze Szwajcarii na terytorium Austrii.

Z przepisami tymi skorelowana jest jednak zmiana w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. W świetle tego przepisu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegać będzie wyłącznie import towarów na terytorium kraju.

W istocie zmiana ta ma w dużym stopniu charakter porządkujący. Jednocześnie ustawodawca wprowadza bowiem przepisy określające zasady ustalania miejsca świadczenia w przypadku importu towarów, tj. art. 26a.

Stosownie do tego przepisu miejscem importu towarów jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej. Przy czym jeżeli zastosowanie ma procedura celna powodująca zawieszenie należności celnych, wówczas import ma miejsce w państwie, w którym towar przestaje podlegać tej procedurze.

Pomimo odmiennej konstrukcji niż przed 1 kwietnia 2013 r., przepisy dotyczące importu towarów będą zatem prowadziły do opodatkowania tej czynności na analogicznych zasadach jak dotychczas. Zmiany w ustawie miały na celu pełniejszą implementację przepisów unijnych.

Do tej pory przepisy polskie nie były sprzeczne z przepisami wspólnotowymi. Systematyka polskich przepisów dotyczących importu towarów była jednak inna niż w dyrektywie 2006/112/WE. Praktycznym efektem wprowadzenia zmian w definicji importu towarów może być pewna modyfikacja zasad stosowania stawki 0% w przypadku międzynarodowego transportu towarów, o którym mowa w art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 83 ust. 5 pkt 2 tej ustawy, w przypadku towarów importowanych warunkiem stosowania stawki 0% jest fakt posiadania dokumentacji potwierdzającej wliczenie wartości usługi transportowej do podstawy opodatkowania w imporcie towarów.

W związku z tym, że z importem towarów będziemy mieli do czynienia nie tylko w sytuacji gdy towar będzie dopuszczony do obrotu na terytorium Polski, ale również na terytorium innego państwa członkowskiego UE, zakres stosowania tego warunku użycia stawki 0% będzie znacznie szerszy niż do tej pory.

W przypadku towarów odprawianych np. na Litwie podatnik świadczący usługę transportu międzynarodowego będzie musiał posiadać dokumenty celne litewskie potwierdzające fakt wliczenia wartości usługi transportowej do podstawy opodatkowania importu towarów.


Zmieniona definicja eksportu towarów


Z kolei modyfikacja definicji eksportu towarów (art. 2 pkt 8 ustawy o VAT) wynika z orzecznictwa sądowego, które już na gruncie przepisów obowiązujących przed 1 kwietnia 2013 r. wskazywało, że z eksportem możemy mieć do czynienia nie tylko wówczas, gdy procedura wywozu rozpoczęła się na terytorium Polski, ale również w przypadkach, gdy procedura ta rozpoczęła się w innym państwie członkowskim.

Warunkiem potraktowania takiej transakcji jako eksport towarów z Polski jest fakt, iż wywóz towarów poza UE rozpoczął się na naszym terytorium, a jedynie zgłoszenie do procedury wywozu nastąpiło w innym państwie członkowskim. Transport towarów z Polski poza UE powinien być zatem nieprzerwany, a przystanek w innym państwie nie może wynikać z magazynowania towarów, a jedynie np. ich przeładowania i zgłoszenia do procedury wywozu.


Artykuł jest częścią e-Poradnika VAT po zmianach część 1 dostępnego w naszym SKLEPIE

 


Poznaj nasze inne e-booki!

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama