| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Odwrotne obciążenie w VAT w handlu produktami wrażliwymi

Odwrotne obciążenie w VAT w handlu produktami wrażliwymi

Od 1 października 2013 r. w handlu produktami wrażliwymi będzie miał zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia w VAT. Nowe przepisy mają przeciwdziałać wyłudzeniom VAT w obrocie wyrobami stalowymi i paliwami.

Najnowsza nowelizacja przepisów o podatku od towarów i usług ma przeciwdziałać wyłudzeniom w obrocie m.in. wyrobami stalowymi i paliwami. Czeka już tylko na podpis prezydenta.

Bronisław Komorowski ma na to czas do 2 września. Jeśli zaaprobuje uchwaloną ostatnio przez parlament nowelizację ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), to zmiany wejdą w życie już z początkiem października.


Tracą budżet i uczciwe firmy


Wyłudzenia VAT na wielką skalę stały się w ostatnich latach palącym problemem w skali całego kontynentu. Poszczególne kraje Unii Europejskiej, także nasi sąsiedzi Czesi i Słowacy, podjęły z nimi zdecydowaną walkę, m.in. wprowadzając do swoich systemów prawnych całe pakiety zmian. W Polsce szczególnie narażonym na oszustwa okazał się obrót łatwo zbywalnymi towarami masowymi, takimi jak wyroby stalowe, paliwa, złoto i miedź. Właśnie przeciwdziałaniu patologiom na tych rynkach służy nowelizacja przepisów o podatku od towarów i usług.

Skala wyłudzeń podatku w tych branżach doprowadziła do zaistnienia zupełnie nowej rzeczywistości gospodarczej. Oto bowiem przestępczość podatkowa stała się nie tylko źródłem istotnie zmniejszonych wpływów podatkowych, w efekcie czego poszkodowani jesteśmy wszyscy jako podatnicy i obywatele, lecz także doprowadziła do znacznego zaburzenia warunków konkurowania na rynku. To z kolei zrodziło ryzyko ograniczania produkcji, a nawet bankructw uczciwych firm niezdolnych do rywalizowania z podmiotami przywłaszczającymi VAT. Na to niepokojące zjawisko zwracała uwagę szczególnie branża stalowa, w tym Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Polska Unia Dystrybutorów Stali. W obrocie jedną tylko kategorią wyrobów stalowych, prętami zbrojeniowymi, organizacje te wskazywały roczne straty budżetu państwa z tytułu wyłudzeń VAT wynoszące 300-400 mln zł. Jeśli dodać do tej liczby wyłudzenia VAT dotyczące innych wyrobów (stalowych i z metali nieżelaznych, paliwa itd.), otrzymujemy miliardowe kwoty.

Odpowiedzią polskiego prawodawcy na te problemy jest wprowadzenie do systemu VAT dwóch zaczerpniętych wprost z dyrektywy VAT opcjonalnych mechanizmów: odwróconego obciążenia VAT oraz odpowiedzialności podatkowej nabywcy w odniesieniu do niektórych wrażliwych towarów, nazwanej potocznie odpowiedzialnością solidarną.


Mechanizm odwrotnego obciążenia


Odwrócone obciążenie (ang. reverse-charge mechanism) nie jest oczywiście rozwiązaniem nowym w Polsce, gdyż już od ponad dwóch lat - z uwagi na wcześniejsze podobne wyłudzenia VAT - objęty jest nim złom. Zatem w tym przypadku ustawodawca jedynie rozszerza grupę produktów objętych tym dobrze sprawdzonym w praktyce mechanizmem głównie o towary stalowe, wykorzystywane w budownictwie.

Warto przypomnieć zasadę działania odwrotnego obciążenia podatkiem od towarów i usług. Otóż przy zastosowaniu tego mechanizmu obowiązek dokonania zapłaty podatku należnego z tytułu danej transakcji zostaje przeniesiony na nabywcę określonych towarów lub usług. Zasadniczo jest to również podmiot uprawniony do odliczenia podatku naliczonego z tytułu dokonanej transakcji. Sprzedawca towarów jest tym samym zwolniony z obowiązku zapłaty VAT należnego do urzędu skarbowego. Znika więc możliwość wyłudzania przez niego podatku - cena za dostarczony towar jest równa cenie netto.

 


Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Borowiecka

Specjalista ds. PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »