reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Odwrotne obciążenie w VAT w handlu produktami wrażliwymi

Odwrotne obciążenie w VAT w handlu produktami wrażliwymi

Od 1 października 2013 r. w handlu produktami wrażliwymi będzie miał zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia w VAT. Nowe przepisy mają przeciwdziałać wyłudzeniom VAT w obrocie wyrobami stalowymi i paliwami.

Najnowsza nowelizacja przepisów o podatku od towarów i usług ma przeciwdziałać wyłudzeniom w obrocie m.in. wyrobami stalowymi i paliwami. Czeka już tylko na podpis prezydenta.

Bronisław Komorowski ma na to czas do 2 września. Jeśli zaaprobuje uchwaloną ostatnio przez parlament nowelizację ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), to zmiany wejdą w życie już z początkiem października.


Tracą budżet i uczciwe firmy


Wyłudzenia VAT na wielką skalę stały się w ostatnich latach palącym problemem w skali całego kontynentu. Poszczególne kraje Unii Europejskiej, także nasi sąsiedzi Czesi i Słowacy, podjęły z nimi zdecydowaną walkę, m.in. wprowadzając do swoich systemów prawnych całe pakiety zmian. W Polsce szczególnie narażonym na oszustwa okazał się obrót łatwo zbywalnymi towarami masowymi, takimi jak wyroby stalowe, paliwa, złoto i miedź. Właśnie przeciwdziałaniu patologiom na tych rynkach służy nowelizacja przepisów o podatku od towarów i usług.

Skala wyłudzeń podatku w tych branżach doprowadziła do zaistnienia zupełnie nowej rzeczywistości gospodarczej. Oto bowiem przestępczość podatkowa stała się nie tylko źródłem istotnie zmniejszonych wpływów podatkowych, w efekcie czego poszkodowani jesteśmy wszyscy jako podatnicy i obywatele, lecz także doprowadziła do znacznego zaburzenia warunków konkurowania na rynku. To z kolei zrodziło ryzyko ograniczania produkcji, a nawet bankructw uczciwych firm niezdolnych do rywalizowania z podmiotami przywłaszczającymi VAT. Na to niepokojące zjawisko zwracała uwagę szczególnie branża stalowa, w tym Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Polska Unia Dystrybutorów Stali. W obrocie jedną tylko kategorią wyrobów stalowych, prętami zbrojeniowymi, organizacje te wskazywały roczne straty budżetu państwa z tytułu wyłudzeń VAT wynoszące 300-400 mln zł. Jeśli dodać do tej liczby wyłudzenia VAT dotyczące innych wyrobów (stalowych i z metali nieżelaznych, paliwa itd.), otrzymujemy miliardowe kwoty.

Odpowiedzią polskiego prawodawcy na te problemy jest wprowadzenie do systemu VAT dwóch zaczerpniętych wprost z dyrektywy VAT opcjonalnych mechanizmów: odwróconego obciążenia VAT oraz odpowiedzialności podatkowej nabywcy w odniesieniu do niektórych wrażliwych towarów, nazwanej potocznie odpowiedzialnością solidarną.


Mechanizm odwrotnego obciążenia


Odwrócone obciążenie (ang. reverse-charge mechanism) nie jest oczywiście rozwiązaniem nowym w Polsce, gdyż już od ponad dwóch lat - z uwagi na wcześniejsze podobne wyłudzenia VAT - objęty jest nim złom. Zatem w tym przypadku ustawodawca jedynie rozszerza grupę produktów objętych tym dobrze sprawdzonym w praktyce mechanizmem głównie o towary stalowe, wykorzystywane w budownictwie.

Warto przypomnieć zasadę działania odwrotnego obciążenia podatkiem od towarów i usług. Otóż przy zastosowaniu tego mechanizmu obowiązek dokonania zapłaty podatku należnego z tytułu danej transakcji zostaje przeniesiony na nabywcę określonych towarów lub usług. Zasadniczo jest to również podmiot uprawniony do odliczenia podatku naliczonego z tytułu dokonanej transakcji. Sprzedawca towarów jest tym samym zwolniony z obowiązku zapłaty VAT należnego do urzędu skarbowego. Znika więc możliwość wyłudzania przez niego podatku - cena za dostarczony towar jest równa cenie netto.

 


Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź


reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 29.08.2014

Autor:

Źródło:

GP
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama