reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Nowelizacja ustawy o VAT i ordynacji podatkowej

Nowelizacja ustawy o VAT i ordynacji podatkowej

1 października 2013 r. wchodzi w życie większość przepisów zawartych w ustawie z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta wprowadza m.in. zasadę solidarnej odpowiedzialności w VAT nabywców niektórych towarów za zaległości podatkowe dostawców oraz rozszerzenie katalogu towarów, wobec których stosuje się tzw. mechanizm odwrotnego obciążenia.

Podstawowym celem ustawy jest stworzenie instrumentów prawnych pozwalających na przeciwdziałanie nadużyciom w zakresie podatku od towarów i usług w obszarze obrotu tzw. towarami wrażliwymi, tj. niektórymi wyrobami stalowymi, paliwami, złotem oraz niektórymi odpadami.

Obok ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) na mocy tej nowelizacji wprowadza się zmiany do następujących aktów prawnych:

- ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.),

- ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652, z późn. zm.),

- ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 102, poz. 585, z późn. zm.) oraz 

- ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 35).

Zmiany w zakresie podatku od towarów i usług dotyczą dwóch podstawowych obszarów.

Po pierwsze, zwolnienia dostawy towarów spożywczych na rzecz organizacji pożytku publicznego, po drugie - mechanizmów i instrumentów przeciwdziałania nadużyciom w zakresie obrotu tzw. towarami wrażliwymi.

Przeciwdziałaniu oszustwom w obrocie tzw. towarami wrażliwymi służyć ma: rozszerzenie katalogu towarów w stosunku do których stosuje się opodatkowanie według zasad tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia, wyłączenie w określonych sytuacjach możliwości rozliczeń za okresy kwartalne oraz wprowadzenie odpowiedzialności solidarnej nabywców za zobowiązania podatkowe sprzedawców.

Zmiany w przepisach Ordynacji podatkowej stanowią konsekwencję wprowadzenia solidarnej odpowiedzialności nabywcy towarów wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o podatku od towarów i usług, a ich istotą jest rozszerzenie katalogu podmiotów odpowiadających jako osoby trzecie.

Z kolei zmiany w zakresie ustaw nowelizujących dotyczą definicji pojazdu specjalnego, a także terminu wystawiania faktur dotyczących dostawy energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego i świadczenia usług dystrybucyjnych w tym zakresie.

Sprzedaż mieszana i VAT według proporcji - jak rozliczać?

 Podróże służbowe samochodem pracownika - jak rozliczyć?

 

Ustawa z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. z 5 września 2013 r., poz. 1027, będzie obowiązywała już od 1 października 2013 r. z wyjątkiem:

- przepisów dotyczących kaucji gwarancyjnej, które wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia (czyli obowiązywać będą od 20 września 2013 r.),

- przepisów dotyczących zmian w treści załącznika nr 11, które wchodzą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upływa 14. dzień od dnia ogłoszenia (czyli obowiązywać będą także od 1 października 2013 r.) oraz

- przepisów zmieniających ustawy nowelizujące, które wchodzą w życie z dniem 31 grudnia 2013 r.

Czy to jest potrzebna i drobra nowelizacja? - podyskutuj na naszym FORUM

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Zdjęcia


Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN + program498.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama