| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > VAT 2013: Zwolnienie z VAT nieodpłatnej dostawy produktów spożywczych

VAT 2013: Zwolnienie z VAT nieodpłatnej dostawy produktów spożywczych

Od 1 października 2013 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie o VAT. Nowe regulacje dotyczą m.in. zwolnienia z VAT nieodpłatnej dostawy produktów spożywczych przekazywanych na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Zgodnie z nowelizacją od 1 października 2013 r. nieodpłatna dostawa produktów spożywczych jest zwolniona z VAT niezależnie od tego, jaki podmiot dokonuje dostawy, przy czym wyjątkiem jest dostawa alkoholu powyżej 1,2% oraz mieszanin piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, niekorzystająca ze zwolnienia.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów, aby dostawa mogła korzystać ze zwolniona z VAT, musiał jej dokonywać producent. W wyniku zmiany ze zwolnienia z VAT będzie mógł skorzystać każdy inny podatnik, także sprzedawca takich produktów.

Zmiany wprowadza ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw 

Warunkiem zastosowania zwolnienia z VAT do nieodpłatnej dostawy produktów spożywczych będzie posiadanie przez dostawcę dokumentacji potwierdzającej dokonanie dostawy na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację. Dotychczas jednak przepisy nie regulowały obowiązków organizacji pożytku publicznego, które otrzymują tego rodzaju darowizny.

Po nowelizacji organizacje pożytku publicznego muszą prowadzić dokumentację pozwalającą na określenie przeznaczenia otrzymywanych produktów spożywczych oraz dokumentację potwierdzającą wykorzystanie tych produktów na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację. Organizacja pożytku publicznego, która nie spełni tych wymagań, zostanie zobowiązana do zapłaty VAT od otrzymanych nieodpłatnie produktów spożywczych.

Prezenty o małej wartości i próbki towarów w ustawie o VAT w 2013 roku

Eksport i import w ustawie o VAT 2013

Zwolnienie z VAT nie ma bowiem zastosowania, jeżeli:

- określenie przeznaczenia otrzymanych przez organizację pożytku publicznego towarów nie będzie możliwe na podstawie prowadzonej przez tę organizację dokumentacji, lub

- wykorzystanie przez organizację pożytku publicznego towarów nastąpi na cele inne niż cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację.

Ponadto, organizacja pożytku publicznego ma obowiązek wpłaty podatku za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów, w terminie do 25-ego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku. Może to oznaczać powstanie zaległości podatkowych i obowiązek zapłaty odsetek.

Zapraszamy dyskusji na forum o podatkach

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »