reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > VAT od towarów przekazanych na cele marketingowe można odzyskać

VAT od towarów przekazanych na cele marketingowe można odzyskać

Firm mają możliwość odzyskania podatku VAT od towarów przekazanych na cele marketingowe. Tak amożliwość pojawiła się w związku z wyrokiem WSA, kóry orzekł, że podatnicy, którzy wydawali wyprodukowane przez siebie towary bezpłatnie w celach marketingowych, nie musieli odprowadzać VAT.


Szansa dla firm na odzyskanie VAT


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie orzekł, że podatnicy, którzy między 1 kwietnia 2011 r. a 1 kwietnia 2013 r. wydawali wyprodukowane przez siebie towary bezpłatnie w celach marketingowych, nie mieli obowiązku odprowadzania z tego tytułu VAT. Eksperci radzą podatnikom, którzy zapłacili wówczas podatek, aby składali wnioski o jego odzyskanie.

Sprawa dotyczy sytuacji, kiedy producent np. słodyczy przekazywał dużą partię swoich produktów do sklepów w celach marketingowych.

Faktura musi zawierać podstawę zwolnienia z podatku VAT

Zwolnienie z VAT dostawy towarów używanych 2013 / 2014 - czy trzeba używać 6 miesięcy

- Nie chodzi o przekazywanie próbek czy o tzw. prezenty o małej wartości, bo ich przekazanie co do zasady jest poza opodatkowaniem VAT. Chodzi o przekazywanie np. przez producenta słodyczy dużej partii tego produktu do supermarketów w celach reklamowych po to, żeby np. były rozdawane na degustacjach. Taka ilość towaru przekracza możliwość uznania tego za próbkę bądź za prezent o małej wartości, w związku z czym producent odprowadzał od takiego wydania podatek VAT - mówi Mirosława Zugaj, doradca podatkowy, menedżer w firmie Grant Thornton.


Można odzyskać VAT z lat 2011-2013


Orzeczenie olsztyńskiego WSA jest podstawą do ubiegania się o stwierdzenie nadpłaty VAT przez tych przedsiębiorców, którzy w ciągu wspomnianych dwóch lat przekazywali na cele reklamowe wyprodukowane przez siebie towary.

- Istotą wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 12 września 2013 r. jest to, że od kwietnia tego roku opodatkowaniu podlegają nieodpłatne przekazania towarów wyprodukowanych przez te podmioty. Natomiast w okresie między 1 kwietnia 2011 a 1 kwietnia 2013 wszyscy podatnicy, którzy wydawali bezpłatnie towary przez siebie wyprodukowane, nie mieli obowiązku odprowadzania z tego tytułu podatku VAT - tłumaczy Mirosława Zugaj.

VAT 2014 - jak przygotować firmę do zmian?

Zapraszamy na forum Księgowość

Obecnie obowiązujące przepisy mówią wprost, że obowiązek opodatkowania dotyczy wydania towarów nie tylko nabytych, ale także wyprodukowanych lub zaimportowanych.

- Producenci nadal będą oczywiście przekazywać swoje towary wyprodukowane do celów marketingowych i reklamowych. Natomiast od kwietnia tego roku muszą te wydania opodatkowywać VAT, bo z tym dniem zmieniły się przepisy - reasumuje ekspertka.

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Newseria.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama