reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany w VAT 2013 > Zmiany w VAT w obrocie towarami wrażliwymi

Zmiany w VAT w obrocie towarami wrażliwymi

Od 1 października 2013 r. obowiązują zmiany w ustawie o VAT. Nowe przepisy wprowadzają m.in. zasady odpowiedzialności solidarnej VAT w obrocie towarami wrażliwymi, czyli stalą, paliwem i złotem.

Zapraszamy na webinarium „Pozapłacowe Świadczenia Pracownicze” - 8 października 2013 r.


Zmiany w VAT w handlu stalą, złotem i paliwami


Od 1 października 2013 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o VAT, która określa zasady odpowiedzialności nabywcy za nierozliczony VAT solidarnie ze sprzedawcą w obrocie towarami wrażliwymi. Zmiany mają zapobiec nadużyciom w obrocie stalą, paliwem i złotem. Eksperci podkreślają, że przepisy oznaczają przerzucenie na podatników obowiązków, z którymi państwo nie jest sobie w stanie samo poradzić.

- Przeniesienie odpowiedzialności za podatek niezapłacony sprzedawcy na nabywcę będzie w zasadzie zagrożeniem dla samego kupującego, jeżeli on na etapie zakupu mógł przypuszczać, że niska cena kupowanych towarów jest związana z tym, że sprzedawca nie rozlicza VAT - mówi Katarzyna Rola-Stężycka, ekspertka z firmy Tax Care.

VAT 2013: Zwolnienie z VAT nieodpłatnej dostawy produktów spożywczych

Nowelizacja ustawy o VAT i ordynacji podatkowej

W myśl obowiązujących od dziś przepisów, nabywca odpowie za nierozliczony VAT solidarnie ze sprzedawcą, jeżeli wartość towarów nabywanych od jednego podmiotu dokonującego ich dostawy, bez kwoty podatku, przekroczyła w danym miesiącu 50 000 zł, a w momencie dokonania dostawy towarów podatnik wiedział lub miał uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że całość lub część kwoty podatku przypadającej na dokonaną dostawę nie zostanie wpłacona na rachunek urzędu skarbowego.


Solidarna odpowiedzialność w VAT - wyłączenia


Nowelizacja ustawy o VAT przewiduje wyłączenia z reżimu solidarnej odpowiedzialności w kilku wypadkach.

- Chodzi np. o wyłączenie związane z nabyciem paliwa na stacji. Jeżeli dana stacja benzynowa nie rozlicza podatku, dokonuje nierzetelnych rozliczeń, to przedsiębiorca, który tam tankuje jest bezpieczny, nie zostanie obciążony odpowiedzialnością za długi stacji - wyjaśnia ekspertka. - Chodzi także o sprzedawców, którzy uzyskają tzw. profil podmiotu zaufanego, co będzie się wiązało z uiszczeniem przez nich kaucji, i jednocześnie ten podmiot będzie figurował na liście prowadzonej przez Ministerstwo Finansów. W takiej sytuacji kupujący również jest bezpieczny.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach


Nowe obowiązki dla stosujących kasy rejestrujące

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Newseria.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama