REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co warto wiedzieć o emeryturach i rentach z FUS

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Główne zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które weszły w życia od dnia 1 stycznia 2013 r., dotyczą wieku emerytalnego zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wprowadzono również możliwość uzyskania emerytury częściowej. Poza podwyższeniem wieku emerytalnego nowe regulacje zawierają także ważną zmianę sposobu naliczania świadczeń. Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych spowodowała konieczność dostosowania prawa w trzynastu innych ustawach.

Ustawa z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012, poz. 637)

Autopromocja


Podniesienie wieku emerytalnego


Główną zmianą ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest podwyższenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Dotychczas kobiety osiągały wiek emerytalny w momencie ukończenia 60 lat, a mężczyźni w momencie ukończenia 65 lat. Podniesienie wieku emerytalnego dotyczy kobiet urodzonych po 31 grudnia 1952 r. i mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r. Od dnia 1 stycznia 2013 r. prawo do powszechnej emerytury nabywać będą osoby - zarówno kobiety jak i mężczyźni - które ukończą 67 lat, z wyjątkiem roczników kobiet urodzonych przed 30 września 1973 r. i mężczyzn urodzonych przed 30 września 1953 r., którzy mają przypisane odrębne progi wiekowe proporcjonalnie niższe od 67 lat w zależności od liczby lat i przedziałów wiekowych mierzonych kwartalnie w skali roku.

Wedle nowelizacji 67 lat kobiety osiągną w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r. Wynika z tego, że do 67 roku życia będą pracować kobiety urodzone po 30 września 1973 r. oraz mężczyźni urodzeni po 30 września 1953 r. Z reformy wyłączone są kobiety powyżej 59. roku życia oraz mężczyźni powyżej 64. roku życia.

Waloryzacja 2013. O ile wzrosną emerytury, renty i dodatki?

Emerytury jak w starej UE? - za 59 lat

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Emerytura częściowa


Kolejną zasadniczą zmianę ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych stanowi regulacja, polegająca na możliwości wypłaty emerytury częściowej, przysługującej:

- kobietom w wieku co najmniej 62 lat, posiadającym minimum 35-letni staż ubezpieczeniowy, czyli dla kobiet które mają okres składkowy i nieskładkowy, wynoszący minimum 35 lat.

- mężczyznom w wieku co najmniej 65 lat, mogącym wykazać minimum 40-letni staż ubezpieczeniowy, czyli dla mężczyzn którzy mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący minimum 40 lat.

Zgodnie z nową regulacją emerytura częściowa jest wypłacana w wysokości 50% kwoty emerytury ustalonej poprzez podzielenie podstawy obliczenia - ustalanej na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - przez średnie dalsze trwanie życia dla osób równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego. Emerytura częściowa nie podlega podwyższeniu do kwoty najniższej emerytury.

Podwyższenie wieku emerytalnego i emerytura częściowa

Emerytury 2013

Prawo do emerytury częściowej nie podlega zawieszeniu, ani świadczenia te nie ulegają zmniejszeniu tak jak dzieje się w przypadku kontynuowania zatrudnienia u tego samego pracodawcy oraz w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej przez emeryta. Jeśli osoba pobierająca emeryturę częściową osiągnie wiek emerytalny (dla kobiet od dnia 1 stycznia 1959 r. czyli co najmniej 62 lata i 1 miesiąc do dnia 30 września 1973 r., czyli co najmniej 67 lat, a dla mężczyzn od dnia 1 kwietnia 1949 r., czyli co najmniej 65 lat i 6 miesięcy do dnia 30 września 1953 r. czyli co najmniej 67 lat, a także po zaprzestaniu stosunku pracy odnośnie pracownika będącego pracownikiem emerytura częściowa podlega na wniosek ubezpieczonego zamianie na emeryturę pełną.

Chociaż przepisy wprowadzające emerytury częściowe zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2013 r., to jednak pierwsze osoby dopiero za kilka lat spełnią wymagania stażowe i wiekowe uprawniające do ich otrzymania. W praktyce emerytura częściowa będzie dostępna dla mężczyzn, poczynając od 2014 roku, zaś pierwsze kobiety skorzystają z niej w 2021 roku.

 

Do określenia okresu ubezpieczeniowego uwzględnia się zarówno okres składkowy, obejmujący m.in. okres ubezpieczenia, czyli np. pracę na podstawie umowy o pracę czy okres pobierania

zasiłku macierzyńskiego oraz okres nieskładkowy, obejmujący m.in. okres pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego lub opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, bądź naukę w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów. Wypłata emerytury częściowej przysługuje bez konieczności rozwiązania stosunku pracy i jest zagwarantowana bez względu na wysokość osiąganych dochodów.


Zmiana sposobu naliczania świadczeń dla osób, będących w trakcie pobierania wcześniejszej emerytury oraz uregulowania dla osób będących w trakcie okresu ochronnego


Nowe uregulowania są niezmiernie istotne dla osób już pobierających wcześniejszą emeryturę. Jeśli osoby takie ukończyły już wymagany wiek (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) mogą przejść na świadczenie powszechne. Świadczenie to jest wyliczane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych poprzez  zsumowanie zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz składki na indywidualnym koncie ubezpieczonego. Następnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych dzieli wynik przez średnie przewidywalne dalsze trwanie życia właściwe dla wieku przejścia na emeryturę. Wcześniejszą emeryturę ZUS w większości przypadków nalicza na starych zasadach. Jej wysokość zależy od liczby okresów składkowych i nieskładkowych, podstawy wymiaru oraz aktualnej kwoty bazowej. Osoba pobierająca wcześniejszą emeryturę może sprawdzić, czy świadczenie wyliczone na nowych zasadach będzie większe lub mniejsze oraz wybrać bardziej korzystne dla niej świadczenie.

Od 1 stycznia 2013 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, dokonując wyliczenia emerytury powszechnej odejmuje od podstawy obliczenia świadczenia pobrane dotychczas emerytury. Obejmuje to przebywających na wcześniejszej emeryturze, a chcących otrzymać emeryturę powszechną: górników, kolejarzy, twórców i artystów, nauczycieli, a także osoby pobierające emeryturę na podstawie przepisów sprzed reformy emerytalnej w 1999 roku. W celu uzyskania świadczenia powszechnego na starych, korzystniejszych warunkach, osoby mające do tego prawo powinny były złożyć wniosek o jego przyznanie do 31 grudnia 2012 r. Jeśli tego nie zrobiły muszą liczyć się z pomniejszeniem podstawy emerytury.

Zgodnie z nową ustawą emerytalną w przypadku pracowników objętych ochroną stosunku pracy na dzień 1 stycznia 2013 roku lub osób, które mogłyby być nią objęte, jeżeli w tym dniu pozostawałyby w stosunku pracy zachowują prawo do ochrony do osiągnięcia wieku emerytalnego. To samo dotyczy osób mających ustalone decyzją organu rentowego prawo do: renty z tytułu niezdolności do pracy, świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego chyba że prawo do świadczenia ustanie lub wygaśnie przed dniem osiągnięcia wieku emerytalnego. To samo dotyczy prawa do okresowej emerytury kapitałowej.

Nieobecność w pracy z powodu złej pogody a prawo do wynagrodzenia

Kiedy pracodawca nie musi wypłacać wynagrodzenia

  

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA