| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > W jakiej wysokości odszkodowanie należy się osobie powołanej do odbycia ćwiczeń wojskowych

W jakiej wysokości odszkodowanie należy się osobie powołanej do odbycia ćwiczeń wojskowych

Lekarz, który ma swój Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, jest powołany do wojska na dwa tygodnie. Czy należy mu się zapłata od jednostki wojskowej, ponieważ na te dwa tygodnie zatrudnia lekarza na zastępstwo? W związku z tym ponosi koszty. Jeżeli tak, jak należy obliczyć kwotę, którą należy obciążyć jednostkę wojskową?

Kwota dzienna świadczenia pieniężnego nie może być wyższa od 1/30 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, którego wysokość ogłasza Prezes GUS. Okres odbytych ćwiczeń podawany jest przez dowódcę jednostki w zaświadczeniu o ich odbyciu. Okres ten to suma dni odbytych ćwiczeń wojskowych liczona od dnia faktycznego stawienia się żołnierza na ćwiczenia wojskowe do dnia jego zwolnienia z tych ćwiczeń.

PRZYKŁAD

Andrzej W. zarabia netto 2000 zł. W sierpniu został powołany na 4 dni ćwiczeń wojskowych.

W przypadku pracowników świadczenie rekompensujące stanowi kwota wynagrodzenia, otrzymanego przez żołnierza ze stosunku pracy lub stosunku służbowego za ostatnie 3 miesiące pełnego miesięcznego wymiaru czasu pracy poprzedzające okres odbytych ćwiczeń wojskowych, podzielona przez 90 i następnie pomnożona przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych.

3 × 2000 zł (wynagrodzenie) = 6000 zł.

6000 zł : 90 = 66,67 zł - jest to kwota dzienna świadczenia rekompensującego.

66,67 zł × 4 dni ćwiczeń = 266,68 zł - jest to wysokość świadczenia rekompensującego za 4 dni. Dla obliczeń dokonywanych w sierpniu 2007 r. przyjmujemy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego miesiąca. 1/30 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wynosiła 241,14 zł (przeciętne wynagrodzenie w lipcu to 2893,71 zł, dwuipółkrotność tego wynagrodzenia to 7234,28 zł). Nie stosujemy zatem ograniczenia kwoty wyliczonego dla p. Andrzeja świadczenia rekompensującego. Może więc otrzymywać świadczenie w wyliczonej wysokości 266,68 zł. Gdyby jednak z wyliczeń wynikało, że Andrzej W. powinien otrzymywać świadczenie rekompensujące za jeden dzień, np. w wysokości 260 zł, to należałoby zastosować ograniczenie tego świadczenia do kwoty 241,14 zł dziennie.

Przysługująca rekompensata w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą to kwota dochodu, uzyskanego przez żołnierza z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej za ostatni rok podatkowy poprzedzający okres odbytych ćwiczeń wojskowych, podzielona przez 360 i następnie pomnożona przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych. Wysokość kwot dochodu w przeliczeniu na jeden dzień ćwiczeń wojskowych stwierdza niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku osoby powołanej na ćwiczenia, naczelnik urzędu skarbowego. Wydaje on zaświadczenie, w którym określa kwotę dziennego utraconego wynagrodzenia albo dochodu, a ponadto datę wydania zaświadczenia.

Jeżeli zachodzi zbieg uprawnień do dwóch świadczeń (tzn. osoba powołana na ćwiczenia wojskowe pracuje na podstawie stosunku pracy oraz prowadzi działalność gospodarczą), żołnierzowi przysługuje tylko jeden, bardziej korzystny rodzaj świadczenia rekompensującego.

Wniosek wraz z zaświadczeniem z urzędu skarbowego oraz zaświadczeniem o odbyciu ćwiczeń wojskowych należy złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

• art. 58, 59, 60 i 119a ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej - j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 107, poz. 732

• § 8-11 i 15 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lutego 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania i wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy odbywającym ćwiczenia wojskowe - Dz.U. Nr 13, poz. 155

Marek Rotkiewicz

właściciel biura doradztwa prawno-kadrowego

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK