REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najlepsze miejsca do zamieszkania na emeryturze

Najlepsze miejsca do zamieszkania na emeryturze
Najlepsze miejsca do zamieszkania na emeryturze
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gdzie najlepiej zamieszkać na emeryturze? To pytanie zadaje sobie zapewne wielu obecnych emerytów. Okazuje się, że najlepsze miejsca na świecie, gdzie warto spędzić życie na emeryturze to Ekwador, Panama i Meksyk. Kraje te zajęły czołowe miejsca w zestawieniu Global Retirement Index, magazynu „International Living”. Dlaczego właśnie one?

W jaki sposób powstaje indeks państw najbardziej przyjaznych emerytom? Otóż, dziennikarze pisma “International Living”, którzy ranking tworzą, biorą pod uwagę szereg czynników mogących wpływać na komfort życia osób starszych: począwszy od pogody, przez jakość służby zdrowia, po – oczywiście – koszty codziennego funkcjonowania. W ten sposób powstaje krótka lista – zaledwie 25 krajów – które warte są tego, by emeryci tam zamieszkali.

Autopromocja

Numerem jeden na liście jest Ekwador. Dziennikarze „International Living” zwracają uwagę, że pod kątem cen nieruchomości bije on na głowę pozostałe „raje emerytalne” – chodzi tu głównie o relację jakości i lokalizacji do ceny. Ponadto, osoby po 65 roku życia zamieszkujące Ekwador mogą korzystać z licznych 50 proc. zniżek na bilety do kin i na wydarzenia sportowe oraz na transport publiczny, który notabene, jest na wysokim poziomie. Koszty  życia codziennego są w Ekwadorze porównywalnie niskie, np. obiad w restauracji w dużym mieście można zjeść już za 2,5 USD, a wizyta u lekarza specjalisty kosztuje 10 USD. Para starszych ludzi może przeżyć w Ekwadorze miesiąc na naprawdę wysokim poziomie za 1,400 USD – przekonuje korespondentka „International Living” Wendy DeChambeau. Miastami polecanymi emerytom są Quito i Guayaquil, głównie ze względu na łatwy dostęp do dobrej jakości opieki zdrowotnej oraz znajomość j. angielskiego wśród autochtonów, na odpowiednio wysokim poziomie. Dużą zaletą Ekwadoru jest również przyroda (liczne parki narodowe i krajobrazowe) oraz położenie nad oceanem.

Waloryzacja emerytur i rent w 2015 r.

Drugie miejsce zajmuje Panama. Jako jedyny kraj w rankingu otrzymała maksymalną liczbę 100 pkt. za opiekę socjalną nad emerytami ze strony państwa. Kraj ten oferuje wyjątkowy w skali świata program emerytalny Pensionado Visa. Mogą do niego dołączyć wszyscy – również Ci nie posiadający obywatelstwa panamskiego – którzy otrzymują emeryturę wyższą niż 1,000 USD miesięcznie. Program gwarantuje uzyskanie zniżek na usługi zdrowotne (25 proc.), rozrywkę (50 proc), posiłki w restauracjach (25 proc), bilety lotnicze (25 proc.) czy opłaty za prąd i telefon (25 proc.). Korespondenci „International Living” przekonują, że para emerytów jest w stanie żyć w Panamie na wysokim poziomie za mniej niż 2,000 USD miesięcznie. Zaletą Panamy jest też bardzo mała liczba dni pochmurnych i deszczowych w roku. Kraj ten uchodzi również za raj dla wędkarzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń


Trzecie miejsce na liście “rajów emerytalnych” zajmuje – i to może okazać się zaskoczeniem - Meksyk. Pamiętajmy jednak, że pismo „International Living” to publikacja amerykańska. Według „International Living” Meksyk jest atrakcyjny głównie z powodu bliskości względem USA, powszechnej znajomości języka angielskiego oraz niskich kosztów życia. Wydatki na zdrową żywność (chodzi tu głównie o warzywa i owoce) można zamknąć w skali tygodnia kwotą 15 USD – przekonuje korespondentka magazynu Glynna Prentice. Poza tym podatki od nieruchomości są w Meksyku zdecydowanie niższe niż np. w USA. Meksyk oferuje także mnóstwo atrakcji sportowych dla młodych nie tylko duchem ale i ciałem – korty, baseny, liczne plaże z dostępem dla windserferów.

Regularne oszczędzanie sposobem na większą emeryturę

Spośród państw europejskich w rankingu najwyżej uplasowała się Hiszpania – na pozycji nr 6 – która zachwyca klimatem, zabytkami, plażami i komfortem życia. Znalazło się tam również miejsce dla Malty (7), Portugalii (9), Włoch (11), Francji (17) i – tu małe zaskoczenie – Irlandii (18).

Warto podkreślić, że w tegorocznym zestawieniu po raz pierwszy znalazł się Wietnam, w którym koszty życia są niezwykle niskie. Stało się tak na skutek pozytywnych recenzji korespondentów „International Living”, stacjonujących w Azji Południowo-Wschodniej.

Tab. 1. Ranking Global Retirement Index 2015

Źródło: InternationalLiving.com

Autorzy rankingu podkreślają, że tak naprawdę każdy z 25 wyselekcjonowanych krajów może być dobrym wyborem. Dużo zależy od preferencji osób, które poszukują dogodnego miejsca na emeryturę. Wybrane lokacje różnią się bowiem klimatem, położeniem geograficznym, językiem urzędowym, stopniem urbanizacji i wieloma innymi czynnikami, które mogą zdecydować o wyborze.

Portal Skarbiec.Biznajwiększy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja
Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA