REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile składek zdrowotnych opłaca przedsiębiorca będący wspólnikiem spółki

Małgorzata Kozłowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Klient naszego biura rachunkowego jest z zawodu architektem. Prowadzi własną działalność (biuro projektowe). Z tego tytułu opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Od 26 listopada 2012 r. został wspólnikiem w spółce partnerskiej. Czy jako wspólnik także musi opłacać składkę zdrowotną? Kto w tej sytuacji będzie płatnikiem składek, wspólnik czy spółka?

Kodeks pracy 2013 z komentarzem

Autopromocja


RADA

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, będąca jednocześnie wspólnikiem spółki partnerskiej, ma obowiązek opłacać podwójną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Wspólnik spółki partnerskiej do celów ubezpieczeń jest traktowany jak osoba prowadząca działalność pozarolniczą. Sam jest więc płatnikiem na własne ubezpieczenia.

Zobacz artykuł: Składka zdrowotna - zmiany

UZASADNIENIE

Jeśli osoba uzyskuje przychody z więcej niż jednego rodzaju działalności, składkę zdrowotną musi opłacać odrębnie od każdego rodzaju działalności (art. 82 ust. 3 ustawy zdrowotnej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa zdrowotna wskazuje następujące rodzaje działalności, od których należy opłacić składkę zdrowotną:

• działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki cywilnej,

• działalność gospodarcza prowadzona w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną działalnością,

• działalność gospodarcza w formie spółki jawnej,

• działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki komandytowej,

• działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki partnerskiej,

• wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej jako twórca lub artysta,

• wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

• wykonywanie wolnego zawodu, z którego przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,

• inna pozarolnicza działalność prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych (art. 82 ust. 5 ustawy zdrowotnej).

Państwa klient od dnia przystąpienia do spółki partnerskiej uzyskuje kolejny (obok działalności gospodarczej - biura projektowego) tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Od 26 listopada będzie zatem zobowiązany do opłacania dwóch składek na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Co grozi przedsiębiorcy za nieopłacanie składek ZUS

Abolicja składek ZUS dla przedsiębiorców. Jak z niej skorzystać?

PRZYKŁAD

Wojciech P. jest wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. Prowadzi także własną działalność gospodarczą, na podstawie wpisu w CEIDG, w zakresie projektowania stron internetowych. Podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu jako wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. oraz z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Wojciech P. ma obowiązek opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne z obu rodzajów działalności, tj. jako wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. oraz z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Osoby wykonujące wolny zawód, podobnie jak wspólnicy jednoosobowej spółki z o.o., spółki jawnej, partnerskiej i komandytowej, są zaliczane do grupy osób prowadzących działalność pozarolniczą (art. 8 ust. 6 ustawy systemowej). Są zarazem ubezpieczonymi i płatnikami składek na własne ubezpieczenia. Po podjęciu kolejnej działalności, np. w formie spółki partnerskiej, taka osoba nie musi składać kolejnego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. W dokumentach rozliczeniowych będzie wykazywać i rozliczać składkę zdrowotną od podwójnej podstawy jej wymiaru.

 

PRZYKŁAD

Jakub B. prowadzi własną działalność gospodarczą - usługi transportowe. Z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Od października 2012 r. jest także wspólnikiem w spółce partnerskiej. Jakub B. sam będzie płatnikiem składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu bycia wspólnikiem w spółce partnerskiej. Nie ma jednak obowiązku dokonania kolejnego zgłoszenia na druku ZUS ZZA. W deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA wykazuje podwójną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Państwa klient za listopad 2012 r. musi za siebie opłacić dwie składki zdrowotne, obie w pełnej wysokości. Mimo że ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu bycia wspólnikiem podlegał tylko przez 5 dni miesiąca, należna z tego tytułu składka musi być opłacona w całości, od pełnej obowiązującej go podstawy wymiaru. Jest to bowiem składka miesięczna i niepodzielna.

WAŻNE!

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za osobę prowadzącą działalność pozarolniczą opłaca się w pełnej wysokości, nawet jeżeli osoba ta przystąpiła do ubezpieczenia w trakcie miesiąca.

W sytuacji gdy ubezpieczony w ramach jednego wpisu w CEIDG wykonuje zarówno działalność pozarolniczą, jak i wolny zawód, również ma obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne w podwójnej wysokości. W świetle przepisów ustawy zdrowotnej są to bowiem dwa różne rodzaje działalności.

Jeśli natomiast w ramach jednego wpisu ubezpieczony wykonuje dwie (lub więcej) działalności tego samego rodzaju, wówczas opłaca tylko jedną składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Osoba, która prowadzi pozarolniczą działalność i uczestniczy w więcej niż jednej spółce (nawet w ramach tego samego rodzaju działalności), składkę zdrowotną musi opłacać odrębnie od każdej prowadzonej spółki (art. 82 ust. 5 ustawy zdrowotnej).


• art. 8 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),

• art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c, art. 79 ust. 2, art. 82 ust. 1-5 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Małgorzata Kozłowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Oszczędności Polaków 2024. Na rachunkach bankowych jest 1 223,46 mld zł

    Gospodarstwa domowe w Polsce w końcu lutego 2024 roku dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości 1 223,46 mld zł. Były one o 15,20 mld i 1,26% wyższe niż miesiąc wcześniej i o 120,54 mld zł tj. 10,9% większe niż przed rokiem (w styczniu roczna dynamika tych depozytów wynosiła 11,3%).

    Podmiot uprawniony do zatwierdzania czynności zarządu fundacji rodzinnej w organizacji. Co wynika z przepisów ustawy?

    Podmiot zatwierdzający czynności zarządu jest nową instytucją, która po raz pierwszy pojawiła się w polskim systemie prawnym w Ustawie o fundacji rodzinnej. Uprawnienie do zatwierdzania czynności obejmuje okres, gdy fundacja rodzinna posiada status fundacji rodzinnej w organizacji, to jest okres od momentu zawiązania fundacji rodzinnej (odpowiednio: złożenia oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej stanowiącego akt założycielski fundacji, albo otwarcia spadku po spadkodawcy, który ustanowił fundację rodzinną w treści testamentu). Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie sposobu funkcjonowania tego podmiotu.

    Wynajmujesz magazyn lub halę produkcyjną? Czy wiesz, że możesz uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego?

    Przedsiębiorca nie musi być właścicielem nieruchomości, żeby skorzystać ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Znaczna część działalności prowadzonej w wynajmowanych halach produkcyjnych i magazynowych kwalifikuje się do zwolnień od podatku. Jak to więc możliwe, że wielu najemców nie korzysta z ulg podatkowych, chociaż mogliby?

    Składka zdrowotna może wzrosnąć po przekroczeniu limitów. „Przedsiębiorcy znowu się będą zastanawiać, jaką formę wybrać, a jak źle wybiorą, to zapłacą wyższy podatek niż powinni”

    Poznaliśmy propozycje zmian w składce zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Składka od stycznia 2025 roku ma wynosić w podstawowej wysokości 9 proc. liczonych od 75 proc. płacy minimalnej. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się podatkiem linowym lub ryczałtem składka może wzrosnąć po przekroczeniu limitów, których wysokość jest uzależniona od średniego wynagrodzenia. Zmiany w składce zdrowotnej komentuje doradca podatkowy Adam Mariański.

    REKLAMA