| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Praca menedżera a składki ZUS

Praca menedżera a składki ZUS

Podstawę zatrudnienia menedżera stanowi na ogół kontrakt menedżerski. W zależności od warunków wykonywania kontraktu sytuacja prawna menedżera może przedstawiać się różnie w zakresie obowiązków ubezpieczeniowych.

Z uwagi na to, że menedżer dobrowolnie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, podstawa wymiaru składek na to ubezpieczenie nie może przekraczać miesięcznie 250 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Tak jak w przypadku pozostałych ubezpieczonych również menedżerów obowiązuje ograniczenie w postaci rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (w 2007 r. - 78 480 zł).

Przykład

Krystyna L. jest menedżerem zatrudnionym w firmie motoryzacyjnej. Z tytułu tego kontraktu menedżerskiego jest zgłoszona do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. We wrześniu 2007 r. poza wynagrodzeniem w wysokości 18 500 zł Krystyna L. otrzymała od zatrudniającej ją firmy zwrot kosztów używania do celów służbowych samochodu prywatnego w kwocie 2000 zł.

Podstawę wymiaru składek na jej ubezpieczenia społeczne we wrześniu 2007 r. stanowi suma powyższych świadczeń pieniężnych, tj. 20 500 zł.

Do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne menedżera należnych z tytułu kontraktu menedżerskiego - zgodnie z art. 81 ust. 1 u.ś.o.z. - stosuje się odpowiednio przepisy regulujące podstawę wymiaru składek na jego ubezpieczenia emerytalne i rentowe, z tym zastrzeżeniem, że:

1) przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie stosuje się ograniczenia w postaci rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowej, o którym mowa w art. 19 ust. 1 u.s.o.s.,

2) podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza się o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowanych przez menedżera.

Podstawa prawna:

• ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn.zm.),

• ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135 z późn.zm.),

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 z późn.zm.).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Rachunkowość Budżetowa – prenumerata247.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »