| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Ubezpieczenie w Anglii a leczenie w Polsce - część I

Ubezpieczenie w Anglii a leczenie w Polsce - część I

Zjawisko emigracji zarobkowej w unijno-europejskiej rzeczywistości stało się czymś codziennym i oczywistym. Tysiące osób, mających trudności ze zdobyciem środków utrzymania w kraju ojczystym, szukają szans na wyższe zarobki, a co za tym idzie życia na wyższym poziomie, za granicą. Emigracja zarobkowa nie ominęła również Polski. Kraje Europy Zachodniej stały się celem tysięcy naszych rodaków, dla których polskie realia okazały się niemożliwą do pokonania przeszkodą na drodze do godnego i dostatniego życia.

EKUZ, to bezpłatny dokument, który gwarantuje nam dostęp do niezbędnych z medycznego punktu widzenia publicznych usług zdrowotnych w krajach UE, a ponadto na Islandii, w Szwajcarii, Norwegii i Liechtensteinie. Ale uwaga! Jest ona ważna jedynie dla pobytu tymczasowego. Jeżeli chcemy osiedlić się na stałe w innym kraju UE,  to powinniśmy się zarejestrować do systemu opieki socjalnej tego kraju i ubezpieczyć się w tym kraju, chyba, że posiadamy ważne ubezpieczenie z innego kraju unijnego.

Co daje, a czego nie daje nam EKUZ?

Otóż  Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego daje nam możliwość leczenia w sytuacjach nagłych i nieprzewidzianych (wypadek, choroba powstała podczas pobytu za granicą), w państwowych placówkach opieki zdrowotnej państwa, na terenie którego przebywamy (oczywiście chodzi o wymienione wyżej państwa). Jeżeli leczenie jest celem wyjazdu lub chcemy leczyć się prywatnie, EKUZ nie obowiązuje. EKUZ nie powoduje ponadto pokrycia przez NFZ (prawo do korzystania z EKUZ maja osoby ubezpieczone w NFZ) kosztów transportu do kraju.

Gdyby doszło do sytuacji, w której mimo spełnienia warunków uprawniających do korzystania z bezpłatnych  usług gwarantowanych przez EKUZ będziemy zmuszeni do pokrycia kosztów opieki medycznej, powinniśmy zażądać wystawienia imiennego rachunku kredytowego oraz pisemnego uzasadnienia odmowy bezpłatnego leczenia, na podstawie których będziemy mieli możliwość domagać się zwrotu poniesionych kosztów od NFZ.

Ubezpieczenie członków zarządu - zbędny luksus czy konieczność?

Natomiast wspomniany wyżej formularz S1 (dawniejsze formularze E106, E109,E120, E121), uprawnia do korzystania z opieki medycznej w sytuacji,  kiedy zamieszkujemy w kraju innym niż ten, w którym jesteśmy ubezpieczeni. W przeciwieństwie do EKUZ, gwarantującej jedynie świadczenia w sytuacjach nagłych, formularz S1 umożliwia korzystanie z pełnego zakresu usług medycznych, w tym także zabiegów oraz wizyt zaplanowanych. Jednakże formularz S1 oznacza jednocześnie rezygnację z usług zdrowotnych w państwie, w którym jesteśmy ubezpieczeni.

Aby uzyskać formularz S1 należy złożyć odpowiedni wniosek, zależny od sytuacji, która wymogła konieczność uzyskania w/w dokumentu. Oto poszczególne rodzaje wniosków:

Wniosek o wydanie dokumentu S1 osobie zamieszkałej w innym państwie UE lub EFTA - dedykowany jest: pracownikom przygranicznym, osobom stale wykonującym działalność zawodową w 2 państwach, mieszkającym w trzecim państwie, osobom wykonującym w państwie UE/EFTA innym niż Polska, w którym mieszkają pracę najemną na rzecz polskiego pracodawcy, osobom pobierającym świadczenia przedemerytalne.
Wniosek o wydanie dokumentu S1 osobom czasowo przenoszącym swoją działalność zawodową do innego państwa – w tym pracownikom oddelegowanym, które mają wydany dokument A1 na okres powyżej 1 roku, w tym także - osobom posiadającym status urzędnika służby cywilnej, funkcjonariusza państwowego lub żołnierza.
Wniosek o wydanie dokumentu S1 osobie ubiegającej się o rentę lub emeryturę zamieszkałej w innym państwie UE lub EFTA
Wniosek o wydanie dokumentu S1 członkowi rodziny zamieszkałemu w innym państwie niż osoba ubezpieczona
Wniosek o wydanie dokumentu S1 emerytowi, renciście lub członkowi rodziny emeryta rencisty

http://www.tel-med.pl

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Procedura uzyskania formularza S1 wygląda następująco:

Krok 1 – zgłoszenie faktu zmiany miejsca zamieszkania we właściwym oddziale ZUS lub też organie emerytalno – rentowym.

Krok  2 – uzyskanie dokumentu właściwego dla tytułu, z jakiego jesteśmy ubezpieczeni; czyli:

- dokumentu A1 na okres równy lub dłuższy niż 1 rok z ZUS,

- aktualnego zaświadczenia o pobieraniu świadczenia przedemerytalnego,

- zaświadczenia wystawione przez jednostkę delegującą,

- aktualnego zaświadczenia o złożeniu wniosku o przyznanie renty albo emerytury

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Szypniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »