REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie w Anglii a leczenie w Polsce - część I

Ubezpieczenie w Anglii a leczenie w Polsce - część I
Ubezpieczenie w Anglii a leczenie w Polsce - część I
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zjawisko emigracji zarobkowej w unijno-europejskiej rzeczywistości stało się czymś codziennym i oczywistym. Tysiące osób, mających trudności ze zdobyciem środków utrzymania w kraju ojczystym, szukają szans na wyższe zarobki, a co za tym idzie życia na wyższym poziomie, za granicą. Emigracja zarobkowa nie ominęła również Polski. Kraje Europy Zachodniej stały się celem tysięcy naszych rodaków, dla których polskie realia okazały się niemożliwą do pokonania przeszkodą na drodze do godnego i dostatniego życia.

Autopromocja

Najczęściej obierane przez Polaków  kierunki emigracji zarobkowej prezentują poniższe dane:

1.

  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

wyborcza.biz

2.

Austria

31

Holandia

103

Belgia

49

Hiszpania

34

Cypr

1

Irlandia

115

Czechy

8

Niemcy

560

Dania

25

Portugalia

1

Finlandia

3

Szwecja

40

Francja

63

Wielka Brytania

642

Grecja

12

Włochy

96

Źródło: Główny Urząd Statystyczny (dane w tysiącach)

http://www.money.pl

Korzyści z posiadania firmy w Anglii

3.

„...Polacy rozważający emigrację najczęściej wskazywali chęć wyjazdu do Wielkiej Brytanii (27%), Niemiec (26%), Norwegii (11%) i Holandii (9%). Podobnie jak w ubiegłym roku wśród preferowanych kierunków wyjazdów dominowały kraje Unii Europejskiej (72%)...”

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut Millward Brown, w okresie 6-9.03.2015 r. na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie Polaków N=633 osób, aktywnych lub potencjalnych uczestników rynku pracy, z której wykluczono emerytów, rencistów oraz osoby zajmujące się domem. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych w ramach projektu.

http://www.workservice.pl


Jak wynika z przytoczonych powyżej danych, najczęściej wybieranym przez Polaków kierunkiem emigracji zarobkowej jest Wielka Brytania.

Możliwość legalnego zatrudnienia w krajach Wielkiej Brytanii, nierozerwalnie łączy się z kwestią ubezpieczenia zdrowotnego, oraz możliwościami, sposobami, oraz co równie istotne, miejscem leczenia osoby ubezpieczonej.

Wielka Brytania posiada oczywiście system ubezpieczeń zdrowotnych, jednak to, z jakiego zakresu usług będziemy mogli korzystać, zależy od rożnych czynników. Zaliczymy do nich:

  • przyjazd z wizytą krótkoterminową
  • przyjazd do pracy
  • praca w UK i wyjazd za granicę
  • ubezpieczenie rodziny
  • świadczenia niezależne od ubezpieczenia

Jednym z dokumentów regulujących kwestie ubezpieczenia zdrowotnego obcokrajowców (w tym Polaków) przebywających na Wyspach Brytyjskich jest Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego\European Health Insurance Card  (EKUZ\EHIC). Jest ona niezwykle użyteczna w przypadku krótkoterminowego pobytu w UK oraz innych krajach Unii.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem


EKUZ, to bezpłatny dokument, który gwarantuje nam dostęp do niezbędnych z medycznego punktu widzenia publicznych usług zdrowotnych w krajach UE, a ponadto na Islandii, w Szwajcarii, Norwegii i Liechtensteinie. Ale uwaga! Jest ona ważna jedynie dla pobytu tymczasowego. Jeżeli chcemy osiedlić się na stałe w innym kraju UE,  to powinniśmy się zarejestrować do systemu opieki socjalnej tego kraju i ubezpieczyć się w tym kraju, chyba, że posiadamy ważne ubezpieczenie z innego kraju unijnego.

Co daje, a czego nie daje nam EKUZ?

Otóż  Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego daje nam możliwość leczenia w sytuacjach nagłych i nieprzewidzianych (wypadek, choroba powstała podczas pobytu za granicą), w państwowych placówkach opieki zdrowotnej państwa, na terenie którego przebywamy (oczywiście chodzi o wymienione wyżej państwa). Jeżeli leczenie jest celem wyjazdu lub chcemy leczyć się prywatnie, EKUZ nie obowiązuje. EKUZ nie powoduje ponadto pokrycia przez NFZ (prawo do korzystania z EKUZ maja osoby ubezpieczone w NFZ) kosztów transportu do kraju.

Gdyby doszło do sytuacji, w której mimo spełnienia warunków uprawniających do korzystania z bezpłatnych  usług gwarantowanych przez EKUZ będziemy zmuszeni do pokrycia kosztów opieki medycznej, powinniśmy zażądać wystawienia imiennego rachunku kredytowego oraz pisemnego uzasadnienia odmowy bezpłatnego leczenia, na podstawie których będziemy mieli możliwość domagać się zwrotu poniesionych kosztów od NFZ.

Ubezpieczenie członków zarządu - zbędny luksus czy konieczność?

Natomiast wspomniany wyżej formularz S1 (dawniejsze formularze E106, E109,E120, E121), uprawnia do korzystania z opieki medycznej w sytuacji,  kiedy zamieszkujemy w kraju innym niż ten, w którym jesteśmy ubezpieczeni. W przeciwieństwie do EKUZ, gwarantującej jedynie świadczenia w sytuacjach nagłych, formularz S1 umożliwia korzystanie z pełnego zakresu usług medycznych, w tym także zabiegów oraz wizyt zaplanowanych. Jednakże formularz S1 oznacza jednocześnie rezygnację z usług zdrowotnych w państwie, w którym jesteśmy ubezpieczeni.

Aby uzyskać formularz S1 należy złożyć odpowiedni wniosek, zależny od sytuacji, która wymogła konieczność uzyskania w/w dokumentu. Oto poszczególne rodzaje wniosków:

Wniosek o wydanie dokumentu S1 osobie zamieszkałej w innym państwie UE lub EFTA - dedykowany jest: pracownikom przygranicznym, osobom stale wykonującym działalność zawodową w 2 państwach, mieszkającym w trzecim państwie, osobom wykonującym w państwie UE/EFTA innym niż Polska, w którym mieszkają pracę najemną na rzecz polskiego pracodawcy, osobom pobierającym świadczenia przedemerytalne.
Wniosek o wydanie dokumentu S1 osobom czasowo przenoszącym swoją działalność zawodową do innego państwa – w tym pracownikom oddelegowanym, które mają wydany dokument A1 na okres powyżej 1 roku, w tym także - osobom posiadającym status urzędnika służby cywilnej, funkcjonariusza państwowego lub żołnierza.
Wniosek o wydanie dokumentu S1 osobie ubiegającej się o rentę lub emeryturę zamieszkałej w innym państwie UE lub EFTA
Wniosek o wydanie dokumentu S1 członkowi rodziny zamieszkałemu w innym państwie niż osoba ubezpieczona
Wniosek o wydanie dokumentu S1 emerytowi, renciście lub członkowi rodziny emeryta rencisty

http://www.tel-med.pl

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Procedura uzyskania formularza S1 wygląda następująco:

Krok 1 – zgłoszenie faktu zmiany miejsca zamieszkania we właściwym oddziale ZUS lub też organie emerytalno – rentowym.

Krok  2 – uzyskanie dokumentu właściwego dla tytułu, z jakiego jesteśmy ubezpieczeni; czyli:

- dokumentu A1 na okres równy lub dłuższy niż 1 rok z ZUS,

- aktualnego zaświadczenia o pobieraniu świadczenia przedemerytalnego,

- zaświadczenia wystawione przez jednostkę delegującą,

- aktualnego zaświadczenia o złożeniu wniosku o przyznanie renty albo emerytury


Krok 3 – złożenie w odpowiednim Oddziale Wojewódzkim NFZ kompletu otrzymanych dokumentów

Krok 4 – rejestracja uzyskanego formularza S1 w odpowiedniku NFZ w kraju będącym nowym miejscem zamieszkania

Jednym z dokumentów, wymaganych do uzyskania formularza S1 jest dokument A1. Czym on jest i czemu służy?

A1 stanowi dowód na podleganie w zakresie ubezpieczeń społecznych pod ustawodawstwo konkretnego państwa. A1 ma taka samą formę dla wszystkich krajów europejskich; jest to tzw. Dokument Unijny.

A1 umożliwia odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne w jednym z krajów UE, zwalniając jednocześnie z odprowadzania składek w innym kraju. Wynika to z unijnego prawa, mówiącego, że składki na ubezpieczenia społeczne można odprowadzać tylko w jednym z krajów Unii Europejskiej. A1 mówi w którym.

C.D.N.

Autor: Bartosz Fuchs, Admiral Tax Ltd

Kontakt:

Michał Mokrysz

Dyrektor Handlowy

Admiral Tax Ltd

michal.mokrysz@admiral.tax

tel. 12 44 66 333

kom. 606 543 108

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

REKLAMA