REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie w Anglii a leczenie w Polsce - część I

Ubezpieczenie w Anglii a leczenie w Polsce - część I
Ubezpieczenie w Anglii a leczenie w Polsce - część I
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zjawisko emigracji zarobkowej w unijno-europejskiej rzeczywistości stało się czymś codziennym i oczywistym. Tysiące osób, mających trudności ze zdobyciem środków utrzymania w kraju ojczystym, szukają szans na wyższe zarobki, a co za tym idzie życia na wyższym poziomie, za granicą. Emigracja zarobkowa nie ominęła również Polski. Kraje Europy Zachodniej stały się celem tysięcy naszych rodaków, dla których polskie realia okazały się niemożliwą do pokonania przeszkodą na drodze do godnego i dostatniego życia.

Autopromocja

Najczęściej obierane przez Polaków  kierunki emigracji zarobkowej prezentują poniższe dane:

1.

  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

wyborcza.biz

2.

Austria

31

Holandia

103

Belgia

49

Hiszpania

34

Cypr

1

Irlandia

115

Czechy

8

Niemcy

560

Dania

25

Portugalia

1

Finlandia

3

Szwecja

40

Francja

63

Wielka Brytania

642

Grecja

12

Włochy

96

Źródło: Główny Urząd Statystyczny (dane w tysiącach)

http://www.money.pl

Korzyści z posiadania firmy w Anglii

3.

„...Polacy rozważający emigrację najczęściej wskazywali chęć wyjazdu do Wielkiej Brytanii (27%), Niemiec (26%), Norwegii (11%) i Holandii (9%). Podobnie jak w ubiegłym roku wśród preferowanych kierunków wyjazdów dominowały kraje Unii Europejskiej (72%)...”

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut Millward Brown, w okresie 6-9.03.2015 r. na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie Polaków N=633 osób, aktywnych lub potencjalnych uczestników rynku pracy, z której wykluczono emerytów, rencistów oraz osoby zajmujące się domem. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych w ramach projektu.

http://www.workservice.pl


Jak wynika z przytoczonych powyżej danych, najczęściej wybieranym przez Polaków kierunkiem emigracji zarobkowej jest Wielka Brytania.

Możliwość legalnego zatrudnienia w krajach Wielkiej Brytanii, nierozerwalnie łączy się z kwestią ubezpieczenia zdrowotnego, oraz możliwościami, sposobami, oraz co równie istotne, miejscem leczenia osoby ubezpieczonej.

Wielka Brytania posiada oczywiście system ubezpieczeń zdrowotnych, jednak to, z jakiego zakresu usług będziemy mogli korzystać, zależy od rożnych czynników. Zaliczymy do nich:

  • przyjazd z wizytą krótkoterminową
  • przyjazd do pracy
  • praca w UK i wyjazd za granicę
  • ubezpieczenie rodziny
  • świadczenia niezależne od ubezpieczenia

Jednym z dokumentów regulujących kwestie ubezpieczenia zdrowotnego obcokrajowców (w tym Polaków) przebywających na Wyspach Brytyjskich jest Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego\European Health Insurance Card  (EKUZ\EHIC). Jest ona niezwykle użyteczna w przypadku krótkoterminowego pobytu w UK oraz innych krajach Unii.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem


EKUZ, to bezpłatny dokument, który gwarantuje nam dostęp do niezbędnych z medycznego punktu widzenia publicznych usług zdrowotnych w krajach UE, a ponadto na Islandii, w Szwajcarii, Norwegii i Liechtensteinie. Ale uwaga! Jest ona ważna jedynie dla pobytu tymczasowego. Jeżeli chcemy osiedlić się na stałe w innym kraju UE,  to powinniśmy się zarejestrować do systemu opieki socjalnej tego kraju i ubezpieczyć się w tym kraju, chyba, że posiadamy ważne ubezpieczenie z innego kraju unijnego.

Co daje, a czego nie daje nam EKUZ?

Otóż  Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego daje nam możliwość leczenia w sytuacjach nagłych i nieprzewidzianych (wypadek, choroba powstała podczas pobytu za granicą), w państwowych placówkach opieki zdrowotnej państwa, na terenie którego przebywamy (oczywiście chodzi o wymienione wyżej państwa). Jeżeli leczenie jest celem wyjazdu lub chcemy leczyć się prywatnie, EKUZ nie obowiązuje. EKUZ nie powoduje ponadto pokrycia przez NFZ (prawo do korzystania z EKUZ maja osoby ubezpieczone w NFZ) kosztów transportu do kraju.

Gdyby doszło do sytuacji, w której mimo spełnienia warunków uprawniających do korzystania z bezpłatnych  usług gwarantowanych przez EKUZ będziemy zmuszeni do pokrycia kosztów opieki medycznej, powinniśmy zażądać wystawienia imiennego rachunku kredytowego oraz pisemnego uzasadnienia odmowy bezpłatnego leczenia, na podstawie których będziemy mieli możliwość domagać się zwrotu poniesionych kosztów od NFZ.

Ubezpieczenie członków zarządu - zbędny luksus czy konieczność?

Natomiast wspomniany wyżej formularz S1 (dawniejsze formularze E106, E109,E120, E121), uprawnia do korzystania z opieki medycznej w sytuacji,  kiedy zamieszkujemy w kraju innym niż ten, w którym jesteśmy ubezpieczeni. W przeciwieństwie do EKUZ, gwarantującej jedynie świadczenia w sytuacjach nagłych, formularz S1 umożliwia korzystanie z pełnego zakresu usług medycznych, w tym także zabiegów oraz wizyt zaplanowanych. Jednakże formularz S1 oznacza jednocześnie rezygnację z usług zdrowotnych w państwie, w którym jesteśmy ubezpieczeni.

Aby uzyskać formularz S1 należy złożyć odpowiedni wniosek, zależny od sytuacji, która wymogła konieczność uzyskania w/w dokumentu. Oto poszczególne rodzaje wniosków:

Wniosek o wydanie dokumentu S1 osobie zamieszkałej w innym państwie UE lub EFTA - dedykowany jest: pracownikom przygranicznym, osobom stale wykonującym działalność zawodową w 2 państwach, mieszkającym w trzecim państwie, osobom wykonującym w państwie UE/EFTA innym niż Polska, w którym mieszkają pracę najemną na rzecz polskiego pracodawcy, osobom pobierającym świadczenia przedemerytalne.
Wniosek o wydanie dokumentu S1 osobom czasowo przenoszącym swoją działalność zawodową do innego państwa – w tym pracownikom oddelegowanym, które mają wydany dokument A1 na okres powyżej 1 roku, w tym także - osobom posiadającym status urzędnika służby cywilnej, funkcjonariusza państwowego lub żołnierza.
Wniosek o wydanie dokumentu S1 osobie ubiegającej się o rentę lub emeryturę zamieszkałej w innym państwie UE lub EFTA
Wniosek o wydanie dokumentu S1 członkowi rodziny zamieszkałemu w innym państwie niż osoba ubezpieczona
Wniosek o wydanie dokumentu S1 emerytowi, renciście lub członkowi rodziny emeryta rencisty

http://www.tel-med.pl

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Procedura uzyskania formularza S1 wygląda następująco:

Krok 1 – zgłoszenie faktu zmiany miejsca zamieszkania we właściwym oddziale ZUS lub też organie emerytalno – rentowym.

Krok  2 – uzyskanie dokumentu właściwego dla tytułu, z jakiego jesteśmy ubezpieczeni; czyli:

- dokumentu A1 na okres równy lub dłuższy niż 1 rok z ZUS,

- aktualnego zaświadczenia o pobieraniu świadczenia przedemerytalnego,

- zaświadczenia wystawione przez jednostkę delegującą,

- aktualnego zaświadczenia o złożeniu wniosku o przyznanie renty albo emerytury


Krok 3 – złożenie w odpowiednim Oddziale Wojewódzkim NFZ kompletu otrzymanych dokumentów

Krok 4 – rejestracja uzyskanego formularza S1 w odpowiedniku NFZ w kraju będącym nowym miejscem zamieszkania

Jednym z dokumentów, wymaganych do uzyskania formularza S1 jest dokument A1. Czym on jest i czemu służy?

A1 stanowi dowód na podleganie w zakresie ubezpieczeń społecznych pod ustawodawstwo konkretnego państwa. A1 ma taka samą formę dla wszystkich krajów europejskich; jest to tzw. Dokument Unijny.

A1 umożliwia odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne w jednym z krajów UE, zwalniając jednocześnie z odprowadzania składek w innym kraju. Wynika to z unijnego prawa, mówiącego, że składki na ubezpieczenia społeczne można odprowadzać tylko w jednym z krajów Unii Europejskiej. A1 mówi w którym.

C.D.N.

Autor: Bartosz Fuchs, Admiral Tax Ltd

Kontakt:

Michał Mokrysz

Dyrektor Handlowy

Admiral Tax Ltd

michal.mokrysz@admiral.tax

tel. 12 44 66 333

kom. 606 543 108

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Rzut na taśmę rządu: Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

Jak przenieść aktywa telekomunikacyjne? [3 modele] Aspekty prawne i podatkowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozostaje jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia biznesu, a branża przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie jest w tym zakresie wyjątkiem. Z czasem ten model może okazać się niewystarczający ze względów biznesowych lub nieefektywny z organizacyjnego, prawnego i podatkowego punktu widzenia. Wielu przedsiębiorców na pewnym etapie zaczyna dostrzegać potrzebę reorganizacji swojego biznesu, dywersyfikacji ryzyka, uporządkowania struktur i realizacji długofalowej polityki zarządzania firmą oraz majątkiem.

Z perspektywy operatorów kluczowym aktywem jest posiadana przez nich sieć. Szczególne znaczenie dla optymalizacji biznesu powinna mieć więc kwestia prawidłowego jej ulokowania. Realia gospodarcze pokazują niesłabnącą popularność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prawna może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla identyfikowanych powyżej potrzeb, dlatego niniejsze opracowanie skupi się na analizie wybranych metod wprowadzenia sieci telekomunikacyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

REKLAMA