| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Profil na platformie PUE ZUS bez wizyty w urzędzie

Profil na platformie PUE ZUS bez wizyty w urzędzie

ZUS udostępnił nowy sposób zakładania i uwierzytelniania konta na swojej Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Obecnie dokonanie rejestracji jest możliwe za pośrednictwem bankowego konta internetowego. Dzięki temu rozwiązaniu nowy użytkownik PUE nie będzie musiał udawać się osobiście do ZUS, aby potwierdzić swoją tożsamość i uzyskać dostęp do konta na PUE. Możliwość ta jest jednak udostępniana tylko przez te banki, które zawarły z ZUS porozumienie dotyczące dostępu do PUE.

Pierwszymi bankami, które udostępniły swoim klientom możliwość korzystania z PUE ZUS, są PKO Bank Polski i BOŚ Bank. Umowę z ZUS podpisał też Alior Bank.

Aby rozpocząć korzystanie z elektronicznego dostępu do ZUS, trzeba zarejestrować swój profil na PUE ZUS i go uwierzytelnić (zaufać) poprzez potwierdzenie swojej tożsamości. Dopiero te dwie czynności – rejestracja i uwierzytelnienie konta – umożliwiają użytkownikowi korzystanie ze wszystkich funkcjonalności dostępnych w ramach portalu PUE.

Własna firma i umowa o pracę – składki ZUS

Rejestracja polega na wypełnieniu elektronicznego formularza, w którym podaje się: imię i nazwisko, numer PESEL (a jeśli PESEL nie został nadany – datę urodzenia i serię oraz numer dokumentu tożsamości), adres e-mail, ustalone przez siebie hasło i opcjonalnie inne dane zawarte w formularzu rejestracyjnym, np. numer telefonu kontaktowego.

Uwierzytelnienie (tzw. zaufanie profilu PUE) to potwierdzenie tożsamości osoby rejestrującej profil. Dotychczas można to było zrobić na dwa sposoby:

  • osobiście – w oddziale lub inspektoracie ZUS albo
  • elektronicznie – za pomocą podpisu elektronicznego (certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP – elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej).

Teraz kolejnym sposobem założenia i uwierzytelnienia profilu na PUE jest wykorzystanie do tego celu serwisu bankowości elektronicznej. Można to zrobić:

  • korzystając z portalu PUE,
  • w trakcie korzystania z usług bankowości elektronicznej.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (PDF)

W przypadku osób korzystających przy rejestracji na PUE ZUS z:

  • podpisu elektronicznego (potwierdzonego kwalifikowanym certyfikatem),
  • podpisu elektronicznego (potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP) lub
  • systemów bankowości elektronicznej,

do formularza rejestracyjnego automatycznie wpisywane są dane identyfikacyjne zweryfikowane przez – odpowiednio – właściwe centrum certyfikacji, system ePUAP lub bank. Tym samym potwierdzenie tożsamości następuje przez ww. instytucje. Rejestracja na PUE ZUS i uwierzytelnienie tożsamości użytkownika odbywają się równocześnie.

W przypadku osób, które rejestrują tzw. profil niezaufany (czyli w sytuacji, gdy tożsamość użytkownika nie została potwierdzona w jeden z trzech ww. sposobów), potwierdzenie tożsamości użytkownika jest dokonywane przez pracownika ZUS na podstawie okazanego dokumentu tożsamości. Zaufanie profilu umożliwia użytkownikowi zalogowanie się do profilu PUE oraz udostępnia usługi wymagające uwierzytelnienia.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jak utworzyć profil na platformie PUE ZUS bez osobistej wizyty w urzędzie" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »