REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy na podstawie zwolnienia lekarskiego wystawionego w państwie spoza UE można wypłacić zasiłek chorobowy

Katarzyna Wysokińska

REKLAMA

Pracownik naszej firmy przebywał przez 2 tygodnie na urlopie wypoczynkowym w Turcji. Podczas urlopu rozchorował się. Przedstawił nam zwolnienie lekarskie wystawione przez tureckiego lekarza na okres od 23 lipca do 13 sierpnia br. Pracownik przebywał na urlopie do 27 lipca br. Oryginał zwolnienia lekarskiego wysłał pocztą 30 lipca br. Pracownik ten (55 lat) wykorzystał już limit wypłaty wynagrodzenia chorobowego w tym roku. Czy na podstawie przestawionego zwolnienia lekarskiego możemy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy?


Sam oryginał zwolnienia lekarskiego bez jego tłumaczenia na język polski nie jest podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego. Świadczenie chorobowe będą Państwo mogli wypłacić pracownikowi na podstawie przedłożonego oryginału zwolnienia lekarskiego wystawionego przez tureckiego lekarza wraz z jego tłumaczeniem na język polski dokonanym przez upoważnioną do tego osobę, tj. tłumacza przysięgłego.

Autopromocja

Jeżeli pracownik stanie się niezdolny do pracy, to dowodem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy z powodu m.in. choroby jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA (art. 53 ust. 1 oraz art. 55 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Uprawnionymi do wystawiania zaświadczeń lekarskich na drukach ZUS ZLA są lekarze upoważnieni przez ZUS, tj. lekarze, lekarze dentyści, felczerzy oraz starsi felczerzy. ZUS nie upoważnia do wystawiania druków ZUS ZLA lekarzy i lekarzy dentystów w okresie odbywania stażu podyplomowego (art. 54 ust. 1 i ust. 2 ustawy zasiłkowej). Podstawę do wypłaty świadczenia chorobowego stanowi także zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza zagranicznego lub zagraniczny zakład leczniczy.


Zmiany w ochronie przedemerytalnej - poradnik pracodawcy >>


Jeżeli pracownik (lub inny ubezpieczony podlegający ubezpieczeniu chorobowemu) stanie się niezdolny do pracy za granicą np. podczas wyjazdu urlopowego, jego stan zdrowia musi być stwierdzony zaświadczeniem zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza. Zaświadczenie to powinno zawierać:

- nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- datę wystawienia,

- podpis wystawiającego,

- początkową i końcową datę niezdolności do pracy (§ 5 rozporządzenia).

Przetłumaczenia na język polski nie wymagają zaświadczenia lekarskie wystawiane na terytorium:

- państwa członkowskiego Unii Europejskiej,

- państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) będącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym,

- Szwajcarii,

- państw, które są stroną umów międzynarodowych z zakresu zabezpieczenia społecznego.

Takie zaświadczenia przedkłada się płatnikowi zasiłków w językach urzędowych państwa, w którym zostały one wystawione. Wówczas tłumaczenia takiego zaświadczenia dokonuje płatnik zasiłku we własnym zakresie.

Z odmienną sytuacja mamy do czynienia, jeżeli ubezpieczony przedkłada zwolnienie lekarskie wystawione przez zagraniczny zakład leczniczy lub zagranicznego lekarza spoza wymienionych wyżej państw. Wówczas podstawę do wypłaty świadczenia chorobowego stanowi przetłumaczone na język polski zagraniczne zaświadczenie lekarskie. Tłumaczenia takiego zwolnienia może dokonać jedynie tłumacz przysięgły, tj. osoba mająca do tego odpowiednie uprawnienia. Nie może to być np. Państwa pracownik znający język państwa, z którego pochodzi zaświadczenie.


WAŻNE!

Tłumaczenia zwolnienia lekarskiego wystawionego w państwie spoza Unii może dokonać jedynie osoba do tego upoważniona, tj. tłumacz przysięgły.


Przepisy ubezpieczeniowe nie regulują kwestii dotyczących ponoszenia kosztów tłumaczenia zwolnień lekarskich. Część ekspertów z zakresu ubezpieczeń uważa, że istotne jest to, czy pracownik przebywał zagranicą z polecenia pracodawcy, np. był delegowany do wykonania określonej pracy, czy wyjechał za granicę do państwa spoza Unii z własnej inicjatywy, np. na urlop wypoczynkowy. Należy przyjąć, że jeżeli pracownik został delegowany do pracy poza granice kraju, wówczas koszt tłumaczenia zwolnienia lekarskiego ponosi pracodawca. Jeżeli natomiast pracownik wyjechał z własnej inicjatywy np. na urlop wypoczynkowy, tak jak Państwa pracownik, wówczas koszty ponosi on sam we własnym zakresie.

 

Ponadto pracownik jest zobowiązany do przedłożenia zwolnienia lekarskiego w terminie, tj. w ciągu 7 dni od dnia jego otrzymania. Aby termin został zachowany, pracownik powinien przedłożyć pracodawcy oryginał zwolnienia lekarskiego (wysławionego przez lekarza spoza Unii), na którym znajdują się wszystkie pieczątki oraz podpisy wystawiającego zwolnienie wraz z jego tłumaczeniem dokonanym przez uprawnioną osobę.

Jeżeli pracownik dostarczył pracodawcy w terminie 7 dni jedynie oryginał zwolnienia lekarskiego, bez jego tłumaczenia, wówczas nie można uznać, że termin ten został zachowany, ponieważ podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego stanowi jedynie zwolnienie lekarskie przetłumaczone na język polski. Zatem jeżeli pracownik nie dostarczy pracodawcy tłumaczenia zwolnienia lekarskiego, pracodawca nie będzie miał podstaw do wypłaty pracownikowi zasiłku chorobowego. Jeżeli jednak pracownik złoży pisemne wyjaśnienia, w których szczegółowo wyjaśni, dlaczego nie dołączył do oryginału zwolnienia jego tłumaczenia oraz jeżeli w krótkim czasie dołączy tłumaczenie zwolnienia, wówczas można uznać, że niedostarczenie zwolnienia nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika. Skutkuje to tym, że nie należy pracownikowi obniżać dziennej stawki zasiłku chorobowego od 8. dnia niezdolności do pracy.


Nowe emerytury - praktyczny przewodnik >>


W wielu przypadkach kwestia przedłożenia zwolnienia lekarskiego w terminie jest sprawą indywidualną i często zależy od zaistniałych okoliczności. Jeżeli mają Państwo wątpliwości, czy okoliczności przedstawione przez pracownika w dostateczny sposób uzasadniają niezachowanie terminu, to powinni Państwo wystąpić na piśmie do ZUS o zajęcie stanowiska w tej sprawie.


Przykład

Maria C. przebywała wraz z rodziną na urlopie wypoczynkowym w Chorwacji od 1 do 22 lipca br. Podczas jednej z wycieczek oferowanych przez biuro podróży 18 lipca złamała nogę. W związku z tym również tego samego dnia otrzymała zwolnienie lekarskie wystawione przez chorwackiego lekarza. Aby Maria C. mogła uzyskać świadczenie chorobowe, musi przedłożyć swojemu pracodawcy oryginał tego zwolnienia wraz z jego tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego. Ponadto zwolnienie wraz z jego tłumaczeniem powinno być dostarczone do pracodawcy w terminie 7 dni, tj. do 25 lipca br., by dzienna stawka zasiłku chorobowego od 8. dnia niezdolności do pracy nie została obniżona o 25%. Jeżeli Maria C. nie wykorzystała jeszcze w danym roku kalendarzowym limitu wynagrodzenia chorobowego, to nawet gdyby zwolnienie lekarskie dostarczyła po terminie, wysokość wynagrodzenia chorobowego nie ulegnie obniżeniu.


Jeżeli mają Państwo wątpliwości co do autentyczności zwolnienia lekarskiego, to mogą Państwo wystąpić do ZUS z pisemnym wnioskiem o przeprowadzenie kontroli chorego pracownika przez lekarza orzecznika ZUS. W piśmie tym powinni Państwo wskazać imię i nazwisko pracownika (tj. kogo kontrola miałby dotyczyć) oraz wskazać numer zwolnienia lekarskiego. ZUS ma możliwość skontrolowania pracownika do 10 dni przed końcem okresu orzeczonej niezdolności do pracy.

Państwa pracownik przedłożył zwolnienie lekarskie z powodu czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą w trakcie urlopu wypoczynkowego. W takiej sytuacji jego urlop ulega przerwaniu, a część urlopu niewykorzystaną z powodu choroby są Państwo zobowiązani udzielić mu w terminie późniejszym (art. 166 Kodeksu pracy).


Podstawa prawna:

- art. 53-55 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),

- § 5-6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określania dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2012 r. poz. 444),

- art. 166 Kodeksu pracy.

Katarzyna Wysokińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Więcej na ten temat w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń. Zamów w sklepie INFOR >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA