| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > 12 zł brutto za godzinę – minimalna stawka dla zleceniobiorców

12 zł brutto za godzinę – minimalna stawka dla zleceniobiorców

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Zawiera on propozycję ustalenia minimalnej stawki godzinowej, w wysokości 12 zł brutto, dla osób pracujących na umowach zlecenie i innych umowach o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu.

Nowe zasady wynagradzania pracujących na zlecenie czy samozatrudnionych będą się wiązać i z nowymi wymogami biurokratycznymi. Ustawa bowiem nakazuje, aby podmiot, na rzecz którego realizowane są zlecenie czy usługi, prowadził ewidencję czasu, jaki jest poświęcony na pracę przy danym zadaniu. I właśnie na podstawie tej ewidencji – potwierdzanej przez osobę wykonującą zlecenie czy usługę – będzie podstawą do wyliczania płacy.

Od tej zasady jest wyjątek – mianowicie taka ewidencja nie będzie konieczna, jeśli zleceniodawca nie będzie miał możliwości jej prowadzenia ze względu na miejsce, w którym wykonywana jest praca. Wówczas osoba, która pracę wykonuje, będzie przedkładać stosowną informację o czasie pracy. I to ona będzie podstawą do naliczania płacy.

Monitor Księgowego – prenumerata

PIP skontroluje i (ewentualnie) ukarze

Aby móc dopilnować stosowania nowej stawki, Państwowa Inspekcja Pracy dostanie prawo do kontrolowania wysokości wynagrodzenia, wypłacanego za godzinę. Dostanie także możliwość karania za niewykonywanie obowiązku dostosowania się do nowej stawki. Grzywna, wg projektu nakładana na przedsiębiorcę czy jednostkę organizacyjną lub osobę działającą w ich imieniu, ma wynosić od 1 do 30 tys. zł.

Resort pracy chce dać przedsiębiorcom czas na przygotowanie się do nowych stawek i obowiązków. Zgodnie z projektem, ustawa zacznie obowiązywać od 1 lipca 2016 r. Jednak dopiero od 1 stycznia 2017 r. wejdzie w życie zmiana, zgodnie z którą wszyscy pracownicy - niezależnie od stażu pracy - będą mieli prawo do minimalnego wynagrodzenia w jednakowej wysokości (art. 1 pkt 2 projektu).

Marek Siudaj, Tax Care

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Nationale-Nederlanden

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »