| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Czy honoraria i średnia honoraryjna podlegają wliczeniu do minimalnego wynagrodzenia za pracę

Czy honoraria i średnia honoraryjna podlegają wliczeniu do minimalnego wynagrodzenia za pracę

Jesteśmy agencją reklamową. Zatrudniamy grafików komputerowych (na pełny etat). Pracownicy Ci mają stałe wynagrodzenie określone w kwocie 1000 zł brutto. Ponadto otrzymują honoraria za stworzone grafiki. Jest to drugi składnik wynagrodzenia wskazany w ich umowach o pracę. Ostatnio w naszej firmie przeprowadzał kontrolę inspektor PIP. Zarzucił nam, że postępujemy nieprawidłowo, gdyż graficy powinni otrzymywać co najmniej 1126 zł wynagrodzenia zasadniczego. Czy ma rację? Zaznaczam, że łączne (z obydwu składników) wynagrodzenie grafików kilkakrotnie przekracza stawkę minimalną. Również wtedy, gdy graficy nie pracują, bo np. są na urlopie (wypłacamy wówczas średnią honoraryjną).

Graficy, przebywając na urlopie wypoczynkowym, nie tworzą utworów w myśl prawa autorskiego, za które wypłacają im Państwo honoraria. Za te okresy wypłacają im Państwo wynagrodzenie urlopowe (wliczając do niego średnią honoraryjną), spełniając kodeksową zasadę, zgodnie z którą za czas urlopu pracownikowi przysługuje takie wynagrodzenie, jakie by otrzymał w tym czasie pracując (art. 172 k.p.). Trzeba zauważyć, że ta średnia honoraryjna, mimo że jest wypłacana w zamian za honoraria, sama do honorariów się nie zalicza. Nie jest bowiem wynagrodzeniem za rozporządzanie prawami autorskimi do żadnego stworzonego przez daną osobę utworu. Wobec średniej honoraryjnej nie można także zastosować 50% kosztów uzyskania przychodów. Średnią jako wynagrodzenie urlopowe trzeba zaliczyć do wynagrodzeń osobowych. W konsekwencji należy ją ujmować w składnikach wynagrodzenia wliczanych do wynagrodzenia minimalnego.

Prezentujemy przykładowe wyliczenie za 2 miesiące pensji pracownika wynagradzanego m.in. honorariami.

PRZYKŁAD

Dziennikarz zatrudniony na 1/2 etatu zarabia 480 zł stałego wynagrodzenia i wierszówkę. W ostatnich miesiącach otrzymał wierszówkę w wysokości:

- za styczeń 764 zł,

- za luty 900 zł,

- za marzec 690 zł.

Cały kwiecień dziennikarz będzie przebywał na urlopie wypoczynkowym.

Rozliczenie wynagrodzenia dziennikarza w marcu br. wyglądało następująco:

1126 zł x 1/2 = 563 zł (wynagrodzenie minimalne należne pracownikowi z uwagi na wymiar etatu),

563 zł : 80 (liczba godzin do przepracowania dla półetatowców w marcu) = 7,04 zł (stawka godzinowa minimalnego wynagrodzenia),

480 zł : 80 godz. = 6 zł (stawka godzinowa wynikająca z zaszeregowania pracownika),

7,04 zł - 6 zł = 1,04 zł (uzupełnienie wynagrodzenia za godzinę pracy),

1,04 zł x 80 godz. = 83,20 zł (wyrównanie pensji do minimalnego wynagrodzenia).

W marcu dziennikarz otrzymał 480 zł wynagrodzenia zgodnego ze swoim osobistym zaszeregowaniem, 83,20 zł wyrównania do pensji minimalnej i 690 zł honorariów autorskich, czyli łącznie 1253,20 zł brutto.

Wyliczenie kwoty netto będzie wyglądało następująco:

1) Obliczamy składki na ubezpieczenia społeczne z nieautorskiej części wynagrodzenia:

563,20 zł (480 zł + 83,20 zł) x 9,76% = 54,97 zł,

563, 20 zł x 1,5% = 8,45 zł,

563,20 zł x 2,45% = 13,80 zł,

563,20 zł - (54,97 zł + 8,45 zł + 13,80 zł) = 485,98 zł (podstawa naliczenia składki zdrowotnej z tej części wynagrodzenia).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maria Sieńko

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »