| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Umowa o dzieło a umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich

Umowa o dzieło a umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich

Zgodnie z regulacjami Kodeksu cywilnego zawierając umowę o dzieło przyjmujący zamówienie (wykonawca) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Umowa o dzieło jest odpłatną umową rezultatu, co oznacza, że w wyniku jej wykonania, zamawiający powinien otrzymać określony, konkretny i sprawdzalny wynik np. mebel, rzeźba. Przedmiotem umowy o dzieło może być stworzenie utworu w rozumieniu prawa autorskiego i związane z tym przeniesienie praw autorskich na nabywcę lub udzielenie licencji na korzystanie z utworu. W zależności od tego jakie będą konkretne postanowienia umowy, umowa wywrze różne skutki prawne, m.in. także podatkowe.

Pod względem podatkowym umowa taka jest korzystniejsza dla autora. Stawka podatku dochodowego się nie zmienia i wynosi 18%. Jednakże, twórcom z tytułu korzystania z praw autorskich i artystom wykonawcom korzystającym z praw pokrewnych przysługuje prawo do obliczania kosztów uzyskania przychodów wg stawki 50% uzyskanego przychodu.

Przykład:

Pan Tomasz zobowiązuje się do napisania komentarza do ustawy. W umowie z wydawnictwem przenosi na nie prawa autorskie dotyczące powstałego utworu. Za napisanie komentarza umowa przewiduje wynagrodzenie w wysokości 5000 zł brutto.

Wysokość wynagrodzenia brutto: 5000 zł

Koszty uzyskania przychodu: 50% x 5000 zł = 2500 zł

Dochód: 5000 zł – 2500 zł = 2500 zł

Zaliczka na podatek dochodowy: 18% x 2500 zł = 450 zł

Wynagrodzenie netto: 4550 zł

ZUS może zakwestionować umowę o dzieło

Jeżeli do umowy o działo zastosujemy koszty autorskie – uzyskany w ten sposób przychód nie będzie zaliczany do przychodu uzyskanego z działalności wykonywanej osobiście. Będzie to natomiast przychód z praw majątkowych w rozumieniu art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy o tym pamiętać podczas wypełniania deklaracji podatkowych. 

Trzeba również zaznaczyć, że powyższe informacje mają zastosowanie tylko do wykonawców, którzy nie zawarli umowy o dzieło z własnym pracodawcą, ani nie wykonują jej na jego rzecz. W takim przypadku są oni objęci obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym. Wynagrodzenie będzie więc obniżone ze względu na konieczność zapłaty składek. Zmieni się również podstawa opodatkowania.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec

ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK