REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie, czy porozumienie – jak rozwiązać umowę o pracę?

Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
Wypowiedzenie, czy porozumienie – jak rozwiązać umowę o pracę?
Wypowiedzenie, czy porozumienie – jak rozwiązać umowę o pracę?

REKLAMA

REKLAMA

Nadchodzi czasem taki dzień, kiedy pracownik postanawia odejść z pracy bądź pracodawca postanawia rozstać się z pracownikiem. Pojawia się kwestia formy rozwiązania umowy. Umowę można wypowiedzieć przez jedną lub drugą stronę, bądź też można rozstać się za porozumieniem stron. Jeśli jest z czego wybierać, na co się zdecydować?

Wypowiedzenie umowy a porozumienie stron

Niezależnie od tego, kto wypowiada umowę, jedna strona określa drugiej, że dalsza współpraca nie jest już możliwa. Porozumienie stron to wspólna zgoda na zakończenie współpracy. Taka jest teoria. Praktyka jest nieco bardziej złożona. Do porozumienia stron dochodzi również wtedy, kiedy obie strony niekoniecznie chcą się rozstać, np. pracownik chce, szef nie. W ramach kompromisu pracodawca idzie pracownikowi na rękę i skraca okres wypowiedzenia.

Autopromocja

Ma to również zastosowanie w sytuacji, kiedy pracodawca jest inicjatorem rozstania, ale proponuje porozumienie zamiast wypowiedzenia.  Obie formy rozwiązania umowy niosą ze sobą określone konsekwencje. W jakich okolicznościach zatem lepiej, by szef zwolnił pracownika, a kiedy bardziej pożądane będzie porozumienie?

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Wypowiedzenie umowy ze strony pracodawcy a porozumienie stron – różnice

Między wypowiedzeniem umowy ze strony pracodawcy a porozumieniem stron istnieje kilka różnic związanych przede wszystkim z samym trybem rozwiązania umowy. Przy wypowiedzeniu umowy o pracę, okres od złożenia wypowiedzenia do czasu faktycznego zakończenia pracy jest czasem wypowiedzenia. Przy porozumieniu stron nie istnieje okres wypowiedzenia – umowa zostaje rozwiązana z określonym dniem. Zwalnianemu pracownikowi przysługują dodatki, na które nie może liczyć, kiedy zgodzi się na odejście z pracy. Inne zasady obowiązują również w Urzędzie Pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powody, dla których pracodawca niekiedy proponuje porozumienie stron zamiast wypowiedzenia umowy

Dla pracodawcy rozwiązanie umowy za porozumieniem stron nie niesie ze sobą konieczności przekazania pracownikowi dodatkowych dni wolnych na szukanie pracy. Inny powód – mimo zwolnienia pracownika, pracodawca nie chce, by ten miał w przyszłości problemy ze znalezieniem innej pracy. Pracodawcy często nie chcą podawać oficjalnych przyczyn zwolnienia pracownika, co musiałoby nastąpić w przypadku wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony.

Za decyzją pracodawcy idą także obawy, że pracownik będzie żądał przywrócenia do pracy na drodze sądowej. By uniknąć ryzyka pozwu, proponuje zatem porozumienie, tłumacząc je często dobrą wolą i chęcią nieszkodzenia pracownikowi. Nieznający przepisów prawa pracownik może uznać, że podpisując porozumienie, nie należy mu się odprawa, co nie jest prawdą w przypadku pracodawcy zatrudniającego powyżej 20 pracowników, chyba że przyczyny zwolnienia leżą po stronie pracownika. 

Pracodawcy proponują porozumienie również wtedy, kiedy dążą do zmiany okresu trwania umowy. W przypadku wypowiedzenia umowy, pracodawcę obowiązuje ustawowy okres wypowiedzenia (np. miesiąc lub trzy miesiące). Porozumienie może zawierać dowolny okres wypowiedzenia i w związku z tym zdarzają się sytuacje, w których pracodawca, który chce „pozbyć się” pracownika szybciej, proponuje mu porozumienie.

Komplet Kodeks pracy 2015 z komentarzem + CD + PDF

Co zyskuje pracownik, wybierając porozumienie stron?

Porozumienie stron oznacza dla pracownika, że na świadectwie pracy nie będzie informacji o zwolnieniu. To także możliwość ustalenia korzystnego dla obu stron okresu rozwiązania umowy o pracę.

Co traci pracownik, wybierając porozumienie stron?

Musi liczyć się z brakiem dodatkowych dni wolnych na szukanie pracy. W przypadku starania się o zasiłek dla bezrobotnych, są trzy miesiące karencji, czyli zasiłek otrzymuje się po upływie trzech miesięcy od daty rozwiązania umowy. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy do porozumienia doszło z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy albo zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu czy też z powodu zmiany miejsca zamieszkania pracownika. Pracownik może stracić możliwość żądania przywrócenia do pracy.

Kiedy lepiej przyjąć wypowiedzenie umowy ze strony pracodawcy?

To dobre rozwiązanie, kiedy pracownik nie ma jeszcze w perspektywie nowego zajęcia i bierze pod uwagę ubieganie się o zasiłek dla bezrobotnych, spełniając przy tym warunki, by go uzyskać. Inny powód – kiedy dla pracownika mają znaczenie dodatkowe dni wolnego na szukanie pracy, z czym wiąże się także szansa na otrzymanie wyższego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Sprawdzi się również w sytuacji, kiedy proponowany przez pracodawcę okres wypowiedzenia przy porozumieniu jest dla pracownika mniej korzystny niż wynikający z przepisów prawa okres wypowiedzenia.

Kiedy lepiej rozstać się za pomocą porozumienia stron?

Porozumienie stron sprawdzi się w sytuacji, kiedy pracownik nie zamierza się rejestrować jako bezrobotny i starać się o zasiłek, gdyż ma np. dodatkowe źródło dochodu lub wie, że w miarę szybko znajdzie nową pracę. Inne uzasadnienia są następujące: kiedy pracownikowi nie zależy na dodatkowych dniach wolnych na szukanie pracy, kiedy okres wypowiedzenia umowy nie będzie dla pracownika mniej korzystny niż wynikający z wypowiedzenia, kiedy pracownik obawia się że zwolnienie z pracy może zaszkodzić jego przyszłej karierze (tu trzeba jednak wziąć pod uwagę, że potencjalny pracodawca może skontaktować się z dotychczasowym).

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń


Wypowiedzenie umowy ze strony pracownika a porozumienie stron

Czasem to pracownik chce się zwolnić, np. ze względu na inną ofertę pracy, a pracodawca proponuje rozwiązanie umowy za porozumieniem. Jeśli pracownik przyjmie propozycję, to na dobrą sprawę nic dla niego się nie zmienia – okres wypowiedzenia może zachować taki sam (jeśli potrzebuje), nie przepada mu naliczony urlop, a jedyna różnica to inny powód rozstania w świadectwie pracy. Jeśli jednak pracodawca proponuje porozumienie, nie ma przeciwwskazań, by przyjąć taką ofertę. W zamian można liczyć i na pozytywne referencje i na pożegnanie w zgodzie.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA