| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > „Indeks szklanego sufitu” 2017 The Economist – 5. miejsce Polski

„Indeks szklanego sufitu” 2017 The Economist – 5. miejsce Polski

W piątej odsłonie „Indeksu szklanego sufitu”, badającego równouprawnienie kobiet na rynku pracy – Polska została sklasyfikowana na wysokim 5. miejscu na świecie.

The glass-ceiling index - o badaniu

Badanie porównuje warunki pracy kobiet i mężczyzn w 28 państwach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Pokazuje, gdzie kobiety mają największe szanse na równe traktowanie. Indeks łączy wskaźniki dotyczące szkolnictwa wyższego, siły roboczej, wynagrodzeń, kosztów opieki nad dziećmi, praw macierzyńskich i tacierzyńskich, a także stanowisk kierowniczych.

Mogłoby być lepiej

Biorąc pod uwagę wszystkie zebrane dane, w krajach OECD perspektywy poprawy warunków dla pracujących kobiet w dłuższym okresie nie wyglądają imponująco. W 2005 r. siłę roboczą stanowiło 60 proc. kobiet, zaś 10 lat później – 63 proc. (dla mężczyzn wynik w obu okresach oscylował wokół 80 proc.). Udział kobiet w wysokopłatnych i prestiżowych stanowiskach bliższy jest 1/3 niż 1/2, a ich zarobki wynoszą 85 proc. wynagrodzenia mężczyzn.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Skandynawia na czele

Patrząc z kolei na wyniki poszczególnych państw, widać między nimi duże różnice. O równe szanse kobiet na rynku pracy najlepiej dbają Islandia, Szwecja, Norwegia i Finlandia, podobnie jak to było w 2016 r., z tym że Szwecja i Norwegia zamieniły się miejscami. W tych 4 państwach kobiety częściej niż mężczyźni kończą wyższe studia i stanowią siłę roboczą. Co więcej, wchodzą w skład zarządu w 30-44 proc. spółek, przy średniej 20 proc. dla państw OECD.

Serwis Kadry

Dobre dane z Polski

W tym zestawieniu 5. miejsce Polski to bardzo dobry wynik. Studia wyższe kończy u nas ok. 10 proc. więcej kobiet niż mężczyzn. Siła robocza to domena mężczyzn – uzyskują ok. 15 proc. przewagę nad kobietami  (średnia OECD – 18 proc. przewagi mężczyzn), co plasuje nas w tej kategorii na 22. miejscu. Wynagrodzenie kobiet jest o 11,1 proc. niższe niż mężczyzn (11. miejsce, średnia OECD – o 14,6 proc. niższe). Bardzo dobrze wypadamy pod względem stanowisk menedżerskich zajmowanych przez kobiety (4. miejsce, 40,2 proc., średnia OECD – 37,1 proc.), ale już znacznie gorzej, jeśli spojrzymy na zarządy spółek – tu z wynikiem 10,9 proc. zajmujemy dopiero 26. miejsce, wyprzedzając tylko Czechy, Grecję, Japonię i Koreę Południową.

Marek Jurkiewicz, Dyrektor InfoPraca.pl, podkreśla, że czołowe miejsce w rankingu cieszy, ale jak to z zestawieniami bywa, zawsze jest coś, co można poprawić, i tak też jest w tym przypadku.  W zarządach spółek brakuje kobiet i pod tym względem nasz dystans do czołówki jest spory. – Nie widzę różnic między predyspozycjami mężczyzn a predyspozycjami kobiet do zarządzania. Rynek pracy nie powinien nikogo faworyzować bądź dyskryminować ze względu na płeć. Liczy się to, jakim jest się człowiekiem i jaką charyzmą jest się obdarzonym. Różnorodność zatrudnionych pracowników przynosi szereg różnych korzyści, tak wizerunkowych, jak i biznesowych, a ponadto sprawia, że łatwiej i lepiej nam się ze sobą porozumiewać – podsumowuje Marek Jurkiewicz.

The Economist’s glass-ceiling index measures gender equality in the labour market 2017

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Pysz

Doradca podatkowy nr 11335

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »