Gmina nie odlicza VAT chroniąc nietoperze

Gmina nie może odliczać podatku zawartego w cenie towarów i usług, które wykorzystuje do budowy obserwatorium nietoperzy i ochrony ich siedliska - stwierdziła Izba Skarbowa w Katowicach.

W sprawie, którą rozpatrywała katowicka Izba, gmina była podatnikiem VAT, co zasadniczo dawało jej prawo do odliczenia podatku zawartego w cenie kupowanych towarów i usług. Problem polega na tym, że ustawa o VAT pozwala go odliczać tylko wtedy, gdy towary i usługi są następnie wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych tym podatkiem.

Autopromocja

Za pieniądze z Unii Europejskiej gmina realizowała projekt ochrony siedliska (kolonii rozrodczej) nietoperzy. Kolonia znajdowała się na strychu lokalnego gimnazjum. Gmina zamierzała m.in. utworzyć obserwatorium na strychu oraz zmodernizować i wyposażyć salę medialną na parterze gimnazjum. Planowała też kampanię promocyjno-edukacyjną na temat ochrony nietoperzy. Po wykonaniu wszystkich tych prac, chciała przekazać inwestycję gimnazjum.

Po to jednak, żeby zrealizować projekt, gmina musiała kupować od dostawców zewnętrznych potrzebne towary i usługi, np. materiały budowlane, usługi wykonawców budowlanych. Na fakturach była podana kwota VAT. Gmina nie była pewna, czy może odliczyć go od podatku, który sama odprowadzała do urzędu skarbowego wykonując działalność opodatkowaną - przykładem działalności opodatkowanej jest najem lokali użytkowych.

To niemożliwe - wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 13 października 2011 r. (nr IBPP4/443-1347/11/KG). "Projekt nie jest związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług przez gminę" - stwierdziła katowicka Izba. Podkreśliła, że skoro zakupy nie są związane czynnościami opodatkowanymi, to gmina nie może obniżyć podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

 

OFERTA 2012

Już w sprzedaży II tom książki: NOWE PKWiU - Stawki VAT w interpretacjach organów podatkowych

 

Sprawa, którą zajmowała się katowicka IS to jeden z przykładów licznych problemów, jakie powiaty i gminy mają z powodu braku prawa do odliczania podatku zawartego w cenie kupowanych towarów i usług. Gdyby gminy i powiaty korzystały z zerowej stawki VAT, wówczas mogłyby odzyskać podatek, jak robią to pozostali podatnicy wykonujący czynności opodatkowane 0 proc., 5 proc., 8 proc. lub 23 proc. VAT.

Polska stawka 0 proc. to odpowiednik unijnego "zwolnienia z prawem do odliczenia podatku naliczonego". Samorządy nie mają jednak co liczyć na zmianę przepisów w tym zakresie. "Takie rozwiązanie byłoby niezgodne z prawem unijnym" - poinformowała wiceminister finansów Hanna Maszczyk w odpowiedzi na poselską interpelację nr 24245.

 

Księgowość
Branża TSL w 2025 r.: tachografy, cła, procedury. Jakie zmiany (prawne, technologiczne, operacyjne) czekają firmy transportowe, spedycyjne i logistyczne
15 sty 2025

Rok 2025 przyniesie szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych, które znacząco wpłyną na sektor transportu, spedycji i logistyki. Od nowych regulacji celnych, przez wdrożenie zaawansowanych technologii, po zmieniające się wymagania środowiskowe – przedsiębiorstwa będą musiały dostosować się do nowych realiów, by utrzymać swoją konkurencyjność.

Ulga rehabilitacyjna: osoba niepełnosprawna odliczy leki, ale nie terapię
15 sty 2025

Leki przepisane przez lekarza, zabiegi rehabilitacyjne i ulga rehabilitacyjna to tematy, które wywołują wiele pytań wśród podatników. Czy terapia również wchodzi w zakres odliczeń? Kto może skorzystać z tego przywileju podatkowego i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, co mówi prawo o odliczeniach na cele rehabilitacyjne.

Jak rozliczyć PIT? Ulga na działalność badawczo-rozwojową lub na stworzenie prototypu
15 sty 2025

Twoja firma inwestowała w ubiegłym roku w działalność badawczo-rozwojową albo wydała niemało środków na wprowadzenie na rynek nowego produktu? Jeżeli tak, to warto w zeznaniu rocznym PIT poinformować fiskusa o tych pracach i uzyskać z tego tytułu ulgę w podatku dochodowym.

PIT-11 za 2024 r. - do kiedy, jaka wersja formularza? Jak przesłać do urzędu skarbowego i pracownika?
14 sty 2025

Cykl obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są one sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki. Przedsiębiorcy mają czas na wysłanie ich do urzędu skarbowego tylko do 31 stycznia. Natomiast pracownikowi trzeba dostarczyć do 28 lutego. Na co uważać przy sporządzaniu PIT-11, żeby uniknąć prawnych konsekwencji? Co zrobić, jeśli nie wyrobimy się w terminie?

Podatki w 2025 r.: Co nas czeka? Jakie zmiany?
14 sty 2025

Miniony rok obfitował w kontrowersyjne zmiany w prawie podatkowym, które znacząco wpłynęły na działalność przedsiębiorców. Czy 2025 rok przyniesie więcej stabilizacji? Eksperci wskazują, że to może być czas refleksji i upraszczania systemu podatkowego, choć kilka istotnych zmian wciąż czeka na realizację.

Webinar: Nowelizacja VAT 2025 + certyfikat gwarantowany
14 sty 2025

Podczas webinaru „Nowelizacja VAT 2025” omówione zostaną zmiany w przepisach dotyczących podatku VAT wchodzące z początkiem 2025 roku oraz planowane w kolejnych miesiącach. Nowe regulacje wpłyną na działalność przedsiębiorców w różnych branżach, dlatego warto zapoznać się z nimi już na początku roku, aby uniknąć zaskoczenia i zapewnić prawidłowość rozliczeń. Oprócz kompleksowego omówienia, uczestnicy zyskają praktyczne wskazówki, możliwość zadania pytań oraz imienny certyfikat.

Wózki widłowe objęte ubezpieczeniem OC. Wszystkie, czy tylko wprowadzone do ruchu drogowego? Zmiany niedawno weszły w życie
14 sty 2025

Wózki widłowe również są objęte ubezpieczeniem OC mimo, że nie należą do typowych środków transportu. Do niedawna ten obowiązek dotyczył wyłącznie wózków wprowadzonych do ruchu drogowego, jednak 6 listopada 2024 r. ten stan rzeczy uległ zmianie. Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wprowadziła nową definicję ruchu, która istotnie wpływa także na posiadaczy wózków widłowych.

KSeF odroczony ale nieunikniony: już w 2025 r. trzeba przygotować firmę i biuro rachunkowe na przyszłoroczne zmiany. Jak to zrobić?
14 sty 2025

W 2025 roku powraca temat obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur, który zacznie obowiązywać przedsiębiorców już w 2026 roku. Reforma wprowadza obowiązek rejestracji faktur w centralnej bazie Ministerstwa Finansów. Przedsiębiorcy i biura rachunkowe mają coraz mniej czasu na analizę procesów oraz poznanie wymogów systemu. Sprawdzamy, jakie największe korzyści i wyzwania wiążą się z planowanymi zmianami.

Dobra wiadomość dla pracowników. MF: zwrot za taxi jest wolny od PIT
13 sty 2025

Dobra wiadomość dla pracowników korzystających z taksówek w związku z realizacją zadania służbowego. MF jest zdania, że w sytuacji, gdy pracownik z własnych środków poniósł wydatki na realizację zadania służbowego, a następnie pracodawca dokonał ich zwrotu, otrzymany zwrot nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy PIT.

Stanisław Hońko, prezes SKwP: Bez księgowych kierownik byłby jak kapitan okrętu dryfującego we mgle. Księgowy jest nawigatorem i tłumaczem
13 sty 2025

Bez księgowych kierownik byłby jak kapitan okrętu dryfującego we mgle. Księgowy jest nawigatorem i tłumaczem. Informuje o tym, w jaki sposób należy czytać liczby oraz jakie są finansowe i prawne konsekwencje podejmowanych decyzji – mówi dr hab. Stanisław Hońko, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. W komentarzu do najnowszych badań.

pokaż więcej
Proszę czekać...